Stanovení SO2 u tmavě červených vín

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Stanovení SO2 u tmavě červených vín

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Kodak a poslední změna proběhla 7.11.2017.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
  • Autor
    Příspěvky
  • #170361 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ahoj, prosím o radu jak pokud možno přesně změřit obsah volného SO2 v červeném vínu, jehož barva je temně rudá až fialová. Výsledek při zjišťování změny barvy titračního roztoku u tohoto vína je stejný, jako při věštění obsahu síry z křišťálové koule. Jsem pidivinař. Díky všem za tipy a rady.

    #170375 odpověď

    JendaS
    Účastník
    Poslat vzkaz

    zdravim. mereni SO2 u cervenych vin pridavat roztok dotmava tzn do takzvane do cerna.Aleje to o zraku…

    #170392 odpověď

    Vin_Jc
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Spíš než o zraku je to o pozadí na které koukáš přes tu zkumavku. Zjednodušeně řečeno:
    1) Čím světlejší pozadí, tím vyhodnotíš vyšší obsah SO2
    2) Čím intenzivnější pozadí, tím vyhodnotíš vyšší obsah SO2
    Ale nejen pozadí, také samotné prostředí ovlivňuje oko při vyhodnocení.Možná nejpodstatnější jsou vlastnosti měřeného vzorku!
    3) Čím hustší a tmavší víno, tím nižší vyhodnotíš obsah SO2
    Z výše uvedeného je zřejmé, že tato vysoce subjektivní metoda je hodně nepřesná a pro červená vína skoro nepoužitelná!

    #170398 odpověď

    Tento problém jsem měl také. Když jsem se zeptal jednoho vinaře z Mikulova, tak mi doporučil naředit vzorek vína 1:1, doplnit zkušebním roztokem a zjištěnou hodnotu násobit 2x. Nevím jestli to je košer, ale vidím aspoň změnu barvy.Zkušební roztok mám z VD Dubňany.

    #170405 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Vzorek červeného po přidání roztoku zčerná, stane se neprůhledným. Pěkně to jde vidět na dně zkumavky. Tam to musí ztmavnout taky a vydržet. Při troše zkušenosti jde měřit s přesností na 5 mg. Pro moji potřebu dostatečná přesnost. Bez měření síříte opravdu od oka a to většinou nedopadne dobře.

    #170411 odpověď

    JendaS
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ahojte vsichni.je dobree mit na strope poradne svetlo popr.prisvit lampickou. idealni jemereni se škrobem,jodem a 20ti procentni kyselinou sirovou nez s tou sopravou od bilka nebo reagenz. porovnaval jsem oboji mereni a vlezl jsem se s odchylkou do 5mg/l SO2

    #170426 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Protože moje víno je hodně temné, s originální titrační zkumavkou se to určuje velmi špatně. V rámci řešení problému mne napadlo místo zkumavky k vyhodnocení změny barvy použít tenkou „kapiláru“. Našel jsem doma dvě skleněná ušní kapátka (= kapátka pro nakapání léku do ucha). Kapátko je vlastně tenká skleněná trubička s možností nasát/odstříknout. Do prvého kapátka jsem nasál původní víno a do druhého titrační roztok ze zkumavky. V této tenké vrstvě lze okamžik ztmavnutí vína současným porovnáním obou vzorků na světlém pozadí relativně úspěšně zaznamenat. Pokud v průběhu testu ke ztmavnutí ještě nedojde, odstříkne se testovaný vzorek z kapátka vždy zpět do titrační zkumavky a přidá se další dávka titrační kapaliny, atd…

    #170454 odpověď

    Vin_Jc
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ten titrační SO2 – reagenz se přidává jak dlouho? Když se změní odstín, když je roztok neprůhledný, nebo až zčerná? U temně ruděfialové jak píše Wimpi je to zásadní. Wimpiho kapátka, či vlastamanovo naředění určení změny odstínu určitě zpřesní! Neprůhledná ještě neznamená černá a jaká je černá? O tom se vedou dlouhé diskuse od doby co se objevily ploché televize. Neprůhlednost, nebo zčernání je totiž dost pofiderní, protože je subjektivní (JandaS píše, že je to o oku) a ještě ovlivněné intenzitou osvětlení! Porovnával někdo výsledky svého měření s výsledky laborky, nebo přesnějšího přístroje?

    #170469 odpověď

    onda
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jak tu uz kdosi psal, neni to vubec snadne, u opravdu tmavych a hutnych vin, skoro nemozne, ma zkusenost je takova ze cim je vino tmavsi a hutnejsi tim vetsi chyba/rozdil mezi mim merenim a laboratori. U barevne slabsich vin je ten rozdil do 5mg u opravdu tmavych i 15mg.
    Z cehoz vypliva ze alespon pro me je jedno laboratorni mereni u červenych vin nutnosti.
    Opravdu si myslim ze vina jako CM, Rubinet, Alibernet… doma s malou vinarskou laboratori změřit přesně nejdou, bohuzel.

    Wimpi: zajimavy postup, mozna otestuju

    #170470 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zde je návod. Sám se divím, ale citoval jsem naprosto přesně „zčerná, stane se neprůhledným“. Stačí vyzkoušet v praxi a snad každému bude jasné. I nejtmavší červená vína musí mít přece jiskru. Až ji při testu ztratí a tato změna vydrží 30 sec., tak odečtete hodnotu a je to. Sám používám A+B i rakouský Reagenz a nevidím v tom rozdíl. Záleží co mají na prodejně.
    https://www.vinarskepotreby.cz/out/media/b4de5c4a-a283-44d1-90ac-15c920dfae81.pdf

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
Odpověď na: Stanovení SO2 u tmavě červených vín
Osobní informace: