Pozvánka na vinařské akce v září 2017

Vážení příznivci vín z Moravy a Čech, dovolujeme si vás pozvat na vybrané akce měsíce září. Vévodit mu budou vinobraní, která jsou slavností sklizně vinné révy a jsou spojena s kulturním programem, hudebními vystoupeními i degustací vína a burčáku. Na jižní Moravě jsou známá vinobraní ve Znojmě a v Mikulově, v Čechách pak zejména v Litoměřicích a Mělníku. Dalším lákadlem budou ochutnávky Národní soutěže vín znojemské, mikulovské a slovácké vinařské podoblasti. Užijte si akce nejen se sklenicí lahodného vína, ale i s osvěžujicím burčákem, o kterém se říká, že byste ho měli každý rok vypít tolik, co máte v těle krve. 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky

1.-3. září, Zaječí, areál Vinařství U Kapličky
Zveme vás na burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky s bohatým programem pro celou rodinu.

slavnosti_UH

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN ZNOJEMSKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI 2017

2. září, Dolní Kounice, kulturní dům
Výstava více než 250 vzorků vín z nominační soutěže znojemské vinařské podoblasti se uskuteční od 13.00 do 21.00 hod. v místním kulturním domě. Výstava probíhá souběžně s Historickými slavnostmi Rosa coeli města Dolní Kounice.

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN MIKULOVSKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI 2017

8.-10. září, Mikulov, zámek Mikulov, Zámecký sál
Degustace více než 600 vzorků vín mikulovské podoblasti, která se ucházejí o titul Salonu vín ČR ve Valticích. K poslechu bude hrát cimbálová muzika. Přichystáno bude i drobné občerstvení. Probíhá v rámci Pálavského vinobraní. Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ

8.-10. září, Mikulov, centrum města, amfiteátr, Kozí hrádek, Svatý kopeček
Návštěvníci jubilejního 70. ročníku Pálavského vinobraní v Mikulově se od 8. do 10. září můžou těšit na tři dny plné zábavy, kvalitního vína a burčáků. Nedílnou součástí je i tradiční nedělní výstup na Svatý kopeček s Chantal Poullain. Festival vín, gastronomie a kultury s dlouhou tradicí, prestižní vinařskou soutěží, exkluzivním uměleckým programem, který se pořádá každoročně o druhém zářijovém víkendu. Pálavské vinobraní opět láká na pochodňovou show, průvod královské družiny, spoustu krojů, řemeslnou tržnici, národopisné soubory, cimbálovou muziku i dechové hudby. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami nebo nedělní výstup na Svatý kopeček. Program nezapomíná ani na děti, pro něž je připravena řada her, pohádek, soutěží a atrakcí. Po celou dobu vinobraní v hlavním sále zámku probíhá prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín. Bude zde možno ochutnat více než 500 vzorků bílých, růžových a červených vín z Mikulovské vinařské podoblasti. Víno je charakteristické nejen svou chutí, ale mnoha vůněmi, a k plnohodnotnému prožitku poznávání vína čichem patří. Proto v Gajdošově sále zámku koná zábavně – vzdělávací akce Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Prohlídky a řízené degustace čekají i v dalších prostorách zámku a několika místních vinařstvích, v Kapucínské ulici vyroste vinařské městečko se stánky jednotlivých výrobců vína.

Vinobraní v Edenu

8. září, Praha, Nákupní centrum Eden - náměstíčko před hlavním vchodem
12 tuzemských vinařství, která uspěla v soutěži KRÁL VÍN České republiky 2017. Osobní účast vinařů. Po zakoupení vstupenky za 180 Kč (v ceně je sklenička a katalog) je ochutnávání vín zcela ZDARMA! Nákup vín za výhodné SKLEPNÍ CENY!! Cimbálová muzika!!! Pátek 8. září od 13.00 do 21.00 hod.

NÁRODNÍ SOUTĚŽ VÍN SLOVÁCKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI

9. září, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště - Mařatice, Vinohradská ulice
Sdružení slováckých vinařů vás srdečně zve na ochutnávku všech přihlášených vín do Národní soutěže vín slovácké podoblasti 2017. Akce se koná dne 9. září od 14.00 do 01.00 hod. u příležitosti Slováckých slavností vína a dne otevřených památek. Přijďte ochutnat nejlepší vína slovácké podoblasti!  Akce se koná tradičně u příležitosti Slováckých slavností vína a dne otevřených památek. Celou výstavou provází cimbálová muzika a večer folklórní vystoupení. Těšíme se na Vás!

SLOVÁCKÉ SLAVNOSTI VÍNA A OTEVŘENÝCH PAMÁTEK

9. září, Uherské Hradiště, všechna zákoutí královského města
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic a kultury, pestrost slováckých krojů a muziky s živelností a spontánní atmosférou. Součástí je ochutnávka vín Národní soutěže vín - nominační soutěže slovácké podoblasti. 

Úvod do degustace vína

15. září, Valtice, Národní vinařské centrum, Zámek 1
Školení určené milovníkům vína, kteří chtějí získat širší obzor a orientaci v praktické degustaci vín.

MĚLNICKÉ VINOBRANÍ

15.-17. září, Mělník, historické centrum města
Třídenní slavnosti v historickém městě nad soutokem Labe a Vltavy se konají 15.-17. září 2017. V průběhu tří dnů si můžete vybírat z pestré nabídky dobových i současných hudebních vystoupení, pouličních divadel, šermířských soubojů a akcí pro děti. Těšit se můžete na bohatou nabídku gastronomických specialit a řemeslných stánků, ale především na výborné víno a burčák. Svou produkci nabídnou vinaři nejen z českého regionu. Slavnost je vhodnou příležitostí k prohlídce historického města, Zámku Mělník s vinnými sklepy ze 14. století, mělnického podzemí se středověkou studnou či kostnice.

ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ

15.-17. září, Znojmo, Městská památková rezervace
Velkolepá historická slavnost, největší svého druhu. Rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny, bohatý multikulturní program na 12 scénách. Dominantou slavností je historický průvod městem. Ochutnávky vín a burčáku. První Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města na řece Dyji, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici. Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes. Zatím největší a nejúspěšnější ZHV se konalo v roce 1967. Originální program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo na 110 000 návštěvníků. Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století. Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem, ve kterém nesmí chybět průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.

Novosedelské sklepy open

16. září, Novosedly na Moravě, vinné sklepy
Již 8. ročník dne otevřených sklepů se uskuteční v sobotu 16. září 2017 od 10.00 do 19.00 hod. V den konání akce bude pro návštěvníky otevřeno 13 vinných sklepů, kde budou místní vinaři nabízet svá vína k ochutnání. Ve sklepích bude nachystáno pohoštění, kde bude možno ochutnat místní speciality.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů

23. září, Valtice, Vinařská 407 (areál CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.)
Tradiční jedinečná vinařská akce svého druhu v retro stylu. Oblečte si monterky, zástěry, rádiovky i šátky jako správní brigádníci z 50.-60. let a vzhůru sbírat do vinohradu! RETRO VINOBRANÍ je hlavně zábava. Nutná rezervace předem nejpozději do pátku 15. 9. 2017.

Sedlecké vinobraní

30. září, Sedlec, ZD Sedlec u Mikulova - Sedlecká vína
Oficiální ukončení vinařské turistické sezóny spojené s lisováním hroznů, prodejem burčáku, ochutnávkou vín a gastronomickými pochutinami. Začátek akce v 10.00 hod., předpokládaný konec v 19.00 hod. K dobré náladě bude hrát cimbálová muzika Jožky Šmukaře a hudební skupina Apollo Lednice.

Služby otevřených sklepů

Kalendář služeb dlouhodobě otevřených sklepů, které pořádají vinařská sdružení ve vinařských obcích ČR. Do služby je zapojeno minimálně 6 vinařství v obci po dobu 2 měsíců s pevnou otevírací dobou v pátek, sobotu i neděli. Ve zbytku týdne je umožněna návštěva alespoň jednoho vinařství po předchozí domluvě. Vinařští turisté, kterým tento kalendář slouží, již nepřijdou při ochutnávání a nákupu vína v těchto obcích nikdy zkrátka.

 

www.wineofczechrepublic.cz