CC

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 33)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: #213384

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Pokud je kvalitní surovina, Bentonit do moštu není potřeba přidávat. Slouží k rychlému odkalení. Smysl má, pokud máte mošt z nahnilých hroznů.. V tom případě rychle odkalit Bentonitem a zakvasit (kvasinkami, zákvasem apod.).

    odpověď na: #210403

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Pokud jsi naměřil 20-21° refraktometrem z bobulí přímo ve vinohradu, tak výsledný mošt bude mít tak o 1-2 °méně. Při průchodu vinohradem totiž sbíráš a měříš ty vyzrálejší bobule (pokud je cíleně netrháš z odvrácené strany hroznu, zevnitř hroznu apod.) – vlastní zkušenost. Ideálně je nasbírat kýbl namátkově vybraných hroznů, pomačkat je a pak měřit.. A těch 20 °ČNM je podle mne na Solaris málo – jak píšu výše. Na burčák dobrý, ale víno jedině udělat polosuché / polosladké, ale pak v tom budeš mít málo alkoholu a bude to náchylné na nemoci..

    odpověď na: #210223

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    U mne Solaris začíná teprve sládnout – cukr jsem neměřil, ale slupka a jadérka jsou ještě zelené, čili času dost. Loni jsem otrhal při cukernatosti 21°ČNM a bylo to brzo! Nebyla aromatika a po dokvašení do sucha hodně výrazná kyselina. Letos si počkám alespoň na 23-24°, typuju Ještě aspoň 2 týdny.. Vosy teprve začínají – o víkendu rozvěsím do vinohradu pivo.

    odpověď na: #209236

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz
    odpověď na: #207910

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Problém je, pokud zaléváš málo a často. Já osobně jsem v posledních 3 letech novou výsadbu první 2 roky zalévat musel, jinak by mi zakořenilo tak 25 % sazenic. Ne celou sezonu, jen v květnu a červnu. jak se sazenice rozjely, přestal jsem. To, že ti sazenice neudělala kmínek hned v prvním roce, není žádná tragedie. Zvláště loňský rok byl v sezoně velmi suchý. Pokud chceš letos sazenice podpořit, tak můžeš zalévat, ale zatím to myslím není nutné. Udělej sondu do půdy a uvidíš, jak je na tom vlhkost půdy v 30 cm.. Pokud se přece jen rozhodneš zalévat, tak zalévej vydatně, ale méně často. Klidně 5-10 litrů k jedné sazenici, ale třeba jen jednou za 2-3 týdny.

    odpověď na: #207909

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Na podnož to nevypadá.. Typnu odrůdu – Solaris?

    odpověď na: #207899

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Nemám zkušenosti s hnojením kapkovou závlahou, ale nedá se mi to se Vás nezeptat: proč je třeba hnojit rok starý vinohrad? Nehnojil jste před / při výsadbě?

    odpověď na: #207898

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    A proč se jich chceš tak nutně zbavit? Myslíš, že 10 zámotků ve vinohradu ti ovlivní množství sklizených hroznů? Nemyslíš, že lepší je tam prostě nechat a mít radost z toho, že se jim u tebe ve vinohradu líbí? Nebo jsi snad přemýšlel nad postříkáním celého vinohradu insekticidem tak, aby v něm nepřežil žádný hmyz? Pokud není výskyt zobonosky masový, nic bych s tím nedělal.. Ale uvidíš, co ti poradí další vinaři. Mou radu neber na 100%, já nejsem typickej vinař – já mám rád, když v mém vinohradu rostou a žijí i jiná stvoření, než jen vinná réva 🙂

    odpověď na: #207894

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Blbost. Proč bys chtěl stříkat? Kolik zámotků jsi našel?

    odpověď na: #207487

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz
    odpověď na: #206314

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Já sázel obdobné množství pomocí motorového vrtáku. Ve třech lidech to jde rychle..

    odpověď na: #205819

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    1. provázek délky vysazovaného řádku.
    2. kus kartonu širokého polovinu plánovaného rozestupu sazenic (např. rozestup sazenic 100 cm – karton široký 50 cm)
    3. provázek navinout na karton a barevným lakem ve spreji příčně na jednom místě udělat čáru.
    4. po rozvinutí provázku máte na provázku barvou vyznačené plánované rozestupy, konce uvázat na kolíky.
    5. vyznačit na pozemku rozestupy řádek a provázek posunovat.

    odpověď na: #205605

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Lépe bych tuto diskuzi nezakončil. Přesně tak. Co vinař, to názor a tak to má být. Vy jste vsadil na léty osvědčenou klasiku, já do toho jdu trochu „pankáčsky“. Já svou filosofii nikomu také nevnucuji, jen ji dávám „do placu“, a ať si Philly z našich informací vybere ty, která budou jeho srdci bližší. Nejlépe se o těchto věcech stejně hovoří u pohárku, a kdo ví, třeba si jednou ty svoje cortisy přechutnáme u jednoho stolu :-)). Jestli jste Komeťák, tak to k sobě na návštěvu nejspíš nebudeme mít zas tak daleko..

    odpověď na: #205594

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    No, ačkoliv jsem si řekl že už se k této problematice nebudu vyjadřovat, tak ale – omlouvám se za to – zase musím :-)). Wimpi, ve všech nových (a možná i starých) učebnicích se u popisu té které odrůdy udává doporučený počet ponechaných plodných oček na tažni na metr čtvereční plochy vinohradu (např. 5-6 oček/m2 pro vína s přívlastkem, 7-8 oček/m2 pro jakostní vína). Nikoli počet plodných oček na keř, či na metr délky drátěnky. A to právě proto, že každý máme ten svůj vinohrad v jiném sponu. V knize PĚSTOVÁNÍ VINNÉ RÉVY – MODERNÍ VINOHRADNICTVÍ od prof. Pavlouška, kterou jistě také doma máte, je na straně 198 taková tabulka. Tam je u meziřadí 2,4 m širokého optimální počet letorostů na metr délky drátěnky 12-14 !! To je 7-8 cm na 1 letorost! A to je propočítáno na zatížení 5-6 plod.oček/m2, čili vína s přívlastkem, pro jakostní vína to dělá skoro 20 letorostů! To je blázinec! Tím ten běžný vánek neprofoukne ani za zlaté prase! Čili ty počty jsem si nespočítal sám, to už udělaly pomazané hlavy dávno přede mnou. Také to Vámi neoblíbené slovo „stejný“ jsem si já nevymyslel, to tak prostě je. Můj zdravej rozum mi říká, že lepší je mít sice meziřadí jen 1,2 metru, ale letorosty hezky 15 cm od sebe. Tím větéreček profoukne ve všech 4 směrech bez problémů. Jako prevence plísňových chorob je důležité, aby vinohradem mohl profukovat větřík KOLMO na řádky, nikoliv aby byl průvan v meziřadí. To vám hrozny neosuší. No, a protože se stále bavíme o počtu letorostů na metr čtvereční, nikoli na keř, tak ano, při husté výsadbě je – jak píše Kodak – mnohem nižší zatížení na keř. Francouzi mají takový ideál, že co keř, to max 1 lahev vína (tj. max 1 kg hroznů). Ve výsledku je hektarový výnos stejný, ale spíše menší, než při „klasickém“ (jak vy píšete „optimálním“) širokém sponu. Tudíž žádné – jak píšete: “ maximální honba za kvantitou. Prostě snaha „vydolovat“ z daného pozemku maximální produkci.“ Hned vám řeknu proč.
    Dále se ptáte: „které kořeny poskytnou lepší kvalitu, ty, které jsou natěsnané jeden na druhém.. ..anebo ty, které mají kolem sebe dostatečný objem půdy s dostupnými živinami a dostupnou vláhou?“ „A“ je správně. Hustou výsadbou ke kvalitnímu hroznu. Konkurence mezi kořeny jednotlivých keřů způsobí, že keř nekoření mělce, ale velkou část jich má v hlubších horizontech. A tím se dostáváme k vaší zmínce o suchu: Pokud nechceme zavlažovat a máme strach ze sucha, tak hustá výsadba je podle všeho ta správná cesta. Následující (třeba suché) roky ukáží, která z teorií je ta správná.
    Teď zpátky k tomu „vyčerpávání“ půdy. Není přímá úměra mezi hustotou výsadby a vyčerpáním půdy. Je přímá úměra mezi VÝNOSEM NA HEKTAR a vyčerpáním půdy. Vinaři, kteří si dají tu práci a vysazují v hustém sponu, cílí na kvalitu výsledného vína, mají tendenci výnos na keř snižovat (redukce násady, půlení hroznů..), než keře přetěžovat. Já mám svůj cabernet cantor a cortis ve sponu 1,25 x 0,8 m. Je to mladý vinohrad, loni měl teprve panenskou úrodu. Keře stříhám na 2-3 dvouoké čípky, následným podlomem nechávám max 5 letorostů na keř. 5 letorostů na 80 cm délky drátěnky (15 cm na letorost, kolik máte vy?). I přes velké listy je to velmi vzdušné. Vylamování zálistků a odlisťování v zoně hroznů je samozřejmost. Jak známo, na letorostech rašících z bazálních oček loňského letorostu rostou v průměru menší hrozny, čili není nutné provádět zelenou sklizeň či půlení hroznů. Přechodem z tažně na čípky si tuto práci ušetříte. Ve výsledku budu mít na keři do 10 hroznů, cca po 100 gramech (můj předpoklad – čas ukáže, zda nebudu muset ty hrozny ještě půlit). Takže za mne ideál: hustá výsadba, řídká a vzdušná listová stěna, nízké zatížení keře i celého vinohradu, kvalitní a zdravý materiál. Nejde o: testování „moderní“ husté výsadby, je to návrat ke kořenům.. Tak se réva i u nás dříve pěstovala, jen to u nás (až na malé výjimky) dodnes nepřetrvalo.. Na závěr jen dodávám, že můj vinohrad má 7 arů / 700 keřů, čili si můžu dovolit si s tím v takovémto měřítku hrát.

    odpověď na: #205579

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Musím reagovat na Mollův příspěvek – říkáte, že zahuštěním výsadby nutně zahustíte i keř. Toto rozhodně není pravda. Pokud dodržíte doporučený počet letorostů na metr čtvereční, tak u husté výsadby nemusíte mít listovou stěnu vůbec hustší, ale naopak. Pro vysokou kvalitu hroznů se doporučuje 5-6 letorostů / m2. Při sponu 1,2 x 0,8 m (= 10 000 keřů/ha) to dělá 5-6 letorostů na 1 keř, resp. 80 cm délky řady, to máte na letorost 15-16 cm. U nehustého sponu např. 2,5 x 1,2 m., což je třikrát řidší výsadba, to máte již 15-18 letorostů na keř, resp. 1,2 metru délky řady = na letorost připadá 7-8 cm.
    Dále určitě není pravda, že PIWI vína = laciná vína. Z čeho usuzujete? Z toho, že Solaris vinaři pěstují na vysoký výnos, protože je plodný a raný, a pak jej můžou prodávat laciněji? Ano, ale Solaris není jediná piwi odrůda. Souvignier gris je velmi kvalitní odrůda, srovnatelná s pinot blanc či pinot gris a lze s ní i obdobným způsobem pracovat jak ve vinohradu, tak ve sklepě. Vína z PIWI odrůd jsou velmi dobrá a na slepých degustacích mnohdy bodovaná lépe, než klasické odrůdy. Nota bene piwi odrůdy jsou vhodné pro ekologické či biodynamické vinohradnictví a taková vína mají na trhu vyšší cenu než konvenční vína..
    Co s týče bujnosti růstu piwi odrůd – ano, jsou bujnější než klasické odrůdy, hustá výsadba bujnost podporuje, ale i s tím lze pracovat – volba podnože, ozelenění meziřadí již v roce výsadby a pod.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 33)