Mráz 21.4.2017 – opatření?

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Mráz 21.4.2017 – opatření?

Zvolené téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (8 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Tomas a poslední změna proběhla 13.11.2017.

Prohlížíte 11 příspěvků - 1 z 11 (celkem z 11)
  • Autor
    Příspěvky
  • #163106 odpověď

    Tomas
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ahojte vinohradníci. Jaká opatření plánujete proti mrazu na noc ze čtvrtka na pátek?

    #163107 odpověď

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím,
    před chvílí jsem se vrátil z vinohradu, tady u Prostějova byla k ránu nula. Tak jsem hodinu rosičem stříkal vodou.
    Do -2 stupně rosit vodou, udělá se ledová krustička a ochrání listy a v sadě květy. Dá se ještě použít přípravek Antifrost, jsou to minerály a enzymy na vybuzení obranyschopnosti, ale když nemá rostlinka listy tak si nejsem jistý jak to vstřebá do sebe. Do -4 pak pomůže pálit balíky se slámou na kraji vinohradu a celé to zakouřit. Mám osobní zkušenost a funguje to, jen pozor sláma dost intenzivně hoří.
    Do menšího vinohradu víc menších ohýnků. Do sadů dávají velké svíčky ale těch musí být hodně.
    Držím mrazovou hlídku každý rok a mrazíky chodí kolem 4,30 – 6,00 hod. Dá se odsledovat na teklotní mapě.
    Kdyby někdo měl odkaz na podrobnou hodinovou mapu teplot, tak to sem dejte.
    Mrazu zmar.

    #163108 odpověď

    petrmk
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Meruňky a broskve postříkám 0.5% boraxem. Vyzkoušeno do -4. S vinohradem nemám zkušenost, mám ho teprve druhým rokem. Nicméně do tubusů nasypu hobliny a na pár loňských sazenic, kde jsem založil kmínek nacvaknu sponkovačkou netkanou textilii. Loni 3x po sobě až -6 a vinohrad to nakonec přežil nejlíp. Byla celkem slušná sklizeň.

    #163109 odpověď

    peter55
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Myslite ze by pomohlo pozakryvat vinic plachtu alebo naku netkanu textiliu?? Ma nekdo skusenost??

    #163140 odpověď

    trbosan
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Přemýšlím o rosení. A co takhle zvýšit hustotu vody-cukrem, solí… Bude lepší účinnost ochrany?

    #163151 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Myslet si, že obleček z ledu hřeje, je naivní. Rosení pomáhá tím, že kapalná voda nedovolí teplotě klesnout pod 0. V okamžiku, kdy zamrzne se už zůčastňuje jen sublimací (odparem přímo z pevného skupenství) čímž silně ochlazuje! Jakmile přestanete rosit, teplota v důsledku odparu prudce klesá a pokud není okolní teplota alespoň nad +0,5, škody jsou větší než na vinohradech nerosených. Rosení je dobrá metoda, jak ohřívat, ale musí se rosit až do rána. Jak dojde voda, nebo je porucha je konec.
    Textilie pomáhá, igelit prý moc ne. V každém případě by měl zachytávat teplo stoupající ze země (natáhnout ho vodorovně do uličky, přichytit k dvojdrátí – vznikne vlastně nízký skleník ), dát ho ze stran na špalír je skoro k ničemu
    článek mrazíky

    #163156 odpověď

    Mam zatravnena meziradi smesi do vinohradu a v soucane dobe mi jedou jetely do vysky cca 20 – 30 cm. Chtel jsem to nechat vykvest, ale predpokladam ze by asi bylo lepsi posekat z duvodu hrozicich mraziku. co myslite? Prikmenny pas mam vycisteny v bezplevelnem stavu.

    #163230 odpověď

    Tomas
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Takže dnes nad ránem maximo minimální rtuťový teploměr ukázal víc jak -2°C.
    Včera jsem to pokropil Cropaidem. Ve 3:00 zapálil ve výmrazové kotlině vatru v koši od demižonu. Hořelo to tak do 4:30. To už pak dělal ohníčky soused.
    Pohledově réva zelená hezká. Škody budu sčítat až v sobotu ráno, ale nezdá se, že by byly!
    Cropaidem jsem postříkal na zahradě opravdu všechno. Jen kontrolní tulipány ne. Jejich květy byly ohnuté až k zemi.
    Ve vinohradě jsem zkusil test. Postříkal jsem jen polovinu ořešáku, co mi jde od souseda přes plot. O výsledcích budu referovat.

    #163249 odpověď

    petrmk
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Hlavně neomotávat netkanou textilií. Ve středu večer jsme zamotali asi 15 tažnů a oproti těm nezamotanejm jsou pěkně omrzlé.

    #163303 odpověď

    Sebastian
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Nakonec jsem před mrazem nijak nechránil. Byly u nás až -4 a pod nulou bylo už od 22:00. Pomrzly akorát výhonky u paty kmínku, tažně vypadají být netknuté. Mám vysoké vedení (90cm) – to mi pravděpodobně zachránilo úrodu 🙂

    #170571 odpověď

    Tomas
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ošetření Cropaidem zcela neprůkazné.
    Vinice na kopci z cca poloviny omrzla zcela chaoticky. Stav a poloha omrznutých vůči neomrznutým zcela bez logiky.
    Cropaid vyzkoušený i na malém ořešáku tak, že jsem postřik aplikoval jen na polovinu koruny. Koruna omrzla komplet, jen na ošetřené části Cropaidem zůstal sem tam lísteček blízko dřeva.
    Každopádně při příští hrozbě jarních mrazů už do něj nehodlám investovat. Zaměřím se na oheň (parafinové svíce).

Prohlížíte 11 příspěvků - 1 z 11 (celkem z 11)
Odpověď na: Mráz 21.4.2017 – opatření?
Osobní informace: