Zarážení hory

  • Uzavřené nerezové nádrže

Vinobraní je asi nejpopulárnějším vinařským svátkem. Ale co mu předchází? Spousta práce, ale také ochrana zrajících hroznů. A právě od toho je tu starý vinařský zvyk „zarážení hory“, který brání vstupu do vinic všem, kteří tam nemají co pohledávat. A protože se všichni na dobré víno těší, tak tuto tradici přísně dodržují a stala se z ní vyhledávaná a oblíbená lidová slavnost.

Ačkoliv je vinařství dnes již vybaveno moderními technologiemi, stále si potrpí na tradice. Kdysi patřilo zarážení hory viniční, někdy také v nářečí zarážání hory viničné, k vinařově největší události za rok. Jednalo se o akt formálního uzamčení vinic a zákaz vstupu všem, kromě vinaře samotného a tzv. hotařů, kteří měli za úkol hlídat vinice před zloději a špačky. Porušení zákazu se přísně a tvrdě trestalo, nezřídka i trestem nejvyšším. Vstup měly povolen ještě těhotné ženy, které si mohly v horkém dni utrhnout tři hrozny. Samotná slavnost zarážení hory je směsicí různých zvyků a svou roli v nich hrála křesťanská víra, staré pohanské obyčeje i světské právo, a proto má také v každé obci trochu jiný průběh. O původu této tradice se toho ale moc neví, protože její kořeny sahají snad až někam do období Byzantské říše.

Dnes se jedná už spíš o zábavnou atrakci spojenou s folklorními slavnostmi a každoročně láká nespočet turistů. Koná se vždy přibližně od poloviny srpna do začátku září. Nesmí chybět vztyčená opletená májka, která je ozdobená kyticí květů a révovým věncem. Kolem ní vinaři zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol celoroční vinařovy práce. Následují humorné scénky nebo složení přísahy hotařů. Ukázky trestů za porušení vstupu nebo trestání nepoctivých vinařů. Celou akci provází pestrobarevné kroje, cimbálová muzika a zpěv lidových písní. K tomu nechybí dobré jídlo a samozřejmě víno z minulých sklizní.

A proč zarážení hory, když to s horou nemá vůbec nic společného? Hora je označení pro slabší tyč zbavenou kůry o průměru asi 10 cm a výšce několika metrů, která se zarazila do země, což symbolicky znamenalo, že vinice jsou již uzamčené.

Kam na zarážení hory?
30. – 31. 8. 2019 – Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky;
31. 8. 2019 – Zarážení hory Hustopeče;
31. 8. 2019 – Zarážení hory Kobylí;
7. 9. 2019 – Zarážání hory v Nechorách.


Více o zarážení najdete zde: https://www.wineofczechrepublic.cz/akce-a-novinky/kalendar-akci.html.