Barvířkové odrůdy

Barvířka (Teinturier, Tintorera, Farbtraube) je všeobecné označení pro odrůdu s modrými hrozny vykazující velký obsah pigmentu (antokyanových barviv) ve slupce bobule a navíc červeně zbarvenou dužninu, tím dostaneme i červeně zbarvený mošt (šťávu) bez tradičního nakvášení rmutu. Barvířky se dříve velmi často používaly jen do směsí vín s méně barevnými odrůdami (např. Rulandské modré) k vylepšení sytosti barvy sceleného vína. V poslední době, díky zjištění, že tato vína mají mnohem větší zdravotní potenciál, se častěji setkáme i s víny odrůdovými z těchto bezesporu zajímavých odrůd. Za nejstarší barvířky se považují odrůdy Saperavi a Teinturier du Cher.

Mezi nejznámější barvířku západní Evropy můžeme směle zařadit odrůdu Alicante Bouschet (syn. Alicante Henri Bouschet), díky které pak později vznikala většina dnešních, i u nás používaných, klasických i interspecifických barvířkových odrůd (Alibernet, Neronet, Rubinet, Golubok, aj.). Původem této ve světě poměrně rozšířené a známé odrůdy je Francie. Vyšlechtil ji Henri Bouschet, křížením odrůd Petit Bouschet (Teinturier du Cher x Aramon) x Grenache, kolem roku 1866. Donorem barevné dužniny byla odrůda Teinturier du Cher, považovaná za jednu z nejstarších barvířek druhu Vitis vinifera. Odrůda Alicante Bouschet se stala záhy velmi oblíbenou pro opravdu tmavou barvu získaného vína (i při druhém lisování), vysokou plodnost a dobrou kvalitu samotného vína (vyšší než z odrůdy Teinturier du Cher). Právě vysoké výnosy a snadná údržba (je citlivější jen na plíseň révovou) podpořila její popularitu mezi francouzskými vinaři (zejména v letech po epidemii révokazu), takže do konce 19. století byla vysázena v Bordeaux, Burgundsku a údolí Loiry. Odrůda se velmi rychle rozšířila však i mimo území Francie, zejména Španělska, Portugalska a Kalifornie. V domovské Francii však dnes plocha vinic osázená touto odrůdou neustále klesá a v některých oblastech je již zcela zapomenuta. Stále se však aktivně pěstuje v regionu Alentejo v Portugalsku, kde je víno z této odrůdy ceněno pro svou barvu, ovocnost a třísloviny. Více se pěstuje také v jihovýchodním Španělsku, pod místním názvem Garnacha tintorera. V Kalifornii byla odrůda populární během prohibice, ale dnes se s ní setkáme v regionech Napa a Sonoma. V Chile se používá většinou v kupážích, zejména s odrůdou Cabernet Sauvignon. Dále se pěstuje také na jihu Itálie, v Alžírsku nebo v Izraeli.

Velmi zajímavý a často diskutabilní je i samotný název odrůdy. Alicante je totiž název přístavního města ve Španělsku a zároveň stejnojmenné provincie.  Autor křížení však patrně vůbec netušil, že se jednou skutečně bude pěstovat i v oblasti Alicante. Název Alicante bylo v té době i časté synonymum pro otcovskou odrůdu Grenache noir, takže odrůda Alicante Bouschet by se dala volně přeložit jako Bouschetův Grenache…

Historicky ještě starší barvířkovou odrůdou, navíc také dodnes pěstovanou, je původem gruzínská odrůda Saperavi.  Název odrůdy, v gruzínštině doslova znamená "barva, barvivo" a vztahuje se k vysokému obsahu barviv ve slupce a v dužině. Gruzie je známá jako jedna z nejstarších vinařských oblastí světa s archeologickými důkazy 6000 – 5000 let před naším letopočtem. Křížení odrůdy není přesně známo a i o přesnějším původu se vedou spory. Pochází patrně z východogruzínské Kachetie, z údolí Alasani, rozprostírajícího se mezi Kavkazem a pohořím Tsiv-Gombori. Některé zdroje však uvádějí jako původní místo výskytu západogruzínskou oblast Imereti a jiné severogruzínskou Abcházii. Nyní je pěstována prakticky v celé Gruzii a snad i ve všech státech bývalého SSSR (především v Arménii, Azerbajdžánu, Moldavsku, Tadžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu). Mimo oblast bývalého Sovětského Svazu je odrůda rozšířená v Bulharsku, Rumunsku, Ukrajině, Austrálii, USA (stát New York), Číně, Japonsku a v Kanadě. Odrůda Saperavi je velmi bohatá na mutace a klony. Oblastně se pěstují variety Martali Saperavi (jedná se o varietu, údajně dávající vína nejvyšší kvality), Tchwili Saperavi, Mamali Saperavi a Dedali Saperavi a dále celá řada klonů s místními názvy. Odrůda se používá do různých kupáží s jinými odrůdami, popř. i odrůdově, nejenom pro vysokou barevnost, ale i delší potenciál zrání (vyšší alkohol a třísloviny). Spolu s odrůdami Alexandreuli a Rkatsiteli patří dodnes mezi základní odrůdy Gruzie. Dala vzniknout mnoha dalším zajímavým odrůdám, většinou interspecifickým (Saperavi severnyj, Rondo, Sibera, Rubín Magarača, Bastardo Magaračskij, aj.)

Dá se říci, že dnes každý vinařský stát má ve svém registru alespoň jednu barvířkovou odrůdu. Naše republika má hned tři takové odrůdy: ukrajinský Alibernet (Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon), Neronet /( Svatovavřinecké x Modrý Portugal ) x Alibernet/ a Rubinet /(Revolta x Alibernet) x André/. Mezi zajímavé barvířkové odrůdy patří i ty německé: Dunkelfelder (Modrý Portugal x Teinturier du Cher), Kolor (Rulandské modré x Dunkelfelder), Accent (Kolor x Chancellor) či Cabernet Mitos (Frankovka  x Cabernet Sauvignon). A neměli bychom zapomenout i na ty slovenské: Rosa /(Picpoul noir x Frankovka) x Tramín červený/ a Torysa /(Teinturier du Cher x Aleatiko) x Puchljakovskij/. Navíc mimo klasických barvířek se v našich vinicích objevují i polobarvířky. Jde o takové odrůdy, které většinou na podzim v době dozrávání a častěji přezrávání bobulí, uvolňují barvivo ze spodní části slupky do dužniny, popř. sama dužnina je lehce růžově zbarvená. Při zmáčknutí bobule vytéká pak slabě růžová šťáva. Sem můžeme zařadit odrůdy jako Rubín, Iljičevskij rannyj, Laurot, Dornfelder a další.

 ALICANTE BOUSCHET

Synonyma: Alicante, Alicante Bouchet, Alicante Henri Bouschet, Alicante Nero, Alicante Noir, Alicante Tinto, Alicantina, Aragonais, Garnacha Tintorera, Tinta Francesa, Tinto Nero,  Tintorera, Uva di Spagna.

Původ odrůdy: Jde o francouzskou odrůdu vyšlech­těnou H. Boushetem roku 1866, křížením odrůd Petit Bouschet (Teinturier du Cher x Aramon) x Grenache Noir. Odrůdu Petit Bouschet vyšlechtil jeho otec Louis Bouschet již v roce 1824.

Charakteristika: List je středně velký, pětilaločnatý, s mírně hlubokými výkroji nebo často i celokrajný, vespod plstnatý. Bazální výkrojek je lyrovitý, úzce otevřený. Řapík je kratší, silněji načervenalý. Na podzim se listí zbarvuje do výrazné purpurové barvy.

Hrozen je středně velký, kuželovitý, křídlatý, středně hustý až hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 130g. Bobule je středně velká, oválná, tmavě modrá. Dužnina je šťavnatá, krvavě zbarvená, nasládle odrůdově kořenité chuti.

Odrůda je středně bujného růstu. Raší i kvete spíše pozdně, dozrává v říjnu. Má střední až vyšší odolnost proti napadení houbovými chorobami. Plodnost je vyšší 8 - 14 t.ha-1, cukernatost v moštu je 14 - 17 °NM, obsah kyselin je 9 - 13 g.l-1. Odrůda vyžaduje slunné, teplé polohy a úrodné půdy. Hodí se pro většinu vedení. Doporučovány jsou podnože „SO 4“, „CR 2“ a  „125 AA“.

Víno je velmi tmavé barvy (až inkoustové), zajímavě kořenité, strukturní s vyšším obsahem tříslovin a jemnou zemitostí v dochuti.  Používá se nejčastěji do kupáží k odrůdám postrádajícím barevnost a třísloviny.

ALIBERNET

Synonyma: Odesskij červenyj , Odesskij čornyj, Semjanets 1-17-4.

Původ odrůdy: Jde o ukrajinskou odrůdu vyšlech­těnou v Oděsse šlechtiteli P.K. Ajvazjanem a E.N. Dokučajevovou (roku 1950), křížením dvou francouzských odrůd Alicante Bouschet  x Cabernet Sauvignon. V registraci od roku 1975.

Charakteristika: List je středně velký až velký, čtvercový, pětilaločnatý, se středně hlubokými horními výkroji, vespod jemně ochlupený. Bazální výkrojek je lyrovitý u báze ostrý, otevřený. Řapík je kratší, silněji načervenalý.

Hrozen je velký, kuželovitý, křídlatý, volný až řídký. Průměrná hmotnost hroznu je 150g. Bobule je středně velká, oválná, tmavě modrá. Dužnina je šťavnatá, krvavě zbarvená, kabernetové příchuti.

Odrůda je bujného růstu. Raší i kvete středně raně, dozrává začátkem října. Má střední odolnost proti napadení houbovými chorobami, plísní šedou netrpí. Mrazuvzdornost je rovněž dobrá. Plodnost je vyšší 10 - 14 t.ha-1, cukernatost v moštu je 14,5 - 18 °NM, obsah kyselin je 9,5 - 12 g.l-1. Odrůda vyžaduje slunné, teplé polohy a úrodné půdy. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou středně dlouhé tažně. Doporučovány jsou podnože „SO 4“, „T 5C“ a  „125 AA“. Méně vhodná je podnož „5 BB“ na které má velmi bujný růst a řidší hrozny.

Víno je harmonické, s typickým kabernetovým aroma. Používá se k přibarvování červených vín kabernetové chuti (kupáže), přidáním hroznů ihned při kvašení neboť při výrobě vína z Alibernetu dochází k částečnému vysrážení barviv a omezí se tak barvicí schopnost.

alibernet

Fotografie  - autor: Bc. Miroslav Bernát

RUBINET

Synonymum:  Tintet, R – 27.

Původ odrůdy: Jde o českou odrůdu, vyšlechtil ji V. Kraus v Lednici na Moravě křížením odrůd (Revolta x Alibernet ) x André. V registraci je od roku 2004.

Charakteristika: List je malý až středně velký, hladký, pětilaločnatý s mírnými výkroji. Čepel má velké tupé špičky. Bazální výkrojek je lyrovitý, úzký, lehce překrytý. Řapík je delší, narůžovělý, později výrazně červeně zbarven.

Hrozen je středně velký, kuželovitý, středně hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 142g. Bobule je středně velká, oválná, tmavě modrá. Dužnina je šťavnatá, tmavočervená, plné chuti.

Odrůda má středně bujný růst. Raší i kvete středně raně, zraje začátkem října. Mrazy netrpí, je citlivější na padlí révové. Plodnost je vyšší 9 - 13 t.ha-1, cukernatost v moštu je 16 - 19 °NM, obsah kyselin je 9,5 - 12 g.l-1. Na stanoviště není náročná, hůře však snáší kamenité sušší půdy. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou delší tažně. Doporučují se podnože „SO 4“, „CR 2“ a  „125 AA“.

Víno je plné, s vyšším obsahem tříslovin, jemně kabernetové příchuti a intenzivní sytě červené barvy. Velmi zajímavá jsou starší vína z barikových sudů.

Fotografie  - autor: Bc. Miroslav Bernát

GOLUBOK

Synonyma:  Golúbok, Golubon rot.

Původ odrůdy: Jde o ukrajinskou odrůdu, vyšlechtil ji F.L. Meleško a kol. křížením odrůd Severnyj x (Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon).

Charakteristika: List je středně velký, lesklý, tuhý, třílaločný s nevýraznými výkroji. Bazální výkrojek je lyrovitý, lehce překrytý s průsvitem. Řapík je středně dlouhý, načervenalý.

Hrozen je malý, kuželovitý, středně hustý až hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 109g. Bobule je středně velká, kulatá, tmavě modrá. Dužnina je šťavnatá, rozplývavá, červeně zbarvená, chuti mírně kabernetová.

Odrůda má bujný růst a husté olistění. Raší i kvete raně, dozrává od poloviny srpna do začátku září. Houbovými chorobami netrpí. Plodnost je střední až vyšší 9 - 14 t.ha-1, cukernatost v moštu je 16 - 18° NM, obsah kyselin je  7 - 8,5 g.l-1 . Odrůda není příliš náročná na stanoviště ani na půdy. Hodí se pro většinu vedení, snáší i krátký řez. Doporučovány jsou podnože „T 5C“, „SO 4“ a  „CR 2“.

Víno je lehčí, ovocné až jemně kabernetové příchuti a velmi intenzivní sytě červené barvy.

NERONET

Synonymum: C- 15.

Původ odrůdy: Je to česká odrůda, byla vyšlechtěna V. Krausem v Lednici na Moravě (roku 1965) křížením odrůd (Svatovavřinecké x Modrý Portugal ) x Alibernet. Registrována od roku 1991.

Charakteristika: List je středně velký, okrouhlý, hladký, vespod jemně plstnatý, pětilaločnatý se středně hlubokými lyrovitými výkroji. Bazální výkrojek je lyrovitý, lehce překrytý. Řapík je delší, načervenalý.

Hrozen je středně velký až velký, kuželovitý, křídlatý až rozvětvený, středně hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 150g. Bobule je malá až středně velká, kulovitá, tmavomodrá až modročerná. Dužnina je řídká, intenzivně tmavě červeně zbarvená, plné chuti. Jde o odrůdu barvířku.

Odrůda má středně bujný až bujný růst. Raší i kvete raně, dozrává koncem září až začátkem října. Odolnost proti padlí révovému a plísni révové je nízká, plísni šedé a mrazu je střední až vysoká. Plodnost je střední 10 - 13 t.ha-1, cukernatost v moštu je 15 - 18 °NM, obsah kyselin je 8 - 11 g.l-1. Odrůda není příliš náročná na stanoviště ani na půdy, vhodné jsou však hlinité půdy s dostatkem vody. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou delší tažně. Doporučovány jsou podnože „SO 4“, „CR 2“, „125 AA“ i  „5 BB“.

Víno je neutrální chuti, s nižším obsahem kyselin, jemnými tříslovinami a vysokou barevnou intenzitou. Slouží převážně jako doplněk při scelování vín, kterým zvy­šuje barvu přirozeným způsobem a dodává kupáži sametový, plný a poněkud jižnější charakter.

neronet

Fotografie  - autor: Bc. Miroslav Bernát

SAPERAVI

Synonyma:  Saperaibi, Sapperavi, Scoperawi,  Szaperavi, Kleinberiger, Nerki Khagog.

Původ odrůdy: Jde o starobylou gruzínskou odrůdu, náležející k eko-geografické skupině černomořských odrůd, blíže neurčeného křížení.

Charakteristika: List je středně velký, okrouhlý, tří až pětilaločnatý se středně hlubokými horními výkroji, vespod je jemně plstnatý. Bazální výkrojek je lyrovitý, otevřený až lehce překrytý. Řapík je středně dlouhý, narůžovělý. Vrcholky letorostů jsou silně plstnatě ochmýřené, žlutavě zelené se slabým růžovým nádechem. Podzimní barva listů je žlutá s vínově červenými skvrnami.

Hrozen je malý až středně velký, válcovitě-kuželovitý, řidší, často křídlatý. Průměrná hmotnost hroznu je 105g. Bobule je malá až středně velká, mírně oválná, tmavě modrá s ojíněním. Dužnina je šťavnatá, červeně zbarvená, svěží chuti.

Odrůda má středně bujný růst. Raší i kvete pozdně, dozrává začátkem října. Má střední odolnost k houbovým chorobám, je však dobře mrazuodolná a snáší i sucho. Plodnost je střední až vyšší 9 - 11 t.ha-1 (pokud nesprchne), cukernatost v moštu je 17 - 23° NM, obsah kyselin je  7 - 13 g.l-1 . Odrůda není příliš náročná na stanoviště ani na půdy. Hodí se pro většinu vedení, snáší i krátký řez. Doporučovány jsou podnože „CR 2“, „125 AA“ i  „5 BB“.

Víno je velmi intenzivní tmavě rubínové barvy, extraktivní a tříslovité. Ve vůni i chuti lze nalézt tóny zralých černých třešní, sušených švestek a fialek. Používá se k produkci dezertních vín, ale sektů a destilátů.

ROSA

Synonyma:  (PPxFM) x TČ 15/3.

Původ odrůdy: Jde o slovenskou odrůdu, vyšlechtěnou D. Pospíšilovou a kol. v roce 1961, křížením odrůd (Picpoul noir x Frankovka) x Tramín červený.

Charakteristika: List je středně velký, pěti- až sedmilaločnatý s výraznými výkroji, vespod plstnatý. Bazální výkrojek je lyrovitý, lehce překrytý s průsvitem. Řapík je středně dlouhý, načervenalý.

Hrozen je malý až středně velký, kuželovitý, středně hustý až řidší. Průměrná hmotnost hroznu je 106g. Bobule je malá až středně velká, kulatá, tmavě modrá s ojíněním. Dužnina je masitější, má výrazné velmi neobvyklé tramínové aroma (květ čajové růže).

Odrůda má bujný růst a husté olistění. Raší i kvete pozdně, zraje začátkem října. Má střední odolnost proti houbovým chorobám, citlivější je k padlí révovému, naopak odolnější je k plísní šedé a mrazu. Houbovými chorobami netrpí. Plodnost je střední 5 - 10 t.ha-1, cukernatost v moštu je 18 - 24° NM, obsah kyselin je  7 - 11 g.l-1 . Odrůda dobře plodí na výživnějších půdách s dobrým vláhovým režimem. Na lehkých, písčitých půdách, zejména na svazích, při dozrávání trpí hrozny suchem a silnějším scvrkáváním (rozinkovatí), díky čemuž se hůře lisuje. Hodí se pro většinu vedení, snáší i krátký řez. Doporučovány jsou podnože „T 5C“, „SO 4“ i  „CR 2“ omezující silnější růst.

Víno je sytě červeně zbarvené, plné, s výjimečně intenzívní vůní čajové růže, po které nese i své jméno.

TORYSA

Synonyma:  CAxTAP 9/17, CATAP 9/17.

Původ odrůdy: Jde o slovenskou odrůdu, vyšlechtěnou D. Pospíšilovou a kol. v roce 1967, křížením odrůd Castets x /(Teinturier du Cher x Aleatico) x Puchljakovskij/.

Charakteristika: List je středně velký až velký, tří- až pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými výkroji. Bazální výkrojek je lyrovitý, lehce překrytý s průsvitem. Řapík je středně dlouhý, načervenalý.

Hrozen je středně velký, spíše válcovitý, často křídlatý, středně hustý až hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 128g. Bobule je malá, kulatá, tmavě černomodrá s ojíněním. Dužnina je rozplývavá, tmavě červená, odrůdové chuti.

Odrůda má bujný růst se vzpřímenými letorosty. Raší i kvete pozdně, zraje začátkem října. Má střední odolnost proti houbovým chorobám, citlivější je k padlí révovému, naopak odolnější je k plísní šedé a mrazu. Houbovými chorobami netrpí. Plodnost je střední 5 - 10 t.ha-1, cukernatost v moštu je 18 - 24° NM, obsah kyselin je  7 - 11 g.l-1 . Odrůda dobře plodí na výživnějších půdách s dobrým vláhovým režimem. Na lehkých, písčitých půdách, zejména na svazích, při dozrávání trpí hrozny suchem a silnějším scvrkáváním (rozinkovatí). Hodí se pro většinu vedení, snáší i krátký řez. Doporučovány jsou podnože „T 5C“, „SO 4“ i  „CR 2“ omezující silnější růst.

Víno je sytě červeně zbarvené, plné, s výjimečně intenzívní vůní čajové růže, po které nese i své jméno.

CABERNET  MITOS  

Synonymum: We 70 - 77 - 4F.

Původ odrůdy: Jde o německou odrůdu vyšlechtěnou A. Heroldem a kol. ve Weinsbergu roku 1970, křížením odrůd Frankovka x Cabernet Sauvignon.

Charakteristika: List je středně velký, mírně bublinatý, tří až pětilaločnatý s mírnými výkroji. Bazální výkrojek je lyrovitý, otevřený až lehce překrytý. Řapík je středně dlouhý až delší, načervenalý.

Hrozen je středně velký, kuželovitý, středně hustý až hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 125g. Bobule je středně velká, kulatá, modročerné barvy. Dužnina je řídká, kabernetové chuti.

Odrůda je bujnějšího růstu. Raší i kvete středně raně, dozrává koncem října. Má střední odolnost k houbovým chorobám. Plodnost je střední 8 - 12 t.ha-1, cukernatost v moštu je 16 - 19° NM, obsah kyselin je 9,5 - 12 g.l-1. Odrůda není příliš náročná na stanoviště, avšak méně vhodné jsou sušší půdy, kde může docházet k sesychání třapiny. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou podnože „SO 4“, „CR 2“ a  „125 AA“.

Víno je plné, harmonické, tmavé barvy, aromatické, v chuti třešňově kabernetové, bohaté na extrakt, vhodné pro zrání v nových dubových sudech typu barrique.

cabernet_mitos

Fotografie  - autor: Bc. Miroslav Bernát

ACCENT  

Synonymum: Gm 8230-2.

Původ odrůdy: Jde o německou odrůdu vyšlechtěnou v Geisenheimu roku 1982, křížením odrůd Kolor (Rulandské modré x Dunkelfelder) x Chancellor.

Charakteristika: List je středně velký až velký, mírně bublinatý, pětilaločnatý s nápadnými horními výkroji. Bazální výkrojek je tvaru písmene V, uzavřený a překrytý. Řapík je středně dlouhý až delší, načervenalý.

Hrozen je středně velký až velký, kuželovitý, volnější. Průměrná hmotnost hroznu je 139g. Bobule je středně velká, kulatá, modročerné barvy. Dužnina je řídká, jemně kořenité chuti.

Odrůda je středně bujného růstu. Raší i kvete středně raně, dozrává koncem září. Má vyšší odolnost k houbovým chorobám i mrazu. Odrůda je vysoce odolná vůči padlí a dostatečně odolná k plísni révové. Díky volnému hroznu dobře odolává i plísni šedé, hrozny tak mohou viset i po vyzrání dlouho na keři. Plodnost je střední 8 - 10 t.ha-1, cukernatost v moštu je 19 - 22° NM, obsah kyselin je 7,5 - 12 g.l-1. Odrůda není příliš náročná na stanoviště, ani půdy. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou podnože „CR 2“, „125 AA“ a „Börner“.

Víno má velmi tmavou červenou barvu. Obsahuje vysoký podíl tříslovin a polyfenolů, využívá se do kupáží s méně barevnými odrůdami s nižšími tříslovinami.

 

Zdroj:

Ing. Radek Sotolář, Ph. D.

Fotografie  - autor: Bc. Miroslav Bernát