Vhodná PIWI modrá odrůda pro východní čechy/HK/

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Vhodná PIWI modrá odrůda pro východní čechy/HK/

Zvolené téma obsahuje celkem 22 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  radomir a poslední změna proběhla 3.1.2021.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 23)
  • Autor
    Příspěvky
  • #204764 odpověď

    Milan60
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Má někdo zkušenosti s pěstováním PIWI modrých odrůd v Čechách a s víny z nich vyrobených?

    #204782 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    V Kutné Hoře mají Cabernet Cortis a tuším, že se jim daří. Takže touhle odrůdou jistě chybu neuděláte..

    #204805 odpověď

    Milan60
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Už jsem se informoval,na jaro i objednal.Uvažuji ještě o Regentu.Chtěl bych aspoň tři modré odrůdy.

    #204816 odpověď

    radomir
    Účastník
    Poslat vzkaz

    V jižních Čechách pěstuji několik let na vínko zmíněný cabernet cortis. Moc fajn těžší víno, loni jsem mu koupil dubový sud.sklizeň loni dříve 28.9.-24čnm. Regent ovocitější ,28.9.sklizeno-19,5čnm a Rondo velice fajn ovoce ,také 28.9-19čnm,přetíženo,hodně přeplozuje .Vše fajn pitelné.
    Okraj Č. B. pánve 490mnm.Je to víš, ale zase jarní mrazíky 2016a2017 nenadělali škodu, normální úroda. Budu rondo a regent muset krotit,ale je líto hrozínky v červenci probrat. Nej plodný solaris 60 hlav 5let stáří 370kg sklizeň 9.9.při 22,5čnm.Dál dubljanskij a po odzkoušení loni zasázen muscaris .

    #204818 odpověď

    Mam Regent na Melnicku. Jak pise Radomir, je to ovocitejsi vino s velmi silnou barvou. Nechapu jak z toho nekdo dokaze udelat ruzove vino :-). Ma tenci slupku, takze na podzim kdyz stoupne cukernatost, nadobavaji to vosy a prizivuje se na tom pak kdejaka dalsi havet. Ale vino je dobre. Odolonost vuci chorobam je dobra (temer nestrikam).

    #204821 odpověď

    Milan60
    Účastník
    Poslat vzkaz

    A co Rondo?Radomír píše,že víno je pitelné.Minulý týden,když jsem se poptával na Moravě,tak tam Rondo moc v oblibě nemají.Údajně víno z Ronda není nic moc.Chápu,že co kus,to jiný názor,ale nejsem v situaci,kdy mám čas experimentovat.
    Cabernetu Cortis věřím,i v okolí Hradce Kr.dozraje.Na Regent jsem slyšel klady i zápory,ale u nás by měl také dozrát.Na víno z něj nedá někdo dopustit,jiný jej haní…

    #204823 odpověď

    radomir
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Na rondo doporučuji bredíka z Čelechovic u Prostějova. Má pěkné stránky. Kupuji od něj novinky révy.Ten poradí. Rondo pěstuje na víno hodně let. Byla to jeho nosná odrůda,nebo stále je . Byl s vínem na koštu v Branišovicích a uspěl. Nepamatuji si již obodování, ale podle mojí zkušenosti fajn. Jen nelitovat hroznů a udělat probírku. Má větší bobule než CC nebo Regent

    #204832 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    V každém případě, protože to u vás ještě před vámi nikdo nevyzkoušel, budete muset do rizika. Kolikrát stačí pruh zeminy, která se zdánlivě nijak neodlišuje, nijak zvláštní místo, na kterém ale bývají mrazíky a nebo se zrovna na tom vinohradě vyskytují obvzlášť nešikovné ruce a nic s tím nenaděláte.
    Výber odrůd také není nijak široký, potřebujete opravdu jen to nejranější. CC, Regent, Rondo (víno je divočejší Vavřinec) jsou spolehlivé. Znovu se začíná pěstovat Marechal Foch, úplnou novinku vyšlechtili v Lednici z křížení Frankovky s Regentem (ale kdo ví, jak to má s mrazuvzdorností), jeden z testovaných američanů u mne dává zajímavé víno. Možná by se u vás našly vhodné podmínky třeba pro Golubok, Frontenac, Heridan,Leon Millot, Sabrevois, ale to se musí prostě otestovat, zda splňují Vaše požadavky.

    #204882 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    A aby byla možnost výběru pestřejší, proč ještě nezmínit dvě celkem dobře sehnatelné odrůdy, kterými jsou Marquette a Nero? Obě například úspěšně pěstuje můj kamarád na pomezí Středních a Východních Čech v Jičíně. Obě jsou velmi rané, slušně odolné plísním. Kolega má každoročně ve víně přívlastkové cukry. Marquette má vyšší kyselinky a s Nerem se vhodně doplňují v cuvée. Nevýhodami obou je bujný a neuspořádaný růst Marquette a vyšší nároky na příjem hořčíku u Nera.

    #204884 odpověď

    petricek
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Rondo mám jen jeden keř a Nero tři tak na ozob, takže z nich víno nedělám, ale chuťově fajn, CC mám několik hlav, tam mě trápí padlí, protože se snažím keře týrat s co nejmenším podílem fungicidů. Ale za takové Marquette dám ruku do ohně, mám cca 20 hlav. Když pominu srovnatelně se Solarisem o dost nižší úrodnost, tak ten, kdo neúnavně vydrží opakovaně udržovat zelenými pracemi po celou vegetační dobu ten její cik-cak růst letorostů, tak se odmění absolutně skvělým vínem. Najděte si někde na jutubu něco o ní. Je mi jasný, že pro dnešní plantážový styl se strojní údržbou se nehodí. Je to odrůda pro ty, co chtějí mít mrazuvzdornou odrůdu co rodí i z podoček, chtějí omezit chemii při ošetřování, ruční práce na vzduchu bez ironie je jim radostí a chtějí si i v okrajových oblastech vyrobit a vychutnat vážně skvělé víno. Velmi zkušený Bredík z Čelechovic Vám poví víc a snad i stále nabízí sazenice Marquette i když pokud chcete kvantitu a co nejméně práce s ní, tak Vám tuhle odrůdu asi doporučovat nebude. Někde jsem kdysi viděl snímek plantáže Marq. jako převisy, tj. hlava je někde ve výšce cca 180 cm s jediným drátem a dolů visí letorosty. Typu růstu této odrůdy to možná svědčí víc než klasická drátěnka a vedení na jeden až dva tažně, ale přijde mi, že je to pak málo vzdušné a podbízí se tak rychlejšímu napadení plísním/houbám.

    #204930 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ježkovitě neuspořádaný bujný růst s tendencí na silné zahušťování u Marquette povrzuji, a v porovnání s osataními i nižší výnos (cca o 20 % ?) rovněž. Ovšem CC je také hodně bujná odrůda – u mě vytváří dlouhé a silné letorosty, takže nároky na zelené práce jsou rovněž značné. Podobně je na tom i Golubok. Chce to holt výsadbu ve větším sponu, nedoporučuji je sázet blíže, než 1,5 metru od sebe a vybudovat drátěnku pro vysokou listovou stěnu, jinak nastanou velké porblémy. Kdežto Regent, Rondo i Nero jsou růstově v normě. Mluvím o pravokořenných rostlinách. Rondo se mi ze všech výše jmenovaných jeví jako nejpozdnější. Co se týká padlí, tak to chce polohu s dobrou vzdušnou ventilací a neměl by být zásadní problém. V porovnání výše uvedených odrůd jsou u mě na tom poněkud hůře CC, Marquette, Golubok a Rondo, ale není to žádná katastrofa, čili celkem v pohodě.

    #205067 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Nero není odrůda na červené víno, jde z něj vyrobit dobré rosé, klaret i sekt, ale červené víno asi jen velmi „lehké“. Marquette ruší i Bredík, protože má 2x více kyselin než je vhodné pro víno (a navíc ostré). Možná v teplých krajích lépe vyzraje, nebo tam mají dost jiných odrůd, které je vhodné trochu dokyselit, ale v severních oblastech je to závažný defekt.

    #205147 odpověď

    Milan60
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Děkuji všem za názory a tipy.Uvažoval jsem o sponu 1,8×0,9 .V diskusích souběžně probíhajících na otázku PIWI odrůd a jejich výsadby ,jsou spony od 2,2 x0,9 až po 1,25×0,75.
    Na rovinu říkám,že jsem znejistěl a nyní uvažuji o sponu 1,30-1,50×0,8.Co vy na to?

    #205149 odpověď

    petrmk
    Účastník
    Poslat vzkaz

    1,5 x 0,8 je dle mě v pohodě, dá se mezi řádky ještě mormálně hýbat

    #205157 odpověď

    Taky mam 1,5-6 x 0.8 a je to v pohode.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 23)
Odpověď na: Vhodná PIWI modrá odrůda pro východní čechy/HK/
Osobní informace: