Dejte ochutnat svá vína Mladým vinařům a máte titul Mlaďoch roku!

Už za pár dní (21 a 22. května) pořádá parta Mladí vinaři druhý ročník soutěže Co chutná mladým. Letos s novými pravidly a cenou pro nejnadanějšího vinaře do čtyřiceti let. „Chceme dát šanci hlavně mladým vinařům a inspirovat je,“ říká jeden ze zakládajících členů spolku Jan Stávek.

Spolek vznikl v roce 2016. Co sis o tom nápadu založit sdružení Mladí vinaři tehdy myslel?
Přišlo mi to jako dobrý nápad. Nová aktivita s fajn lidmi, které jsem jako vinaře už dlouho sledoval a ještě ani tolik neznal. Věděl jsem, že dělají dobrou práci a zajímavé věci. Přišlo mi super hlavně to, že když do toho každý dáme něco ze svých zkušeností, postřehů, může se nám dařit. Proti nikomu jsme nevznikli, s nikým se nehádáme, jdeme si prostě vlastní cestou.

J.Stavek

A hlavní smysl sdružení Mladí vinaři?
Máme důvod se víc potkávat a sdílet zkušenosti, víc si pomáhat, obchodně, technologicky a to je fajn. I když zjišťujeme, že na to není tolik času, kolik bychom chtěli. Za každou akcí, kterou děláme, je spousta času a práce.

Teď máte před sebou jednu velkou akci, asi největší z těch, za kterými stojíte. Soutěž Co chutná mladým, součástí které je odborná konference.
Odborná konference pro vinaře je jeden z důvodů, proč jsme vznikli. Cítíme se být zkušenými, i když jsme mladí. A své zkušenosti chceme předávat dál hlavně mladším vinařům. Cílíme proto na studenty, čerstvé absolventy, na začínající vinaře, ale i ty, kteří chtějí posunout svoje řemeslo dál. Konference by pro ně měla mít pokaždé význam, proto volíme vždycky aktuální a zajímavé téma.

Letos to budou apelace. Proč?
O apelacích se u nás mluví už víc jak dvacet let. Téma začalo rezonovat nyní a to velmi intenzivně, protože Svaz vinařů přichází s novým návrhem apelačního systému. Proto budou na konferenci přednášet jak zdejší, tak i zahraniční odborníci na toto téma, například z Německa a Rakouska.

Co přesně znamená apelační systém?
Je to rozdělení vinařských oblastí ne na základě administrativním, jako je to nyní u nás, ale spíš na základě terroárním. To znamená, že ta oblast by měla mít stejnou půdu, klima, odrůdy a společně smýšlející pěstitele. Všechno co tvoří terroir.

Dají se ale vůbec vinaři, kteří už jedou ve svých kolejích přesvědčit, aby to dělali jinak a smýšleli společně?
Nevím vlastně přesně, kdo je starší vinař. Vinařů, kteří by nebyli ochotni přistoupit na to, co se děje ve světě, už je málo. To už je jenom blbec a s tím nepohneš. A s takovými stejně nechceme spolupracovat. Kdo vínu trochu rozumí, dívá se do světa. Dívá se na apelace ve Francii, Itálii ve Španělsku. Zná to, vína ochutnává a ví, že když si koupí burgundské vždycky to bude typický Pinot nebo když si koupí víno z Bordeaux bude to Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc s Merlotem s ovocnější chutí. A přemýšlí  nad tím, že i v České republice je třeba s tím začít něco dělat, protože tady je to každý pes jiná ves. Když k nám přijede zahraniční návštěvník a ptá se, co je profilační odrůda pro Českou republiku, nemáme mu co říct. Jasně že na Velkopavlovicku je typická odrůda Frankovka, na Mikulovsku Ryzlink Vlašský. Ale co na Znojemsku? Bude to Veltlínské zelené, Sauvignon nebo Ryzlink rýnský? Která z odrůd to bude na Slovácku ?

Proto je to téma apelace na letošní konferenci v rámci soutěže Co chutná mladým tak důležité?
Přesně tak. Devadesát procent vinařů ví, že už s tím musíme něco udělat.

Soutěž vín Co chutná mladým má letos jiná, nová pravidla. Jednou z novinek je i to, že vína Mladých vinařů nebudou na seznamu hodnocených vzorků. Proč?
Protože jsme si vloni tu soutěž vyhráli mezi sebou, se svými vlastními víny. Já jsem měl nejlepší naturální víno, Roman Fabig vyhrál s růžovým, Kamil Prokeš měl nejlepší červené. Nejenom že je to trapné, ale nedává to ani smysl. Proto letos svá vína přihlašovat nebudeme, my jediní je budeme hodnotit. Soutěž je otevřená pro všechny vinaře bez rozdílu věku. Mladý nebo starší vinař, malá nebo velká firma.

A další novinka letošní soutěže je Mlaďoch roku. Cena pro nejlepší kolekci vín vinaře do čtyřiceti let. A jednou z cen i členství ve sdružení Mladí vinaři.
Je to tak. Mlaďoch, který vyhraje, může na rok vstoupit do našeho sdružení. Bude tam na zkoušku, aby zjistil, jaké to je být mezi námi. A může s námi objíždět i večírky (smích).

Jenom na rok? Co když se mu to zalíbí?
Je možné, že bude vybraný i jako stálý člen, když se ovšem zalíbí nám. Bohužel, řekli jsme si, že nás bude dvanáct, což je akorát tak do Bedny plné vína, kterou nabízíme a ve které má každý člen jeden svůj vzorek. A tak to i zůstane.

Jedním z pravidel pro členství ve spolku je ale věková hranice čtyřicet let a Tobě bude čtyřicet příští rok. Ze spolku jsi nejstarší, budeš ho tedy opouštět jako první. Už máš náhradníka? Podle pravidel bys měl za sebe najít náhradu.  
Je to poprvé vůbec v historii našeho sdružení, že někdo dovrší stanovený věk. Proto si musíme ještě mezi sebou ujasnit systém. To, jestli budu nového člena vybírat já nebo jestli ho vybereme všichni. Ale každopádně někdo půjde za mě.

Už máš nějaký tip?
V České republice jsou šikovní mladí vinaři, kteří splňují statut mládí věkem a vyrábí opravdu dobrá vína. A určitě by dobře zapadli i do té party.

I to je kritérium?
Možná to nejpodstatnější.  

Mladí vinaři jsou teď jen a pouze z jižní Moravy. Je mezi tvými tipy na náhradníka i někdo z Čech?
Ano, jeden ze tří mých tipů je i z vinařské oblasti Čechy. Jen by to měli trochu daleko na naše setkávání.

Každý rok pořádáte s Mladými jednu velkou akci, kde si navzájem prezentujete svá vína. Jeden druhému. První rok to bylo v Praze na Štvanici, vloni v Bokovce. Je to unikát, zvláštnost a lidem se to líbí.
Je to tak. Vloni jsme to ale naplánovali na konec srpna, každý měl vinobraní a tak to bylo takové rychlé, spousta nás odjížděla domů, protože nám ve sklepech kvasil mošt. Ale letos si to užijeme, doufám. Bude to už začátkem srpna, abychom to stihli ještě před vinobraním, a bude to v pivovaru Dva kohouti. Je to krásný prostor v Karlíně. Mladí vinaři se budou prezentovat v nálevně na pivo. Skvělý kontrast.

Kde ještě budou letos Mladí vinaři s neckami k vidění?
Na Výstavišti v Brně při oslavách 100 let Masarykovy univerzity. Bereme to jako šanci, příležitost ukázat se Brnu. A brněnský trh bychom chtěli trochu rozproudit, protože oproti Praze je mrtvý. Je to smutné, jak laxní jsou někteří Brňáci k vínu.

Kdybys to srovnal s Prahou?
To je nesrovnatelné. Pražáci mají o víno větší zájem, berou to jako vzácnost, zajímavost, požitek. Zatímco v Brně zatím pořád vedou petky za čtyřicet korun.

Soutěž Co chutná mladým:

Uzávěrka přihlášek je do 10.5.2019. Soutěž je otevřena všem vinařům z ČR. Vína budou hodnocena členy spolku Mladí vinaři a zahraničními degustátory. Pro vinaře do 40 let věku je vyhlášena speciální cena Mlaďoch 2019 pro nejlepší kolekci vín mladého vinaře. Vítězná vína z 5 kategorií a vítězná vína vyrobená vinařem do 40 let věku budou prezentována v Salonu vín ČR ve Valticích (červen - srpen) a v síti wine barů Vínograf. Věcné ceny poskytne Vinařský ráj a Etiflex.

Program konference:

Konference Co chutná mladým proběhne 22.5.2019 od 14 hodin v Centru Excelence ve Valticích.

Téma letošní konference je jednotné - Apelace: důvěra v terroir? Přednášející představí své vinřské regiony a apelační systémy v nich. A to jak z hlediska vinaře, tak z hlediska marketingu, exportu a legislativy. Své prezentace přednesou Heinz Frischengruber z Domän Wachau (AT), Manuel Brixius z Brixius Weingut Mosel (DE), Iidyko Magyar z Szent István University (HUN), Roman Bílek a Jan Stávek (oba členové Mladí vinaři). Prezentce budou v anglickém jazyce s přímým překladem do češtiny.

Registrace je možná na www.cochutnamladym.cz.

 

Kdo jsou Mladí vinaři:
Sdružení vinařů a vinařek z České republiky do čtyřiceti let.

Spojují své síly a překračují hranice rivality a konkurence, protože věří, že vzájemná podpora, sdílení know-how, trendů a inspirace vede k vínům s přidanou hodnotou, která je důležitější než samotný produkt, kterou chceme přinášet našim zákazníkům, ale také českému vinařství obecně.

Posláním spolku je podpora a prezentace osobností, mladých vinařů, kteří právě taková vína chtějí tvořit.

V současné době má sdružení 14 členů z 12 vinařství:

Kamil Prokeš (předseda sdružení), Jan Stávek, René Vrátil, Dominika Černohorská, Ondřej Dubas, Roman Fabig, Roman Bílek, Lukáš Kovalský, Mojmír Baroň, Libuše Vrbová, Petr Hloušek, Petr Mikulica, Jakub Herzán, Eva Pelikánová (koordinátorka sdružení).

 

Autor: Mladí vinaři