roman123

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 31 z 45 (celkem z 52)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: zpracování kalů #196838

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Já do kalů zamíchám buničinu, míchadlem na vrtačce. Až je konzistence kašovitá, pomalu to liju do hydrolisu. První kýbl vrátím do lisu a potom už teče čistá šťáva. Chce to lisovat opravdu pomalu. Výsledkem je asi 95 % návratnost moštu. Buničinu pak na kompost.

    odpověď na: Zádový motorový postřikovač/technika #193047

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den Karle,
    mohl byste mi objasnit jaký účinek má na révu vodní sklo? To dáváte jako hnojivo?

    Děkuji za odpověď.

    odpověď na: hydrovrt #186697

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    chci na jaře sadit vinohrad hydrovrtem, mohl by se někdo podělit o nákres s rozměry popř. foto. Podělit se o nějakou radu. Nebo jestli by někdo byl ochoten půjčit oproti záloze.
    Děkuji

    odpověď na: JMF pčedčasný konec #170753

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jestli se nepletu, tak JMF transformuje nepříjemnou kys. jablečnou na příjemnější kys. mléčnou. Víno určitě nezůstane bez kyselin. U špatně provedené JMF hrozí nepříjemné vůně ve víně. Já bych nechal JMF dojet do konce, a určitě až min. za 14 dnů po ukončení teprve sířit, jinak se tam ty pachy uzavřou.
    Co se týče PH metru, taky jsem si ho pořídil.

    odpověď na: jak udělat např.polosladké víno #169658

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Je to 15% síra, já mám odzkoušeno, že 80 mg na zastavení kvasícího moštu je málo. To zchlazení je klíčové.
    Záleží na co to víno bude, u suchých vín začnou vystupovat hořčinky a musí se něčím vyčiřit. Pak je ale stabilní a vydrží dlouho.
    Polosladká vína jsou v podstatě pitelná hned, a většinou jsou do silvestra vypitá.

    odpověď na: jak udělat např.polosladké víno #169609

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Takhle z výpočtu to vypadá dost. Ale mošt ještě chvíli kvasí a část síry se ztratí hned. Potom během odkalení a prvního přetočení nedodávám, mladé víno dost tu síru žere. Když jsem dával menší dávky tak to kvasilo třeba ještě čtyři dny než se zastavilo a musel jsem přidávat. Teď se kvašení zastavilo ten den kdy jsem zasířil a začal chladit. Mošt odkalený, tovární kvasinky a výživa. Toto množství zkouším letos u vína se zbytkovým cukrem.

    odpověď na: jak udělat např.polosladké víno #169592

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jen se podívat kolik dává pyroš síry, není pravdou že 80 g je to samé jako 80 ml tekuté. Dát to v jedné dávce, ne na víckrát a to zchlazení je důležité. Hned jak si sednou kaly tak přetočit bez nich, uchovávat v chladu a doporučuji vypít, víno se zbytkovým cukrem je nestabilní a může se zase rozjet. Pravidelně doplňovat síru, mladé víno ji dost žere.

    odpověď na: jak udělat např.polosladké víno #169567

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím,
    nejjednodušší je zastavit kvašení před koncem. 80 ml tekuté síry na 100 L vína a zchladit pomocí zamražených PET lahví s vodou. Nebo nechat dokvasit do sucha a koupit si hroznový koncentrát a doladit dle vkusu.

    odpověď na: Macerace Hibernalu #169565

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    osobně bych nahnilé hrozny nenechával naležet, jinak se tam projeví nežádoucí tóny. Hned zpracovat, po pomletí ošetřit Assotanem, vylisovat bez enzymů a odkalit s Bentolitem, pro 100% odkalení zchladit pomocí zamražených PET lahví s vodou. Čistý mošt zakvasit ušlechtilými kvasinkami.
    Vínu zdar.


    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    děkuji ti kolego za výborný tip. Já jsem popisoval svůj systém o pár diskusí nazpět, v podstatě mám to samé jako ty jen tu teplotu moštu musím hlídat manuálně. Ty termostaty mi chyběly do plné automatizace. Takže určitě nechám dodělat.
    Jinak Lindr podpultovky stojí od 13 do 23 tis. spirála 800,-
    Díky

Prohlížíte 10 příspěvků - 31 z 45 (celkem z 52)