CC

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 40)
 • Autor
  Příspěvky

 • CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Pokud je kvalitní surovina, Bentonit do moštu není potřeba přidávat. Slouží k rychlému odkalení. Smysl má, pokud máte mošt z nahnilých hroznů.. V tom případě rychle odkalit Bentonitem a zakvasit (kvasinkami, zákvasem apod.).

  odpověď na: Zrání Solaris #210403

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Pokud jsi naměřil 20-21° refraktometrem z bobulí přímo ve vinohradu, tak výsledný mošt bude mít tak o 1-2 °méně. Při průchodu vinohradem totiž sbíráš a měříš ty vyzrálejší bobule (pokud je cíleně netrháš z odvrácené strany hroznu, zevnitř hroznu apod.) – vlastní zkušenost. Ideálně je nasbírat kýbl namátkově vybraných hroznů, pomačkat je a pak měřit.. A těch 20 °ČNM je podle mne na Solaris málo – jak píšu výše. Na burčák dobrý, ale víno jedině udělat polosuché / polosladké, ale pak v tom budeš mít málo alkoholu a bude to náchylné na nemoci..

  odpověď na: Zrání Solaris #210223

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  U mne Solaris začíná teprve sládnout – cukr jsem neměřil, ale slupka a jadérka jsou ještě zelené, čili času dost. Loni jsem otrhal při cukernatosti 21°ČNM a bylo to brzo! Nebyla aromatika a po dokvašení do sucha hodně výrazná kyselina. Letos si počkám alespoň na 23-24°, typuju Ještě aspoň 2 týdny.. Vosy teprve začínají – o víkendu rozvěsím do vinohradu pivo.

  odpověď na: sklep Pavlov #209236

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz
  odpověď na: Pískování lakovaného sudu #208470

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Máte někdo zkušenosti s pískováním povrchu sudu? Mám starší 100-litrovou bečku klasicky lakovanou černým tabul. lakem a chtěl bych dát ten lak pryč. Lze otryskat / opískovat? Díky

  odpověď na: Svinuté listy #208129

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kámoš si takhle popálil část vinohradu glyfosátem a pokroucené listy mu tam rostou už 3. rokem po sobě.. Nezdechlo to, ale že by ty poškozené keře byly nějací šampioni v růstu, tak to teda ne.. On ten systémový herbicid aplikovaný v neletální dávce funguje jako růstový retardér.. Čili zde rozhodně neplatí „Co tě nezabije, to tě posílí“. U víceletých rostlin může efekt přetrvávat roky. Někteří lidé jsou nepoučitelní, resp. poučitelní až z vlastních chyb. Zastánci hesla „Nevyzkoušené je nepoznané“. 🙂

  odpověď na: hnojení kapkou #207910

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Problém je, pokud zaléváš málo a často. Já osobně jsem v posledních 3 letech novou výsadbu první 2 roky zalévat musel, jinak by mi zakořenilo tak 25 % sazenic. Ne celou sezonu, jen v květnu a červnu. jak se sazenice rozjely, přestal jsem. To, že ti sazenice neudělala kmínek hned v prvním roce, není žádná tragedie. Zvláště loňský rok byl v sezoně velmi suchý. Pokud chceš letos sazenice podpořit, tak můžeš zalévat, ale zatím to myslím není nutné. Udělej sondu do půdy a uvidíš, jak je na tom vlhkost půdy v 30 cm.. Pokud se přece jen rozhodneš zalévat, tak zalévej vydatně, ale méně často. Klidně 5-10 litrů k jedné sazenici, ale třeba jen jednou za 2-3 týdny.

  odpověď na: Odrůda révy vinné #207909

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Na podnož to nevypadá.. Typnu odrůdu – Solaris?

  odpověď na: hnojení kapkou #207899

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Nemám zkušenosti s hnojením kapkovou závlahou, ale nedá se mi to se Vás nezeptat: proč je třeba hnojit rok starý vinohrad? Nehnojil jste před / při výsadbě?

  odpověď na: Zobonoska revova #207898

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  A proč se jich chceš tak nutně zbavit? Myslíš, že 10 zámotků ve vinohradu ti ovlivní množství sklizených hroznů? Nemyslíš, že lepší je tam prostě nechat a mít radost z toho, že se jim u tebe ve vinohradu líbí? Nebo jsi snad přemýšlel nad postříkáním celého vinohradu insekticidem tak, aby v něm nepřežil žádný hmyz? Pokud není výskyt zobonosky masový, nic bych s tím nedělal.. Ale uvidíš, co ti poradí další vinaři. Mou radu neber na 100%, já nejsem typickej vinař – já mám rád, když v mém vinohradu rostou a žijí i jiná stvoření, než jen vinná réva 🙂

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 40)