Do 170 l Lancmana (celonerez, výklopný) se vleze asi 10 vinařský beden, což je asi 250kg. Jak tu už padlo, záleží jak to stačí odtékat. My to meleme a rovnou posíláme rmutovým čerpadlem do presu, takže to moc nestíhá oddtékat (musí se přerušit mletí a počkat). Pokud to budete na pres kýblovat je předpoklad, že se tam dá i víc, jak bude mít mošt čas oddtéct.
Nevýhodou presu je, že i když je na maximálním tlaku, tak po cca půl hodině, to teče již velmi slabě (pár litrů za hodinu), takže lisování končíme a matoliny zůstávají dost mokré. Zkoušeli jsme rozhodit a přelisovat, ale výtěžnost nebyla nic moc, cca. 20 l a kvalita moštu nízká, přičemž se čas lisování zhruba zdvojnásobil. Takže jsme se smířili s nižší výlisností, ale asi lepší kvalitou moštu a samozřejmě vyšší rychlostí práce (1 pres cca. 1 hodina), jelikož toho máme moc. Za těchto podmínek není problém zpracovat za odpoledne 50 a víc beden.
Víno musí být stabilní, jak mikrobiálně (filtrace), tak na termolabilní bílkoviny (laboratorní test). Co se týká síry tak čím kyselejší a sušší víno, tím stačí méně a naopak. Někde kolem 50 mg/l se síra projevuje senzoricky, takže to je asi maximum. My síříme před lahvováním na 50 mg/l volné siry (po lab. rozboru), ale víno pak jde do lahvovací linky, kde se provzdušní (čerpání, filtrace, stáčení do láhve) a něco ztratí, roky žádné problémy s nízkou ani vysokou sírou.
Doporučuji přípravky na bázi roztoku mědi např. Sulfiredox, Ramesol sirka stop či jiné. Postup dle konkrétního návodu, spíš vícekrát menší dávku, popřípadě provést zkoušku s více dávkami. Pokud zjistíte včas, stačí pár kapek a je hotovo. Měď, stočit, změřit síru a pokud je aspoň minimální tak nesířit. Velmi se neosvědčilo nějaké velké provětrávání.
Koupeno letos, už zvládla 4,5 tisíce lahví. Za tu cenu velmi dobrá, „blbuvzdorná“ obsluha. Rychlost několik set lahví za hodinu, pokud je dost lidí na přinášení a odnášení lahví tak se můžete dostat přes 500 lahví za hodinu. Jen pozor na návin etiket, každá tiskárna si čísluje způsoby návinu jinak. Cena etikety (plast) při tomto množství cca. 2 Kč.
Slušně zpracovaná bakalářská práce jak začít podnikat ve vinařství.
Asi si pročíst starší články v diskuzi a přečíst něco k problematice sur lie. Nemám vlastní zkušenost, ale co jsem načetl tak hlavně pravidelně míchat kvasnice, nestáčet a nesířit. Asi by pomohl přídavek vhodného taninu. Po dvou měsících na kalech nemůže víno již získat reduktivní tóny a předpokládám, že se s ním dá dále pracovat.
Na dezinfekci sudu se osvědčil hydroxid sodný, bere i bakterie Bretanomyces, s bakteriemi mléčného kvašení by neměl mít problém viz. starší diskuze.
V tomto objemu nejlépe venku podchladit (je na to ideální počasí). Pak zvážit, jestli má cenu lahvovat, nebo raději vypít. Pokud budete lahvovat tak filtrace přes desky a pokud možno hned (ten den) přes filtrační svíčku do láhve (nové).
Ptát se, číst a degustovat. To Vám chválím.
Pěkně rozebrané „ležení“.
Ve víně probíhají časem různé procesy a je vhodné je znát a hlavně aktivně ovlivňovat. A tu nastupuje fyzika (ochlazení za účelem vysrážení kys. vinné), chemie (odkyselení) a biochemie (JMF). To ovšem přináší další otázky, např. proč riskovat divokou JMF (hlavně u červených), když jde většinou spustit jednoduše řízeně po alkoholovém kvašení a neriskuji, že se spustí „ležením“ v nádobě, či přímo v láhvi.
Ano např. bakterie ze sáčku do červeného jsou berlička, kterou si amatéři jako já pomáhají, ale moje znalosti prostě nestačí na to, abych dělal dobré víno bez těchto berliček.
Nenačetlo 🙁 , vyzkoušejte odkaz, je tam toho mnohem víc
Vyhledávání
https://is.mendelu.cz/zp/portal_zp.pl?prehled=pracoviste;zpet=pracoviste;pracoviste=257;id=257
378702
U dobře odkaleného moštu je riziko sirky při ležení na kvasnicích minimální, pomáhá pravidelné promíchávání kvasnic viz. batonáž. Doporučuji a provádím u většiny vín každý rok. Něco k problematice je v příloze (doufám, že se načte).
Jestli se někdo domnívá, že kys. jablečná „zmizí“ ležením, nebudu tento názor rozporovat, ani požadovat vysvětlení jak. Každoročně mi to u svých červených vín tvrdí několik vinařů.
© 2016-2022 wine.cz – Všechna práva vyhrazena