Cukernatost muškátu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Cukernatost muškátu

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  moll a poslední změna proběhla 23.8.2018.

Prohlížíte 4 příspěvky - 1 ze 4 (celkem z 4)
 • Autor
  Příspěvky
 • #196675

  Petr
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Sklidil jsem muškát a cukernatost byla jen 13°NM i když jsou hrozny žluté a sladké. Měřil jsem to ihned v kádi, vylisuji a přeměřím. Problém je že z cca 5 hlav co mám velkém vedení jsem sklidil asi 90 kg hroznů. Já vím probírka, redukce apod. ale 2x po sobě to zmrzlo tak jsem čekal a čekal pak nebyl čas a poté již mi bylo líto stříhat velké střapce. Otázka je, kdybych to tam ještě nechal je vůbec reálné, aby se to na takovém vedení a v takovém množství dostalo na nějaké rozumné hodnoty? Cukr se tvoří v bobuli, tak snad kolik toho je na keři by teoreticky nemělo vadit.
  Není na ten muškát tedy ještě brzy? Ale už to žraly vosy a má přijít studenší počasí tak jsem to dal raději pryč.
  Vloni sklizeno 6.9. (přemrzlé) cca 45 kg cukernatost 18 °NM.

  #196676

  Vetling
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Cukr zavisi aj od toho jak moc je vinohrad odlistneny. A samozrejme zavisi od toho kolko kg hrozna je na hlave. Osobne si myslim ze uz by to moc cukru nenabralo. 18 kg hrozna na jednej hlave je opravdu extrem, sem zvedavy jak vam kvuli temu zarodi na buduci rok.
  Ja sem obiral mjuskat 18.8.2018 a cukernatos mal 19

  #196721

  veltlin
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Cukor sa tvorí v listoch fotosyntézou. 13 až 17 listov nad posledným strapcom transportuje cukor do strapcov. Spodné listy postupne odumierajú.

  #196737

  moll
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Nevím kde se bere ta pověra, že se cukr tvoří v hroznu. Dyť vás ve škole fotosyntézu učili!!! Je to dokonce tak, že v listech vzniká fotosyntézou glukóza, ta se měmí na sacharózu, protože ta se lépe transportuje, tu nažene do hroznů, kde z ní zase udělá glukózu. (V podstatě přenáší molekuly cukru po dvou) Zapamatujete si to?
  Samozřejmě, že záleží na ploše, kterou ty keře zabírají. Je rozdíl, když má keř k dispozici 1 m rozteče ve vinohradu, nebo 10 m stěny u baráku. Nějaký stupeň by to jistě udělalo, ale udělal jste dobře, že jste sklidil. Teď bude mít keř ještě 2 měsíce na to, aby se připravil na zimu a to zvládne. Ne aby jste nechal martiňáky! Mohl by komplet zmrznout!
  Dá se udělat slušné víno i málo cukernatého hrozna, zákon povoluje 11°NM, takže máte i rezervu. Zbytečně necukřete (u vás max 5 kg /100l), ve větším množství to je poznat a už to nepomůže, ale uškodí. Víno stejně na archív nebude a ještě lépe, když se vypije jako burčák.

Prohlížíte 4 příspěvky - 1 ze 4 (celkem z 4)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.