Box 6 vín z velkomoravských Mikulčic

Ochutnejte výběr 6 vín od šesti vinařů z regionu plné historie a okouzlující doby Velké Moravy. Samotnou starobylost vinařství v Mikulčicích a okolí dokládá archeologický výzkum na Slovanském hradišti v Mikulčicích, který prokázal v 9. století výskyt prošlechtěné révy vinné v zaniklém moravním rameni Slavník. Písemný doklad o vinaření v Mikulčicích pochází z roku 1353, kdy Václav z Mikulčic prodal čtvrtinu vinic Anně z Rosic za čtyřicet hřiven.

V aktuální nelehké době i pro samotný obor vinařství se šest mikuleckých vinařství připojuje k iniciativě #tosivypijeme. Přes to všechno si i oni osobně dovolují přijít na vinařský trh s boxem 6 originálních vín z velkomoravských Mikulčic. Jako odrůda byla vybrána v již zmíněné lokalitě hojně pěstovaný Ryzlink rýnský, který díky písečnému podloží v dané lokalitě dává velmi kvalitní a rozmanitá vína. Přesný výběr samotných vín byl, ponechám vždy do rukou jednotlivých sklepmistrů a enologů. Budete mít možnost ochutnat Ryzlink rýnský nejen suchý, ale i polosladký. K ochutnání se Vám taktéž nabízejí vína míchaná na jemných kalech, vína ze speciálně vyšlechtěných klonů Ryzlinku rýnského či víno, které zrálo speciálně v akátovém sudě.

Ochutnejte šest králů vín ze Slovácké podoblasti. Děkujeme Vám za podporu! 

Ryzlink rýnský sur-lie, pozdní sběr, suché, 2018 – Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o

Alkohol 13,86 %, zbytkový cukr 0,5 g/l, kyseliny 6,1 g/l, číslo šarže 28/2018

Hrozny z vinice s redukovanou sklizní, víno zrálo na jemných kalech devět měsíců v nerezových tancích za pravidelného míchání. Víno světle zelenožluté barvy s objevujícími se zlatavými odstíny, s širokou škálou vůní a chutí jablka, citrónové kůry, kdoulí, meruňky marcipánu a lipového květu. Svěží suché víno s nepatrným zbytkovým cukrem 0,5 g/litr se zralou, svěží kyselinkou, která mu dává základ pro další lahvovou zralost.

Ryzlink rýnský, moravské zemské víno, suché, 2017 – Vinařství Petr Marada

Alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 2,2 g/l, kyseliny 5,2 g/l, číslo šarže 27/2017

Na písčitých půdách v trati Na Stráni v obci Lužice dosáhly hrozny ryzlinku rýnského cukernatosti 22 stupňů. Klon tohoto ryzlinku je speciálně vyšlechtěn na písčitou půdu, na níž dává zajímavé minerální až petrolejové tóny. Víno zrálo v akátovém sudu. 

Ryzlink rýnský, moravské zemské víno, polosladké, 2018 – Vino Bartoník – rodinné vinařství

Alkohol 10 %, zbytkový cukr 37,6 g/l, kyseliny 7,2 g/l, číslo šarže 25/2018

Víno vyrobeno z hroznů pocházejících z trati Na Strání. Sběr hroznů probíhal ve druhé polovině měsíce října, kdy již 30 % hroznů bylo napadeno ušlechtilou hnilobou Botrytis cinerea. Samotný terroir viniční trati a napadení hroznů Botrytis cinerea to vše dodává samotnému vínu vysoký aromatický profil vína. Chuť je medová až delikátní.

Ryzlink rýnský, pozdní sběr, suché, 2018 – Vinařství Výmola

Alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 0,5 g/l, kyseliny 6 g/l, číslo šarže 15-18

Víno zrálo 10 měsíců na jemných kalech v dubovém sudu.

Ryzlink rýnský, pozdní sběr, suché, 2017 – Vinařství Malaník - Osička

Alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 3,7 g/l, kyseliny 7,1 g/l, číslo šarže 162017

Král vín, který patří do naši Slovácké podoblasti. Barva zelenožlutá, vůně typická po lipovém květu prolínající s vůní limetky a muškatového oříšku, vzadu nádech po petroleji. Chuť krásně nazrátá a kopírující vůni, víno dlouze svěží s příjemnou perzistencí. V gastromii vhodný k tučnějším masitým pokrmům a uzenému masu, ale taky k lehké úpravě ryb a drůbeže

Ryzlink rýnský, pozdní sběr, suché, 2018 – Vinařství Maršálek

Alkohol 14 %, zbytkový cukr 0,8 g/l, kyseliny 5,3 g/l, číslo šarže 7/2018

Hrozny pocházejí z vinařské obce Lužice, trati Kratiny, kde dozrály na cukernatost 22° ČNM. Suchý rok a teplý podzim, napadení hroznů ušlechtilou plísní a zrání na jemných kalech dodaly vínu tóny zralosti s vůní květů a lehkým závanem petroleje, v chuti naleznete citrusové plody a nektarinky. Netypicky nižší kyselina dovolí vychutnat si toto víno i těm,  kteří "ostrý" rýňák zrovna nemusí. Při tvorbě vína se snažíme omezit množství zásahů na minimum, víno tedy není filtrováno.

Celková cena za box 6 lahví vína z velkomoravských Mikulčice je 1 250 Kč.

Objednávky můžete zasílat prostřednictvím internetového obchodu:

https://eshop.bartonik.cz/box-6-vin-v-velkomoravskych-mikulcic/87-box-6-vin-z-velkomoravskych-mikulcic.html

Děkujeme za podporu vinařství v Mikulčicích v obci s pestrou velkomoravskou historií.

Vinařství Maršálek, Vinařství Malaník - Osička, Vinařství Výmola, Vino Bartoník – rodinné vinařství, Vinařství Petr Marada, Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o.

Kontakt pro média:

Ing. Jakub Bartoník

+420 604 310 990

marketing@bartonik.cz