Vinaři hlásí pokles tržeb kvůli zrušeným akcím. Naději upínají k e-shopům

AGRObase zpravodaj 

Autor: Dagmar Sedláčková

Karanténní opatření kvůli koronaviru tvrdě dopadla i na moravské a české vinaře. Bez tradičních koštů vín, soutěží, degustací a festivalů se jim hromadí víno ve sklepech. Řada z nich tápe a čeká na uvolnění prodeje, jiní se začínají více orientovat na e-shopy. Někteří jsou jen na 30 % prodeje oproti stejnému období v loňském roce.

Zásadní propady zaznamenali hlavně menší moravští a čeští vinaři, kteří nemají možnosti prodávat vína prostřednictvím obchodních řetězců. „Možnosti prodeje již hotového, nalahvovaného vína se velmi zhoršily zejména pro malé a střední vinaře, kteří svůj obchod realizují hlavně v gastronomii a přímým prodejem. Gastronomická zařízení jsou úplně uzavřená, soukromí klienti velmi omezili své nákupy. Záleží, jak dlouho budou tyto distribuční kanály zcela zavřené, ale pokud to potrvá měsíce, pak bude řada vinařů řešit existenční problémy,“ předpokládál dopad současných omezení na vinaře Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů.
Zákazníci i menší vinaři se soustředí na prodej přes e-shopy, které nahradily přímý kontakt se zákazníky. O tento druh prodeje hlásí vinaři zvýšený zájem, navíc není nijak omezen a pro spotřebitele je nejpohodlnější. Základním a tradičním místem prodeje vína jsou pak vinotéky. Víno je z hlediska zákona potravina a vinotéky jsou provozovny potravin, takže se na ně, až na jedinou výjimku, nevztahují současná omezení. Tou výjimkou je konzumace vína v prodejně. Pokud ale nedochází ve vinotéce ke konzumaci a vína se prodávají pouze balená v lahvích nebo bag-in boxech, jde jednoznačně o prodej balených potravin.
Dále je pak možný nákup vína v obchodních řetězcích, které dnes již nabízejí velký výběr kvalitních moravských a českých vín.

Hrozí potíže se splácením úvěrů

Na rozdíl od velkých zavedených vinařství, která s e-shopy pracují běžně, se s odbytem a zřizováním zásilkového prodeje potýkají nyní především menší vinaři. Například v Pavlově na Břeclavsku se proto sdružili. „Spolek vinařů Vinitores Palaviensis v Pavlově odstartoval pohodlné nakupování pavlovských vín přes e-shop, a to za sklepní ceny vinařů,“ uvádí na svém webu. Z hlediska státu by vedle všeobecné podpory podnikatelů a živnostníků a náhrad ekonomických ztrát našim vinařům nejvíce pomohla tolerance k nemožnosti splnit všechny administrativní povinnosti, kterých je enormní množství, alespoň do doby, kdy se vrátí úřady do standardního režimu. Investiční podpora ze strany státu by pak měla směřovat také do nových výsadeb, které zajistí produkci, péči o krajinu a zaměstnanost v dalších letech. „Vinařský fond o neomezeném prodeji vín ve vinotékách a možnostech nákupu v e-shopech průběžně informuje, zároveň apelujeme na preferenci moravských a českých vín jako formě podpory našich vinařů. Velký prostor pro informování svých zákazníků o možnosti koupit moravská a česká vína ve vinotékách a na internetu mají i sami vinaři prostřednictvím svých komunikačních kanálů,“ komentuje stav Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, a dodává: „Jsem přesvědčen, že moravské a české vinařství aktuální situaci a měsíce následující zvládne. Prvotřídní produkty, které vyrábí, mají všechny předpoklady pro to, aby se jim dařilo za všech okolností.“ Uzavřený je i proslulý Salon vín v zámeckém sklepení ve Valticích, který je na návštěvnosti závislý. Netradičně tak zasílá zájemcům vybraná vína z výstavy na vyžádání i spediční službou. Nabídku zveřejňuje na webu.
Některé vinařské firmy mohou mít podle ředitele Vinařského fondu v době pandemie koronaviru potíže i se splácením úvěrů. „Mnohé z nich totiž zainvestovaly do nových technologií a splácet pochopitelně musejí. Zákazníci je pak mohou podpořit například tím, že před lacinými víny ze zahraničí dají přednost právě těm jejich,“ poukázal Machovec.