Klasické odrůdy jako piwi

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Klasické odrůdy jako piwi

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  petr salaj a poslední změna proběhla 6.4.2018.

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)
  • Autor
    Příspěvky
  • #166612 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím,
    před delším časem zde byla diskuze, kde někdo zmiňoval, že v Německu/Rakousku mají odrůdy, u kterých je snaha, aby se co nejvíce podobali klasickým oblíbeným odrůdám, avšak jsou zároveň skřížené i s odolnými odrůdami, takže jsou o dost odolnější než klasické. Vím, že i ten název měl v případě ryzlinku v sobě zakomponováno Riesling. Nevíte jak jsou označeny, případně kde se dají sehnat? Máte s nimi někdo přímo zkušenost? Díky.

    #166613 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Je šlechtitelský směr, který se snaží vyšlechtit kopii úspěšné odrůdy s odrůdou odolnou. Provozují to zkřížením úspěšné odrůdy s odolnou. Například rakušáci se ho drží tak moc, že jiné šlechtitelské směry v podstatě odmítají. Statistika říká, že žádnou takovou úspěšnou zodolněnou odrůdu nemáme, naopak to přineslo spoustu materiálu se zajímavými vlastnostmi (Rýňák ->Hibernal), které ta původní úspěšná odrůda nemá a kvůli kterým si je oblíbí pěstitelé a další šlechtitelé. Variabilita potomstva je prostě obrovská (Zweigeltrebe, Fratava, André) a děti jsou prostě jinačí než rodiče. Naopak křížení dvou zcela jiných odrůd může dát výsledek (třeba Tritikále je vždy žito a pšenice). Rakušané mají úspěchy dost slabé a řekl bych spíš v modrých, němci mají dost „ryzlinkových“ odrůd, které jsou ale většinou aromatičtější a plnost rýňáku jen dotahují. Názvy už často slovo Ryzling neobsahují, protože tenhle šlechtitelský směr tu je už nějaké století a takové názvy jako Goldriesling (1893!) jsou už obsazené.
    Odrůdu která se vám líbí si musíte najít, určitě poradí Fasora v Hovoranech, výstava PIWI v Šardicích, možná i košt v Branišovicích, Sotolář, Pavloušek na škole, případně někde náhodně. A podle původu najít kde ji sehnat.

    #166677 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jasné, děkuji moc za obsáhlou odpověď. Já osobně plánuji u modrých vsadit na Cabernet Cortis. U těch bílých to bude otázkou a právě jsem si vzpomněl, že to tu někdo zmiňoval. Lidi občas z počátku nemají rádi neznámé jména odrůd. Tak jsem si říkal, jestli to neobejít právě tímhle šlechtitelským směrem.

    #166708 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    My jsme chtěli pouze bílé odrůdy, takže loni byl vysazen Donauriesling a na příští rok má kamarád objednán Donauveltliner. Dle odrůdových zkoušek v Rakousku jsou vína nerozeznatelná od klasiky, je to totiž podmínka pro registraci. Obě odrůdy jsou již uznané. Z neuznaných se dá objednat odrůda Chardon (PIWI z CHardonnay, objednáno 200 ks na příští rok) a mají i Traminett (jak jinak než z Tramínu), ale tam není zatím dost množitelského materiálu (chtěl jsem 200 ks). Objednáno v Rebschule Tschida –Apetlon – Rakousko.

    Donauveltliner a Donauriesling jsem opakovaně pil (např. výstava PIWI Šardice) a vína se mi líbila. Ing. Hanák míval k Rakouskému křížení v Šardicích každý rok přednášku (letos pouze překládál dalším dvěma rakouským vinařům), ale obě odrůdy tam dost chválili. Co se týká červených odrůd tak tam je to bída. Ale teď mají nějaké nové křížení z RM a to vypadá velmi dobře. Ale červené nechci, takže jsem si nezapamatoval název. Mají i odrůdu Sauvin (křížení SG) http://www.sonnenmulde.at/home/aktuelles/2010/piwi-rebsorten/, nebo Blütenmuskateller.

    #167609 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Takže BS má novou nabídku PIWI https://www.vinarskepotreby.cz/sazenice-revy-vinne-pro-vysadbu-2018. Mají tam i PINOT NOVA, na jejíž název jsem si nemohl vzpomenout výše. Jinak nabídka BS je totožná s nabídkou od Tschidy http://www.rebschule-tschida.com/sortiment/weissweinsorten/, kde je to ale asi o 20 Kč na sazenici levnější.

    #167621 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zajímavé je, že nemají Cabernet Cortis v nabídce u Tschidy.
    Ten rozdíl v ceně bude asi jejich marže.

    #191458 odpověď

    Největší nabídku má doopravdy Tschida Appetlon. Já jsem si tak objednal sazenice od nich v Pemagu a bylo to levnější než v Rakousku, Asi proto, že berou větší množství. Musel jsem si ale sazenice zamluvit delší dobu dopředu.

Prohlížíte 7 příspěvků - 1 z 7 (celkem z 7)
Odpověď na: Klasické odrůdy jako piwi
Osobní informace: