roman123

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 46 z 52 (celkem z 52)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: chladenie muštu #168832

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den kolegové vinaři,
    letos jsem řešil problém chlazení moštu u malovinařů, požádal jsem v diskuzi o radu. Nikdo neodpověděl, tak na oplátku se podělím já.
    Není to z knížek ani z kategorie myslím si.
    Já kvasím v 250-kách, mošt odkalený se zákvasem továrních kvasinek. Není pravdou, že se nemusí menší objemy chladit. Samozřejmě když nechcete aromatické víno tak je to jedno. Teplota nad dvacet stupňů a ovocné aroma je pryč. Sleduji průběh teplot na digitálních teploměrech co jsou do chladicích vitrín.
    Použil jsem chladicí podpultový pivní agregát Lindr, je v něm nádoba na chladicí vodu i oběhové čerpadlo. V Brněnském eshopu, domácí výroba piva, název si nevybavuji, mají nejlevnější nerez spirály na chlazení mladiny. Vedení z pivních hadiček s rychlospojkama, z jednoho výstupu z chladiče jsem si udělal ypsilonkou dvě větve a chladím dvě bečky na každé. Nechal jsem si poradit a koupil silnou 2-stovku mašinu, jenže i na nejnižší stupeň chladila až moc, vyřešil jsem to časovačem na zásuvce, každé dvě hodiny zapnulo na 30-45 minut. Do první nádoby jsem dal digi teploměr, druhá nádoba je cca o jeden stupeň teplejší.
    Takhle si můžu dovolit být i dva dny mimo v práci a jede to samo.
    Plný výkon používám při odkalování moštu, zchladí mošt na 4,5 °C bez rizika, že se mošt sám rozkvasí. Samozřejmě před zakvašením ho musím zase ohřát.
    Bohužel celý systém vyjde na nějaký peníz ale nebaví mě opravovat věci zrovna když jsou nejvíc potřeba. Takhle je to profi mašinka a rozvody jsou variabilní a rozmontovatelné.
    Jinak, z těch nejlevnějších dobře funguje namražená PET láhev.

    Vínu zdar.

    odpověď na: drobná rada #168696

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím Novice,
    nenechávejte to dokvasit úplně do sucha, nechte si tam zbytkový cukr. Jinak vám můžou vystoupit hořčinky, pak by jste musel použít další preparáty. Pyroš se dává přímo do vína, zasiřte to na 80 aby se kvašení zastavilo, určitě aby jste měl jistotu tak to ještě zchlaďte pod deset stupňů. Kvašení se zastaví a víno se začne čistit, jestli jste na začátku mošt neodkalil, to znamená že máte na dně demižonu hrubý kal tak můžete to víno hned stočit do druhého demižonu bez hrubého kalu. Pak nechat sednout jemné kaly. Demižon musí být po dokvašení stále plný. Na dně potom bude jemný kal/mrtvé kvasinky/ ty obsahují ještě aromatické látky, víno nechte ležet na nich a jednou až dvakrát týdně ty kaly promíchejte aby nevznikla nějaká vada. Jednou za měsíc doplňovat síru, mladé víno ji žere rychle. Na jemném kalu může být víno až do jara, ale je to na vás. Pak přetočit zase bez kalu. A vypít. V případě že bude kyselé, tak ležením se sráží kyseliny na stěně a zjemňují se, dá se narychlit vynesením vína na mráz. Potřeba skladovat při 11°a míň.
    Vínu zdar.

    odpověď na: Odkaleni mostu #168337

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    hodně kalu může znamenat nešetrné odstopkování a lisování, dělají to i rmutová čerpadla. Mošt je nejlevnější při odkalení zchladit, buď pivním chlazením se spirálou nebo namraženýma PET-kama v mražáku.
    Změnit technologii zpracování hroznů, zchladit, stočit čistý mošt a zahřát ho, zakvasit. Smíchat buničinu s kalem, míchadlem na vrtačce a pomalu lisovat, nejprve poteče lehce kalný mošt a ten vracet do lisu, pak už teče průzračný mošt. Vylisujete 95 %.
    Při tak malém množství já šlapu hrozny v kádi i s třapinama, dokud neplavou pecičky na hladině, líp to i teče z lisu.
    Vínu zdar,

    odpověď na: Rizene kvaseni po domacku #165422

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    bylo by možné popsat ten systém trochu více detailně, popřípadě vyfotit. Jaké parametry má mít to pivní chlazení?
    Děkuji za odpověď

    odpověď na: cireni mostu #165382

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    já používám Bentolit super. Důležité je taky mošt zchladit. V domácích podmínkách je nejekonomičtější dopředu zamrazit PET ky s vodou a potom je dát do moštu. Kal se dá přelisovat přes vak nebo buničinu a zbytek použít do kompostu.

    odpověď na: Mráz 21.4.2017 – opatření? #163107

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím,
    před chvílí jsem se vrátil z vinohradu, tady u Prostějova byla k ránu nula. Tak jsem hodinu rosičem stříkal vodou.
    Do -2 stupně rosit vodou, udělá se ledová krustička a ochrání listy a v sadě květy. Dá se ještě použít přípravek Antifrost, jsou to minerály a enzymy na vybuzení obranyschopnosti, ale když nemá rostlinka listy tak si nejsem jistý jak to vstřebá do sebe. Do -4 pak pomůže pálit balíky se slámou na kraji vinohradu a celé to zakouřit. Mám osobní zkušenost a funguje to, jen pozor sláma dost intenzivně hoří.
    Do menšího vinohradu víc menších ohýnků. Do sadů dávají velké svíčky ale těch musí být hodně.
    Držím mrazovou hlídku každý rok a mrazíky chodí kolem 4,30 – 6,00 hod. Dá se odsledovat na teklotní mapě.
    Kdyby někdo měl odkaz na podrobnou hodinovou mapu teplot, tak to sem dejte.
    Mrazu zmar.

    odpověď na: voda na snížení kyselosti vína #163060

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zajímavé téma,
    líbí se mi jak se chemici rozčilují nad vodou.
    Chce to zkusit na menším vzorku, jen ta dešťovka už není co bývala. Dnes je kyselá, spíš bych zkusil měkkou vodu z nějakého pramene.
    Jestli měl solaris 23 cukr tak ty kyselinky by neměly být nějak drastické. Vemte to k někomu kdo dělá rýňáky, ten vám řekne. V Moldávii nemusí mít hubu na tento typ vína, mimo jiné kyselinka udržuje víno v kondici, po roce se zjemní. Víno by mělo mít PH 3,1-3.
    Určitě letos udělejte probírku hroznů, solaris má myslím zatížení 4-6 oček, a redukcí hroznů a zelenými pracemi docílíte lepší zralost.
    Jestli budete odkyselovat uhličitanem, tak aspoň na dvakrát s pauzou týden.

    odpověď na: Dravý roztoč #163059

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ve snaze stříkat co nejmíň jsem si pořídil dravé roztoče od Biocontu asi před šesti lety. Musel jsem samozřejmě kupovat postřiky, které je nezabijí. Přestal jsem stříkat proti savým a pak jsem se nestačil divit. Na listech samý filc.
    Prvním rokem by měly samičky udělat průzkum a nasadit vajíčka podle množství potravy a až po vylíhnutí by měli žrát ty potvory.
    Z nějakého důvodu to nezafungovalo. Teď zase dělám prevenci a mám klid.
    Určitě to na mnoha místech funguje, tak třeba vám někdo poradí lépe.
    Dá se z vinohradu naočkovaného roztočem vzít podlom a pověsit si ho do svého vinohradu a roztoče si tak přenést, nesmí ale výhony zaschnout při převozu.

    odpověď na: Cerne tecky #163058

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Mšice jsou už na břízách, takže by to mohly bít. Každopádně je to něco savého, zkuste Rock effect. Je to přípravek na bázi přírodního oleje, ulpí na listu a listy jsou pak pro ty potvory hořké.
    Nezanedbávat jarní prevenci, sulikol nebo Rock eff. v březnu na přezimující škůdce.

    odpověď na: Prusvih ve vuni #162911

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    hlavně neprovzdušňovat!!!
    Použijte PVPP, nebo jako náhražku mléko. Dávkování si odzkoušejte v litrových lahvích. Taky pomůže čas, po ošetření nechat odležet.
    Hořčiny jste si tam zatáhl špatnou technologií, takže letos změnit.

Prohlížíte 10 příspěvků - 46 z 52 (celkem z 52)