čiření vína

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce čiření vína

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  zahumenkar a poslední změna proběhla 6.1.2018.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #152678 odpověď

    R23

    Dobrý den,

    u letošní frankovky jsem zjistil vysokou kyselinu, byla cítit i ve vůni a všechno přebíjela, tak jsem provedl JMF, která proběhla úspěšně a frankovka má teď pěknej buket a kyselinka je taky pryč, ale mám problém s tříslem. Je tak silné že se i „huba zkřiví“ . Bylo mi poradíno ať použiji bílky. S tím bych problém neměl, ale nevim jestli ty bílky můžu přidat do vína které eště není stočeno po té JMF. Musím ho tedy prvně stočit a pak přidat ty bílky nebo je můžu přidat do toho nestočenýho ? Dík za rady 😉

    #152679 odpověď

    Keš

    Pro snížení hladiny taninů(tříslovin) v červených vínách se dá dobře použít želatina, můžete si lépe ověřit s jakými množstvy pracujete, což je u bílků problém.

    Mám ověřeno, že čiření želatinou je také dostatečně jemné. Třeba si ovšem předběžně ověřit množství želatíny na aspoň 3 kontrolních vzorcích o objemu 1 l (vyhodnotit čirost a chuťové vlastnosti).Pokud je víno jen jemně zakalené, nemuselo by se před čiřením stáčet.

    Pomocný roztok želatíny: Rozpusťte 1 g želatíny ve 100 ml vody – 1 ml roztoku = 0,01 g želatíny.

    Do 3 litrovek si dejte po 1 l vína. Pomocný roztok želatiny do litrovek dávkujte 5 ml injekční střikačkou.

    Předběžný test:

    1. 1 l vína+1 ml pomoc.rozt.želat.= 1 g želat/hl

    2. 1 l vína+2 ml pomoc.rozt.želat.= 2 g želat/hl

    3. 1 l vína+3 ml pomoc.rozt.želat.= 3 g želat/hl

    Láhve dobře promíchat a nechat stát v místě uložení vína, po 48-72 hod., zhodnotit zrakem i ochutnáním všechny testované vzorky a zvolit si nejvýhodnější dávku želatíny na hl vína. Při volbě množství želatíny dejte pozor,aby se čiřením „nestáhla“ také barva. Testované vzorky vlejte do celkového objemu vína. Víno stočit po 7 – 10 denní sedimentaci.

    Do vína se kromě želatíny nemusí nic dávat, protože želatína se vysráží přítomnými taníny ve víně, tím se víno vyčiří a současně se sníží hladina taninů(tříslovin), takže pak by se vám už neměla křivit huba, jak píšete.

    #152681 odpověď

    stary zanek

    Nevim kolik toho vina mate, asi moc ne a tak na neho spechate. Ale stejne: proc chcete srazet trisloviny, kdyz jeste vino nezacalo ani poradne zrat? Je to cervené, Frankovka, a tak si myslim, ze by bylo nejlepsi ho nechat v klidu rok-dva v sudu.

    #152682 odpověď

    R23

    Děkuji vám za Vaše reakce na můj příspěvek, první reakce byla velice užitečná a i přínosná, ale neodpověděla na mou otázku. Druhá reakce je spíš do diskuze jestli srážet nebo ne, Frankovky mám přes 100 litrů a jsem z oblasti, která je pro Frankovky vyhlášená (Dolní Kounice) a sám preferuji když má tato odrůda pořádné tříslo, ale tady ho je prostě moc! Můj dotaz ale zní jestli můžu tu želatinu či jiné čiřidlo nalit do vína, které ještě nebylo stočeno ani sířeno po JMF. Jestli musím prvně stočit a pak přidat čiřidlo nebo ho můžu přidat rovnou.

    Děkuji za odpověďi

    #152683 odpověď

    MOLL

    co nejdřív, nejlíp ještě v moštu. A o čiření něco přečíst, jinak je to střelba naslepo.

    #152687 odpověď

    babra

    Jak byste čiřil červené ještě v moštu? A proč vůbec čiřit mošt, pokud byl ze zdravých hroznů? Já vím, píšou o tom v reklamním letáku od výrobce čiřidel na mošt, ale to asi nebude ten pravý zdroj informací. Kterou knihu byste tedy navrhoval, každá tvrdí něco trochu jiného. Mimochodem, co když se dělá batonnage, kdy byste čiřil, také co nejdřív, tedy ještě před batonáží? To přece nemá logiku. R23 vznesl velmi zajímavý dotaz (vloni jsem řešil totéž), stále ho nepovažuji za zodpovězený. Chtělo by to odpověď nějakého zkušeného praktika.

    #152688 odpověď

    valtičákjakpoleno

    V podstatě s tím čiřením na kalech by problém být neměl, ale já bych to nedělal. Raději bych poprvé stočil z kalů a až poté čiřil a následně opět stočil. Nejspíš se Vám jedná o to, že si chcete tu jednu stáčku ušetřit, pokud ale chcete čiřit na kalech, musíte víno důkladně promíchat, to znamená to co je sedlé na dně, tak stejně znova zvednete a znova to bude celé sedat třeba dva tři týdny, kdežto po samotném čiření stočeného vína vám to sedne třeba za dva dny a můžete to stočit. Moc času neušetříte.

    No a pokud na tu mladou FR tak spěcháte, tak není co řešit, ale já bych to třeba rozdělil na dvě nádoby, jednu nechal ležet, ať vidíte jak se tříslo samo za pár měsíců vyleží no a tu druhou si vyčiřte, odstraníte přebytečné třísloviny a pak uvidíte rozdíl.

    #152689 odpověď

    valtičákjakpoleno

    ještě k té batonáži… samo, že až po ní, to víte že to nemá logiku. Proč budu teď cpat něco do vína, když nevím jestli to bude nutné? Jiný případ je ten, že potřebujete vyrobit mladá vína, tam to prostě jinak nejde, ale ty zase nebudete míchat na kalech.

    Já bílá i červená vína míchám na jemných kalech třeba do května, pokud jsou zdravé tak na vlastních, pokud ne, tak na přidaných. Mám zdravé a voňavé kvasnice (ovšem ty jemné-co zůstanou po první stáčce, kterou dělám u všeho při dokvášení) a jiné víno, kde zdravé nebyly, tak je tam přidám. Používám i různé batonáže, které kupuju, zkoušel jsem kombinovat různé metody i s enzymy na batonáž a k tomu samozřejmě používám taniny. Poznatkem je, že některá vína není třeba po takovém postupu čiřit jak na bílkovinu, tak na ostatní rušivé tóny, jako jsou hořčiny či třísloviny… Je třeba jim dat jen čas, vyleží se…

    #152690 odpověď

    malovinar2

    není kam spěchat, o bílcích nebo želatině přemýšlejte až na jaře nebo i později, není vůbec potřeba nabourávat vína drastickýma nepřirozenýma zásahama měsíc dva po vykvašení. Letos po vinobraní jsem taky panikařil skrzevá šílený kyseliny u rose Blauburger, chtěl jsem tam sypat uhličitany a bůhvíco a už pár týdnů po stočení je víno uplně o něčem jiným, získává krásnou chuť a kyselinka ustupuje a přestává být tak dominantní. Tak sem si řekl, že počkám tak půl roku, a pak se uvidí.

    #152691 odpověď

    MOLL

    Když chcete čiřit, musíte mít nějakou představu o víně a o tom, co z něj chcete odstranit.

    Čiření je elektrochemický proces, tak tedy i o něm.

    K tomu vám pomůžou nějaké zkušenosti, jeden člověk je všechny nestihne, takže cizí, asi z knihy. Nejlepší bude asi Sklepní hospodářství, mnohem dostupnější je Pěstování révy a zužitkování hroznů. Ano, v tomto případě platí, že v nových knihách se často lže a říkaj tomu reklama. Navíc dříve neměli filtraci a tak čeřili mnohem častěji a přikládali tomu i větší důležitost.

    Bentonit jde samozřejmě nasypat i do červeného rmutu. Moje rada byla obecná, protože tady to zřejmě opravdu není o čiření. Zřejmě se snaží surovinu na víno k delšímu ležení znásilnit k rychlému vypití. To nikdy nedělá dobrotu, proto mu všichni radí, že to chce čas. Třeba ho to na jaře trkne samo. Když si neřeklo už ve rmutu, asi jo.

    #152694 odpověď

    R23

    Dneska jsem byl v brněnských BS potřebách koupit čiřidlo na bázi bílků. Prodává tam velice ochotný a znalý pán, který rád poradí. Tak jsem to s ním probral a závěr je tento: Než tam přidám to čiřidlo, tak to musím stáhnout z kalu a i zasířit (stačí přes plátek). Konkrétně na to vysoké tříslo mi poradil bílek. Možná to je uspěchané, ale to tříslo je vážně vysoké, proto to stočím z tanku do dvou nádob, na jednu nádobu použiji čiřidlo a druhou nechám samovolně. To tříslo by se mělo stáhnout i samovolně (zráním, stáčením, provzdušňováním,..). Takže uvidím časem jestli se to spraví samo a nebo tam ten bílek budu muset taky přidat.

    #152695 odpověď

    stary zanek

    Myslim, ze jste se rozhodl dobre. Na zacatku leta napiste, jak to s obema demizony dopadlo!

    #152697 odpověď

    R23

    Určitě napíšu co a jak to dopadlo. Samotnej sem na to zvědavej, letošní rok nebyl zrovna košér a poprvé jsem musel přistoupit k takovým to operacím jako je JMF, číření atd.. Jinak doteď jsem vždy dělal víno po „selsku“ . Takže pro mě to budou velice cenné zkušenosti.

    #186749 odpověď

    bajza
    Účastník
    Poslat vzkaz

    A jak to tedy dopadlo?

    #186750 odpověď

    asi už to bude vypitý 🙂 2014 byl hroznej ročník… vypit a zapomenout bylo moje heslo -ale dodnes když se na koštech něco ze 14tek objeví tak to má z 95% ten samej divnej odér, nevyzrálost a z toho plynoucí neharmonická kyselina nebo její nemotorný odstranění což dá ještě víc vyniknout divné prázdnotě toho ročníku. jinak čučím jak se tady s vínem cvičí – už leta sem nepoužil NIC než plátkovou síru velice úsporně, pyrák jedině na hrozny bílé horší kvality přímo do bedny. Jinak nic, dělám kolem tisíca litrů a když víno není hotový nechám mu čas nechám ho ležet a za dva tři roky téměř bez vyjímky hledím jak se dokáže naležet samo bez chemie a hokuspokusů. Musí byt dobrej hrozen to je jediná podmínka. Ale su vinoradník a vinař záhumenkář z větší části samospotřebitel tak nepotřebuju nic honit. Je to koníček a láska. na koštech mám troufám si říct výsledky srovnatelný s chemikama. myslím že tak 90% přípravků do vína je totálně k ničemu a z větší části dokonce kontraproduktivní. to ale asi odbočuju. hodně zdaru, červený 2015 který mně na vánoce 2015 moja doporučila vylit do kanálu jako nenapravitelný kyselisko budu lahvovat před vinobraním 2018, krásně se harmonizuje a na flašce podle mně bude krásně docházet dalších 5-10 let.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 15)
Odpověď na: čiření vína
Osobní informace: