Vinařská soutěž Co chutná Mladým: Mlaďochem roku je Ondřej Brdečko

 

Po přepočtení výsledků soutěže Co chutná Mladým 2020 se vítězem stal dvaatřicetiletý vinař Ondřej Brdečko z Kobylí. Jiří Pastorek, který byl Mlaďochem roku vyhlášen ve čtvrtek při slavnostním předávání, titul vrací.

„Po upozornění a důkladném přepočítání jsme dospěli k závěru, že jsme v mechanismu výpočtu udělali chybu. Ta se netýká hodnocení jednotlivých vín, ale vyhodnocení kolekce soutěžících přihlášených do Mlaďocha roku. Všechny ostatní výsledky soutěže zůstávají v platnosti tak, jak byly minulý čtvrtek vyhlášeny. Oběma dotčeným vinařům se moc omlouváme za způsobené nepříjemnosti, bereme si z toho poučení pro příště,“ uvedla Eva Pelikánová, místopředsedkyně pořádajícího spolku Mladí vinaři.

Vinaři přihlašovali svá vína do čtyř kategorií suchých vín do 9 gramů zbytkového cukru – bílá vína, rosé, červená vína a naturální vína. Celkem v soutěži bylo 253 vín ze 63 moravských a českých vinařství. Na slavnostním vyhlášení se rozdělovalo celkem 10 cen – vždy po dvou pro každou kategorii (nejlepší víno bez ohledu na věk vinaře a nejlepší víno vinaře do 35 let) a nakonec nejlepší kolekce vín a právě Mlaďoch roku.

Vína Jiřího Pastorka uspěla v kategoriích Nejlepší bílé víno vinaře do 35 let a Nejlepší červené víno vinaře do 35 let. Ondřej Brdečko se vedle zisku titulu Mlaďoch roku 2020 může radovat z ocenění za Nejlepší naturální víno vinaře do 35 let, kterým se stalo jeho Chardonnay ročníku 2016.

Autorem nejlepšího rosé v kategorii do 35 let se stal Jaroslav Štipčák z Vinného sklepa U Štipčáků s Cabernetem Moravia (2019).

V soutěži bez omezení věku zvítězilo v kategorii červených vín Grand cuvée ze Šlechtitelské stanice z Velkých Pavlovic, mezi rosé uspěl Štěpán Maňák se svým Cabernetem Sauvignon rosé, nejlepší naturální víno vyrobil Jiří Radocha (Tramín červený, 2017) a z bílých vín chutnalo degustátorům z Mladých vinařů nejvíc cuvée Chardonnay & Pinot Gris (2016) z vinařství Sonberk. „Pro naše vinařství je to velká čest a úspěch v této soutěži je navíc velmi pozitivní zprávou. Část lidí nás považuje spíše za konzervativní vinařství, proto rádi ukážeme, že naše vína chutnají také mladým,“ radovala se z ocenění Dagmar Fialová, ředitelka obchodu a marketingu vinařství Sonberk. Autorem nejlepší kolekce vín bez omezení věku se stalo mikulovské vinařství Mikrosvín.

Všechna oceněná vína budou mít lidé možnost ochutnat v pražském vinném baru Bokovka a v brněnské restauraci Konfit. 30 % vín s nejlepším bodovým ohodnocením si vinařství mohou označit speciální „neMedailí“, která nese tvář nejstaršího Mladého vinaře Jana Stávka. „V loňském roce jsme byli až zaskočeni zájmem vinařství o něco, čím by si mohli svá oceněná vína označit. Proto jsme se jim letos rozhodli vyjít vstříc. Chtěli jsme ale, aby naše ocenění odráželo mladý přístup. Proto jsme dali označení podobu jednoho z nás. A kdo si najede na webové stránky soutěže www.cochutnamladym.cz, může si přehrát vzkaz, který pro něj ústy Jana Stávka máme,“ informovala Eva Pelikánová.

Výsledky soutěže Co chutná Mladým 2020:

Nejlepší bílé víno: Chardonnay & Pinot Gris, 2016, Sonberk

Nejlepší bílé víno vinaře do 35 let: Chardonnay, 2018, Vinařství Pastorek

Nejlepší rosé: Cabernet Sauvignon rosé, 2019, Štěpán Maňák

Nejlepší rosé vinaře do 35 let: Cabernet Moravia, 2019, Vinný sklep U Štipčáků

Nejlepší červené víno: Grand cuvée Ch. C. André, 2017, Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Nejlepší červené víno vinaře do 35 let: Cabernet Sauvignon, 2018, Vinařství Pastorek

Nejlepší naturální víno: Tramín červený, 2017, Jiří Radocha

Nejlepší naturální víno vinaře do 35 let: Chardonnay, 2016, Ondřej Brdečko

Nejlepší kolekce vín: Vinařství Mikrosvín Mikulov

Nejlepší kolekce vín vinaře do 35 let (Mlaďoch roku): Ondřej Brdečko, Vinařství Ondřej Brdečko

Více informací najdete na www.cochutnamladym.cz.


O pořadateli:

Spolek Mladí vinaři sdružuje 14 vinařů a vinařek z České republiky mladší čtyřiceti let. Ti spojují své síly a překračují hranice rivality a konkurence. Mají podobný pohled na stav vinařství u nás a snahu tento stav co nejvíce pozvednout. „Věříme, že vzájemná podpora, sdílení know-how, trendů a inspirace vede k vínům s přidanou hodnotou – důležitější než samotný produkt –, kterou chceme přinášet našim zákazníkům, ale také českému vinařství obecně. A chceme lépe prezentovat a podporovat osobnosti, mladé vinaře, kteří právě taková vína tvoří a chtějí tvořit,“ říkají o sobě členové spolku.

Kontakt pro média:
Honza Šmikmátor
koordinátor spolku Mladí vinaři
telefon: 608 265 376
e-mail: kormidelnik@mladivinari.cz