Znojemsko, ráj vinařů i turistů

Už máte naplánovaný letošní výlet na Moravu? Rozhodně byste měli mít! Určitě by v něm neměla chybět návštěva Znojemska. Přestože jde o nejmenší vinařskou podoblast Moravy, co se rozlohy týče, rozhodně ostatními regiony neztratí. Výborné víno, okouzlující příroda nebo například důmyslná síť turistických tras – to jsou jen některé z pádných důvodů, proč se sem vydat.

Kvalitní bílé i červené

O tom, že tu teče víno proudem, asi netřeba mluvit. Co ale za zmínku rozhodně stojí, je kvalita a jedinečnost místních vín. Typickou zdejší odrůdou je Veltlínské zelené, ale také další bílé odrůdy jako Ryzlink rýnský, Müller Thurgau nebo oblíbená Pálava. Daří se tu ale i modrým hroznům, tedy vínům červeným. Neváhejte vyzkoušet Frankovku z vinic v okolí Dolních Kounic.

Výjimečnost zdejším vínům dodává několik faktorů, mezi které patří poloha ve srážkovém stínu a velký rozdíl teplot mezi dnem a nocí. Místní podmínky jsou zde natolik specifické, že to byli právě znojemští vinaři, kteří si u nás jako první založili vlastní sdružení a značku VOC Znojmo (vína originální certifikace). Jde o obdobu apelačního systému značení vín typických pro daný region, s jakým se setkáváme třeba ve Francii. Ale to netřeba sáhodlouze popisovat, to se musí ochutnat!

Na kole, pěšky, nebo autem?

Pokud máte turistického ducha, tak vás Znojemsko také velmi potěší. Ani celá dovolená by nestačila na to, abyste absolvovali všechny zdejší cyklistické i pěší trasy, prohlídky památek či přírodního klenotu – Národního parku Podyjí. Z nejvyhledávanějších cílů jmenujme kromě Znojma samotného a například jeho podzemí se středověkými sklepy také rozsáhlý pás vinic až k hranici Rakouska, Šatov a místní Malovaný sklep nebo úchvatnou zříceninu kláštera v Dolních Kounicích. Kam byste jako milovníci vína měli zavítat? Na jednu z nejstarších evropských vinic – Šobes. Zdejší mikroklima konkuruje těm nejvýznamnějším oblastem Evropy a říká se, že místní vína bývají leckdy vyprodaná ještě před sklizní.

O program není nouze

V neposlední řadě nabízí Znojemsko nespočet letních akcí, a i když není v lidských silách absolvovat všechny, rozhodně si zapište do diáře alespoň pár z nich. Tradiční tzv. otevřené sklepy jsou rozprostřeny po celé oblasti a jen těžko je minete. Zdejší metropole – Znojmo – pak žije neustále a na své si tu přijdou všechny věkové skupiny. Nejsilnější tradici má bezpochyby Znojemské vinobraní. Jedná se o opravdu velkolepou kulturní a historickou slavnost, která nabízí zcela autentickou atmosféru středověku, samozřejmě s významným doprovodem burčáku i vína.

Asi už není pochyb, že Znojemsko stojí za návštěvu, a ne za jednu. Léto k tomu navíc nabízí ideální podmínky i příležitosti, tak se přijeďte pokochat, poznávat a připít si na zdraví.

 

Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz