Nová výsadba vinohradu

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Nová výsadba vinohradu

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  roman123 a poslední změna proběhla 17.4.2021.

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)
 • Autor
  Příspěvky
 • #205897

  Dobrý den. Chtěl bych Vás požádat o radu s výsadbou vinohradu.
  S vinohradnictvím začínám, načteného toho mám spoustu, ale některé informace si vyloženě protiřečí… chtěl bych nějakou radu z praxe.
  Vybral jsem si odrůdu Solaris na SO4 a Muscaris na K5BB, parafínované, oblast výsadby Troubky okr. Kroměříž.
  Sazenice mám objednané a musím si je vyzvednout do konce března. Nastává mi tedy problém v tom, že je nemám kde vhodně uskladnit, abych je mohl vysadit v rozmezí dubna a května.
  Je velké riziko vysadit to koncem března, když bych každou sazenici přikryl růvkem hlíny nebo směsí písku a pilin?
  Vždyť se běžně dělá i podzimní výsadba a tam se také do mrazíků sazenice nezakoření?
  Děkuji.

  #205902

  petrmk
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Větší mrazy už zřejmě nebudou a pokud to zalijete a nahrnete, tak se podle mě nemůže nic stát. Dokonce si myslím, že při rychlých nástupech léta – tak jak to bylo minulé roky je čím dřív, tím líp. Mám už cca 100 sazenic také podsazených.

  #205905

  Petrmk, ano z toho jsem také vycházel, navíc předpověď je taková, že nejspíš žádné jaro nebude… děkuji.

  #231881

  micurinec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  pěkný sváteční den, rád bych poprosil o typ a radu ohledně výsadby, předpokládám, že tzv.babosed na výsadbu révy za malotraktor Kubota nejspíš neexistuje, pokud ano, může někdo sdělit více? případně zkušenosti s vrtáním děr vrtákem…což lze když toho bude tak do 500ks, avšak pokud více, byla by to nejspíš otročina. Díky za dobré tipy.

  #231972

  Vinici jsem sázel motorovým půdním vrtákem 80 mm, dva lidi byli na obsluhu a cca 2-4 na sázení a pěchování sazenic. Cca 800 sazenic zabralo zhruba 10 hodin, včetně delšího vyměřování řádků ve svažitém terénu.

  #231981

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Sazenice i v chladném sklepě začnou po zhruba 10 dnech rašit. Ideální je uskladnit v ledničce. Takže hlídat a raději vysadit dřív než naraší.

  Vrtání děr – motorový vrták 15 cm, 2 lidi (jeden vrtá a druhý mu pomáhá vytahovat vrták ze země), 400 hlav cca. 6 hod. Doporučuju dělat na vícekrát je to dost facha. Díry se vrtaly hlubší než by stačilo. Je to pracné, ale obrovskou výhodou je, že den předem se zalily díry vodou (vleze se cca 8 litrů) a při výsadbě se dá na dno hydrogel a zasype zahradnickým substrátem, případně hnojivo (my dali granulovaný hnůj) dosype půdou na požadovanou výšku a na to se zasadí sazenice (nezasypaly se úplně, ale opět zalilo vodou, 2-3 litry a až po vsáknutí dosypaly). Výhodou té práce je, že nešly 1 nebo 2 sazenice a již po prvním roce bylo u 75% sazenic možné založit kmínek.

  #232224

  roman123
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás Pavle,
  sazenice můžou do země už i v lednu (záleží na síle mrazů), v tuto dobu bez problémů zasadit. Vyvrtat díry zemním vrtákem, klidně hlubší, nasypat vrchní vrstvu ornice (bacha na kompost, někdy se pak kořenům nechce z díry), vložit sazenici, zasypat ornicí kořeny (můžete hůlkou pěchovat), trochu vody at si to sedne (nesmí zůstat u kořenů vzduch!!!), nasypat trochu cereritu/NPK a dohrnout spodní vrstvou hlíny. Prolít vodou a zahrnout celou sazenici kopečkem hlíny, jako ochrana před mrazíky, no a po zmrzlých opatrně odhrnout ať nevylomíte vyrašené pupeny.
  Solaris je dobrá volba, muscaris je o něco pozdější a má víc kyselinek ale poroste taky dobře.
  Já už jsem sadil nožním štycharem, zemním vrtákem, hydrovrtem a dnes sázím mini bagrem. Záleží na typu půdy, přípravě půdy a na počasí během roku.
  Když se něco nechytne tak se dosadí.
  Registrovaná vinice u Prostějova 2600 hlav.
  Práci zdar.
  Roman

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.