Vinotéky jsou otevřené, ale vinařům chybí brigádníci z ciziny

Zpravodajství ČTK | 18.3.2020 | 16:17 | Rubrika: ptr zem zdr odb | Téma: Jihomoravský kraj

Brno 18. března (ČTK) - Problémy s nepřesnými informacemi a hlavně nedostatkem zahraničních brigádníků na práci v probouzejících se vinohradech trápí nejen jihomoravské vinaře v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru v Česku. ČTK je popsali zástupci Svazu vinařů a Vinařského fondu.
"Po uzavření části obchodů několik dní nebylo jednoznačně jasno v tom, zda se uzavření týká i vinoték nebo ne. Za nás byla situace jasná, podle evropských předpisů víno je potravina, ale například v některých městech a obcích v tom neměli jasno a nařizovali provozovatelům vinotéky zavřít," konstatoval prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.
Vinotéky nesmí víno rozlévat do sklenic, ale celé lahve prodávat mohou.
Větší problém je pro vinaře uzavření hranic a nejednotný přístup k brigádníkům ze Slovenska, kteří ve vinohradech na jihu Moravy pomáhají. "Ač mají brigádníci platné pracovní smlouvy a necestují dál než 100 kilometrů za hranice, na některých přechodech je policisté pustí, na jiných ne. Jejich pomoc je přitom klíčová, bez jejich pomoci nemají vinohradníci jak vinohrady obdělávat," dodal Nyitray s tím, že jarní péče o vinohrady je zásadní pro celkovou úrodu.
Současná situace se dotýká i plánovaných akcí spojených s vínem a jeho propagací a to nejen v České republice. "Pořadatelé francouzské soutěže Mondial de rosé už rovnou oznámili, že letošní ročník se neuskuteční, s belgickými pořadateli jednáme o posunu Concours mondial de Bruxelles, pořádání prestižní putovní soutěže vín, která se letos měla odehrát v Brně. Zatím je ve hře varianta odložení na konec června nebo začátek září," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Jako poslední varianta zůstává odklad soutěže na příští rok, jižní Morava by o Concours mondial de Bruxelles neměla přijít.