Tam, kde vinohrad ničil mráz, vysadili Bartoníkovi bezový sad.    

Mikulčice - Každý vinař má strach z mrazů. Stačí jedna chladná noc, mráz vinohrady definitivně spálí a je po úrodě. Vinařská rodina Bartoníkova z Mikulčic na Hodonínsku vysadila před pár lety do míst, kde mrazy škodily pravidelně, černý bez. Z něj teď už pět let vyrábějí bezové speciality nebo i sirupy. Inspirace přišla z Rakouska.

„Před pár lety se náš taťka inspiroval v Rakousku. Hlavně ve Štýrsku, kam jsme celá rodina hodně jezdili na dovolenou. Tam se černý bez pěstuje mnohem více než u nás,“ říká Jakub Bartoník. Ten má na starost vinařství. Jeho bratr Dominik se stará o výrobu právě zmíněných sirupů. Jejich otec Radek Bartoník celou firmu řídí.

V Rakousku se rodina nejprve inspirovala tím, co všechno se ještě, kromě vína, dá vyrobit z hroznů. „Začali jsme s vinným želé a mošty. A došlo i na černý bez,“ říká nejstarší z Bartoníků, Radek. Na pozemku u Lužic vinohrad trpěl, skoro každý rok ho tady, v místě, kde je zámrazná dolina, spálil jarní mráz. „Kvůli zvýšenému násypu tady mráz stéká dolů, na vinohrad naprosto nereálná poloha. Když jsme přemýšleli, jak tento kousek obdělat, využít, napadl nás černý bez jako vhodná varianta,“ doplňuje ho Jakub.

A tak vysadili sad. Celkem tři sta padesát keřů. „Rakušáci vyšlechtili odrůdu Hatschberg, tu jsme si vybrali. Má větší květy i plody, vysadili jsme zhruba tři sta padesát stromů a zapěstovali je na čtvrtkmen,“ popisuje. Nejprve si lidé ťukali na čelo. Černý bez?? Vždyť ten roste u každé silnice! Teď chodí obdivně kolem a na zvláštní sad už si zvykli.

Péče o keř není tak náročná jako o vinnou révu. Ale má i své nepřátele. Ohrožují ho hlodavci. „Bez jim voní, a tak okusují kořeny, rostlina usychá, je třeba dosazovat,“ říká Radek Bartoník. Mladý stromek se musí také zalévat. „Ale roste to pěkně, nemusíme se o to nijak extra starat. Řez je jednoduchý, jednou za rok to prořízneme,“ popisuje péči o sad Radek Bartoník.

Keře v sadu jsou zdravé, obsypané květy bez mšic. „I tady ale mšice byly. Nechceme keře stříkat chemií, snažíme se držet ochranu životního prostředí, proto jsme letos dávali na kmeny pásky proti mravencům, kteří mšice roznášejí. Je to boj, hlavně brzy na jaře,“ popisuje Jakub Bartoník.

Bartoníkovi sklízejí květy i plody, z těch vyráběli vloni stoprocentní mošt, letos se ale rozhodli posbírat jen květy. „Sad máme pátým rokem, a protože stále přetrvává sucho, chceme keřům odlehčit, ne je zbytečně zatěžovat, aby síla šla do dřeva a keře trochu zmohutněly. Proto posbíráme už teď květy, ze kterých vyrobíme náš sirup,“ doplňuje Dominik Bartoník.

Sklizeň je na spadnutí, do dvou týdnů, jak budou květy postupně nakvétat, přijde další. Bartoníkovi je usuší a postupně z nich budou vyrábět sirupy. Sirupárna, jak tomu doma říkají, je dalším velmi důležitým produktem, který krásně doplňuje jejich rodinnou firmu. Ta se skládá z vinařství, penzionu a informačního centra v Mikulčicích. Jejich sirupy a mošty najdou lidé i v regálech obchodních řetězců.