Ondřej Brdečko: Mít titul Mlaďoch roku je vizitka, že to dělám dobře

Kobylí - Ondřej Brdečko, vinař z Kobylí na Břeclavsku, je držitelem titulu Mlaďoch roku 2020. Titul soutěže Co chutná mladým uděloval spolek Mladí vinaři letos podruhé.
Soutěže se vinaři mohli účastnit pouze se suchými víny, na která se Brdečko specializuje. Vyhrálo jeho Chardonnay 2016 z barikového sudu. „To je moje vymazlené víno dělané v dřevěném sudu. Při jeho výrobě jsem postupoval šetrně, zejména co se týká síry. Mám takovou celou řadu vín, kde se až 24 měsíců pracuje na sudu s jemnými kvasničními kaly, a poté jdou vína do lahve bez čiření a filtrace,“ říká Ondřej Brdečko.

Takže vás to ani nepřekvapilo, že právě toto vaše „vymazlené“ víno vyhrálo?

Byli jsme zrovna čerpat inspiraci ve Francii, v Burgundsku, protože to je moje oblíbená lokalita, srdcová záležitost. Odtamtud jsem sledoval výsledky soutěže. Překvapí to vždycky, taková vína tady na výstavách moc nebodují, protože jsou diametrálně odlišná od vín, která jsou ve většině soutěží lépe hodnocena. Obecně degustátoři velká a strukturní vína neumí hodnotit, protože dosti z nich chybí všeobecný přehled, jsou vyškolení na vínech jednoho střihu, a to je špatně.

Ale soutěž Mladých vinařů není zrovna z této kategorie, nemyslíte?

Právě, na to jsem sázel. A říkal jsem si, že zrovna toto víno by mohlo zaujmout, že bych s ním mohl uspět. Vždycky to potěší, když někdo ocení víno, o kterém si myslíte, že se vám povedlo. Ale ono obecně hodnocení vín je velmi subjektivní záležitostí. Když chodím jako degustátor vína do komisí, stává se mi například, že víno, které nějak ohodnotím, se mi s odstupem času zdá úplně jiné. Je to i o momentální náladě, rozpoložení a taky víno, které mám ve sklenici dneska a je skvělé, tak se může za pouhý měsíc tvářit uplně jinak. To je ta krása skrytá ve víně...

Jaký význam pro vás to ocenění má, jaký má smysl?

Člověka to zahřeje. A je fajn, že na úspěchy vinaře pozitivně reagují zákazníci. Je vidět, že to vinař dělá dobře, když jeho vína někdo ocení, a znamená to, že jeho vína mají určitou úroveň.

Zajímal jste se někdy o spolek Mladí vinaři? Sledujete je? A co na jejich iniciativu říkáte?

Sleduji je už dlouho a líbí se mi ten nápad. Líbí se mi nikoho nekopírovat, jít si svou cestou a dělat věci po svém. Tak by to u mladých vinařů mělo být. Je dobře, že se do toho Mladí obují a ukážou, že mají svůj směr a za tím si jdou. Sleduji Mladé vinaře, podobný spolek jako tady ten je například i v Rakousku. Je to prostě super. 

Už víte, kam si dáte cedulku s nápisem Tady chutná Mladým? Na sklep?

To ještě nevím, nad tím se ještě zamyslím, ale spíš nad postel! Ano, tam si ji dám. (smích)

Vinařina je ve vaší rodině tradicí?

Kobylí je vinařská obec, víno dělal už můj děda, měl pár arů vinohradů a starý sklep, kde hospodařili spolu s mým tatínkem. A mně to taky přirostlo k srdci. Začal jsem po gymnáziu. Pak jsem šel studovat vysokou vinařskou školu do Lednice a postupně se to rozvíjelo. 

Na jaké rozloze hospodaříte? 

Máme necelé dva hektary vinic v Kobylí a část hroznů nakupujeme od vinohradníka, se kterým se znám a vím, že má kvalitní hrozny.

A jak se vám na jaře 2020 daří?

Teď je zrovna složitá doba, ale to pro všechny. Protože chceme být v kontaktu se zákazníkem, začali jsme s vínem jezdit po festivalech, teď jsou ale tyto cesty prodeje vína hodně omezené. Otevřené sklepy jsou zrušené, čekáme, jestli budeme moci nalít v létě turistům. Uvidíme, co se stane na podzim. 

 

Co chutná Mladým? Odpověď na tuto otázku nabízí od roku 2018 stejnojmenná soutěž vín, která je otevřená pro všechny výrobce vína z České republiky. 

„Vinaři do 35 let mohou získat speciální cenu Mlaďoch roku za nejlepší kolekci vín mladého vinaře. Mlaďoch se na rok stane přidruženým členem spolku Mladí vinaři a může s námi celý rok frčet na přátelské a pozitivní vlně. Může vložit svá vína do našich společných necek a účastnit se s námi akcí, které na letošní rok chystáme,“ vysvětlují Mladí vinaři.

Soutěž podpořil i letos finančně Vinařský fond.