Valtické vinné trhy naposled zrušila válka. Teď virus

5plus2IVANA SOLAŘÍKOVÁ 

O tisíce návštěvníků už přišli pořadatelé jarních koštů vín. Teď omezení kvůli koronaviru dopadají i na ty nejprestižnější vinařské akce.
BRNO, BŘECLAVSKO / Když Brno loni získalo možnost pořádat vinařské mistrovství světa – soutěž Concours Mondial de Bruxelles, byla to obrovská událost. V květnu se měla na zdejší výstaviště sjet naprostá světová špička mezi vinaři, ale i degustátory. Omezení související s šířením koronaviru ale dopadla i na tuto prestižní událost, kterou organizátoři odložili na konec června. „Je to těžké rozhodnutí, ale v sázce je zdraví našich degustátorů a vůbec celého týmu. Concours Mondial de Bruxelles je mezinárodní událost sdružující téměř 500 lidí po dobu několika dní, nemůžeme je vystavit nebezpečí,“ zdůvodnil prezident světové soutěže Baudouin Havaux. Doufá, že soutěž bude Brno hostit už 26. až 28. června.
Jaroslav Machovec, šéf Vinařského fondu, který na soutěži participuje, si však není zcela jistý, zda je nový červnový termín vůbec reálný. Belgičtí pořadatelé by o to stáli, a tak příprava k tomuto datu směřuje. „Každým dnem sledujeme vývoj situace. Pokud by současná opatření měla trvat déle, zmáčkne se červené tlačítko a přípravy se pozastaví,“ uvedl Machovec. Další variantou pro konání soutěže je začátek září, poslední možností je odložit její konání o celý rok.
Každá změna termínu přitom znamená pro pořadatele ekonomické starosti. Zaplacené jsou už například zálohy za hotely či dopravce a také výdaje na organizaci. Vše se musí přesouvat. „Naštěstí se v této situaci všichni chovají velmi vstřícně,“ kvituje Machovec, že jak ze strany ubytovatelů, tak dopravce zatím nepřišly žádné sankce.
Bruselská soutěž přitom není jedinou velkou vinařskou akcí, kterou zasáhla pandemie koronaviru. V obvyklém květnovém termínu se nebudou konat ani Valtické vinné trhy, které mají více než 150 let starou historii a každoročně na ně dorazí několik tisíc návštěvníků. „V celé své dlouhé historii to byla jen válečná a poválečná léta, kdy tato přehlídka nemohla proběhnout ani v pozměněných formátech,“ poznamenal předseda společnosti Valtické vinné trhy Marek Šťastný. Už od března přitom vinaři do Valtic naváželi víno, které chtěli na přehlídce prezentovat. Pak ale zasáhla vládní opatření. „Vzhledem k tomu, že příprava takto prestižní soutěže probíhá téměř rok, nejsme bohužel schopni ani lidsky, ani technicky zajistit řádné uspořádání akce v tradičním termínu druhý víkend v květnu,“ uvedl Šťastný. Ten věří, že se vinné trhy uskuteční ještě v letošním roce, konkrétní termín ale organizátoři nemají.
Optimističtější jsou Velkobílovičtí vinaři. Svoji akci Ze sklepa do sklepa, která také láká tisíce lidí, přesunuli z dubnového termínu na sobotu 23. května. „Chápeme okolnosti, které se kolem nás dějí, a doufáme, že v novém termínu akce bude snad v České republice opět fungovat normální životní rytmus, i když s možnými drobnými omezeními,“ komentovat to František Zapletal, předseda spolku. Vinaři tak průběžně pokračují v přípravách na nový termín i s vědomím, že akce může být dalším nařízením státu či na základě vnějších okolností i v tomto termínu zrušena. „Pokud by ani tento termín nebylo možno akci uskutečnit, bude akce Ze sklepa do sklepa s konečnou platností pro letošní rok zrušena,“ uvedl Zapletal s tím, že veškeré rezervační platby by byla vráceny zpět na účty.