malovinar2

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na: Podvojné odkyselení #228335

  Tady bych zkusil přidat výživu např. Bactiferm – pomuže to aromatice a celkově uhlazenosti vína a překryje lehounké vady. Těžko říct co je “ náběh“

  odpověď na: Založení malého vinařství #228332

  Hahá to ja knihu pane. Jak dlouho se vinařství věnujete? Máte vinohrady? Kupujete hrozny? Kapacita sklepa? Vybavení? Bude vás to živit? I rodinu? Dnes obří konkurence – berte v potaz. Kluci/kamarádi kolem mně – špičkoví odborníci a skvělí vinaři – jsou v různých fázích pokroku, ale budování značky a postupný vývoj je věc která závisi na milionu faktorů i řekněme filozofie. Stavba malého vinařství může být otázka i desítek let. Na toto se nedá odpovědět jednoduše v jednom vláknu.

  odpověď na: Podvojné odkyselení #228330

  Tady musim jednoznačně souhlasit s tim co říká kotrmelec. JMF je nejen spolehlivější a řekl bych i jednodušší, ale hlavní výhodou je že získáte mikrobiologicky stabilní odolné víno. Otázka je, nakolik jste víno sířil. Z mé zkušenosti JMF co nejdřív po vykvašení,bakterie tak mají potravu v podobě jemných kalových částic. Pokud se bavíme o červených vínech, rozhodně běžte touto cestou.

  odpověď na: Podvojné odkyselení #228314

  kolik je tam kyselin? kolikrát lepší počkat – kyselina je držák a páteř vína a vyšší kyselinka je skvělá pro zrání i archivaci. kór letos kdy po pár letech jsou zase (některý) vína s vyšší kyselinkou je to osvěžení. tyhle podvojný odkyselení v malovinařských podmínkách jsou hokus pokus kterej může víno zanechat v horším stavu. Můj názor, kdysi jsem to zkoušel ale dnes bych to bral jako krajní zásah do vína. Radši to nechám ležet a piju něco jinýho. Třeby rýňáky mladý bývají kyselý až nepitelný a za dva roky jsou jak zahrádka.

  odpověď na: JMF- v malém množství ve sklepě #228312

  @jan Novák – u bílého není obvykle JMF žádoucí a nedělá se, to najdete tady v historii diskuze i v jiné literatuře.
  @marpel – povlak určitě špatný, otázka jesi je to křís chcelo by to foto.. neměla by být při odbourávání velká plocha hladiny vystavená přístupu vzduchu, riziko oxidace je pak enormní, ale oxidačka vs. křís jsou jiný pojmy. Ideálně toto dělat v mini podmínkách v uzavřené nádobě jako demižón bečka a během odbourávání FURT PLNÝ až po vrch – když nejvíc perlí tak mi víno semtam trošku utíká ale všecko lepší jak nedolitý nebo vystavený vzduchu. Jestli odbourávání funguje poznáte velice snadno podle bublinek a lupkání – když je to v nejlepším a zamíchám tak víno vře skoro jak při klasické fermentaci – natočil sem si to na telefón ale nevim jak se to sem dává. Letos mně to dojíždí už tak po cca 12 dnech a bude to bomba, když kontroluju nemužu se odtrhnout od toho 😀 Jinak problém bývá dost taky v tom když je víno moc kyselý, v minulosti se mi stalo že proces kvůli tomu u některých vín vůbec nezačal

  Přílohy:
  odpověď na: JMF- v malém množství ve sklepě #227975

  Můj lety prověřený a úspěšný postup: Neodkalovat nějak zásadně, ať mají bakterie co žrat. Nesířit, minimum pyráku do moštu jen pro eliminaci nežádoucích kvasných procesů. Ohřát na 22 – 24C (používám topítko Atman 350W, 100 l pohodlně vyhřeje – strčím do bečky a přes gábl narvu silikonovej špunt) a následně naočkovat a promíchat, ale pozor – nebublat. Větší množství bakterií nevadí, menší může. Do dvou dnů začne mírně bzučet, asi tak, jak když máte trochu odstátou kofolu. Vizuálně to není nějak výrazný pohyb, malý bublinky stoupají k vrchu. Letos byly hrozny (SV) mírně nahnité, tak jsem odkalil poměrně více abych pokud možno eliminoval těkulu a dodal jsem Bactiferm jako výživu. Bzučí to vzorově a víno se krásně rozvonělo, což ale přičítám té výživě. Senzoricky je to naprosto super vůně, ale pro mně jako protřelýho pijana taková trochu umělá – není z vinohradu. Lepší pro více osobité víno asi nechat živit bakterie z vlastních zdrojů budoucího vína.

  Nikdy jsem neměl lepší červený než po téhle proceduře. Úspěchy na koštech.

  odpověď na: Zápach ve víně – prosba o radu #227974

  Stalo se mi to kdysi na bílých vínech když jsem experimentoval s kvasnou zátkou – hned sirka jak prase. Provzdušnění v bednách nebo hoboku jistě pomůže a asi ve vašem případě nebude zbytí, ale bohužel tyhle operace poškozují víno aromaticky. Bílý víno (resp. jeho aroma) dost trpí na manipulaci, různý přelívání čiření filtrování. Čím víc manipulace a pohybu, tím míň vůně.

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)