Víno z blízka ocení osobnosti současného vinařství

Víno z blízka - festival moravských vín v Brně v rámci svého pátého ročníku ocení vybrané vinaře titulem Osobnost současného vinařství. Uskuteční se tak v rámci seriálu letních degustačních večerů v Otevřené zahradě pod Špilberkem v centru Brna. Pořadatelé z Nadace Partnerství pozvali na předání ocenění čtyři osobnosti. Dalších pět večerů celé série bude patřit jako každý rok představení vinařských obcí. Akce se uskuteční každý druhý čtvrtek od 17.30 v místě, jež je známo jako oáza klidu v samotném centru Brna.

Pořádání vinařských akcí v úzké spolupráci s moravskými i českými vinaři se věnuje Nadace Partnerství již více jak deset let. Známé jsou především jejich Festivaly otevřených sklepů. Jejich ředitel Juraj Flamik dokládá statistickými údaji, že spolupráce zahrnuje více jak 300 vinařů. „Pokaždé se s vinaři setkáváme osobně, snažíme se vidět jejich sklepy, poznat, v čem jsou originální a jak je představit klientům, aby za sklenkou vína viděli i práci a osobnost vinaře,“ vysvětluje původ nápadu na ocenění některých vinařů Juraj Flamik. Nejde přitom o honorované ceny a k jejich udělování nezasedají komise. „Jsou to prostě chlapi v nejlepších letech, odborníci na vrcholu své kariéry, jména, kteří patří k legendám našeho vinařství. Spolupracovali jsme s nimi na akcích vinařské turistiky, festivalech a duelech vinařů. Věnovali své práci všechnu životní energii a ten obrovský boom vinařství a vinařské turistiky v posledním desetiletí je i jejich dílem. Titulem Osobnost současného vinařství jim za to chceme poděkovat,“ dodává Flamik.

Degustační večer bude každý z vinařů začínat řízenou degustací nazvanou Vína mého srdce. Na třech dalších stanovištích v Otevřené zahradě budou ve volné degustaci nabízeny jednotlivé řady vín. Osobnost si sebou přivede i svého hosta, vinaře, kterého vidí jako svého nástupce, přítele či mladý talent. Host připojí do volné degustace svoje vína na samostatném stanovišti. „První velký večer s vinařskou osobností již máme připravený. Celkem bude k degustaci asi 25 vín ze srdce Mikulovské vinařské podoblasti. Jména vinařů nejsou tajemstvím, vše je dostupné na stránce festivalu Víno z blízka,“ dodává s úsměvem manažerka večerů, Zdeňka Prokopová.

Celý seriál netradičních degustací pod širým nebem zahájí již ve čtvrtek 18. května sestava sedmi vinařství z Dolních a Horních Věstonic. Zpod Pálavy přivezou svoje vína sluncem políbená a k atmosféře večera přispěje i živá jazzová hudba a rozpálený gril restaurace La Bouchée. Informace a vstupenky na www.vinozblizka.cz

Kontakt:
Juraj Flamik, ředitel festivalu Víno z blízka, e-mail: juraj.flamik@nap.cz, tel.: 606 763 117
Zdeňka Prokopová, PR a komunikace, e-mail: zdenka.prokopova@nap.cz, tel. 515 903 121

 

Zdroj: www.vinozblizka.cz