Superkomise vybrala šampióny na 51. Valtických vinných trzích

V nově zrekonstruovaném centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 17. – 19. dubna hodnocení 708 vzorků nejlepších vín z 128 vinařství nejen z Moravy, Čech, Slovenska, ale také Rakouska. Odborná komise složená z předních vinařských odborníků z celé České republiky v pátek 20. dubna vybrala absolutního šampiona mezi bílými, červenými a zahraničními víny pro letošní rok.

V pátek 20. dubna byl ve „slepé degustaci“ vybrán šampion Valtických vinných trhů. Garant nestrannosti celé soutěže, Národní vinařské centrum (NVC), společně se Střední vinařskou školou ve Valticích připravili přihlášená vína v nově moderně zbudovaném Centru Excelence. Odborná komise hodnotila 708 vzorků vín od 128 vinařských firem z Moravy, Česka, Slovenska, ale i Rakouska.

Padesátým prvním šampionem se v této prestižní vinařské soutěži stal v bílých vínech Ryzlink vlašský ročník 2016 z vinařství Volařík Mikulov, v červených vínech Svatovavřinecké CHÂTEAU VALTICE ročník 2015 a ze zahraničních Rulandské bílé z vinařství Golguz v Hlohovci ročník 2017.

Vítězové neskrývali radost. „Je to samozřejmě příjemná zpráva, máme velkou radost. Snažíme se dělat ryzlinky už léta. Vlašáky z Pálavy mají svůj charakter, svoji typičnost, jsou komplexní. Takže pokud nemají žádnou vadu, oslovují hodnotitele,“ řekl Miroslav Volařík z vinařství Volařík v Mikulově.

„Získat šampiona Valtických vinných trhů je pro nás obrovská pocta, jednak protože jde o velmi prestižní a vůbec nejstarší výstavu v České republice a také proto, že jsme na této výstavě šampiona dlouho nezískali. Radost je o to větší, že jsme šampiona získali s tradiční odrůdou Svatovavřinecké, které se na Moravě pěstuje vůbec nejvíc na světě. Víno zrálo téměř dva roky v barikových sudech v zámeckém sklepě CHÂTEAU VALTICE a je krásně sametové s velkým dlouhotrvajícím vjemem a s jemným nádechem sušených švestek, povidel, skořice a kakaa,“ řekl David Šťastný z CHÂTEAU VALTICE.

„Máme radost a velmi si toho ceníme. Víno je z naší nejstarší 44leté vinice, je plné, ovocné a má potenciál,“ řekl Miloslav Holík z vinařství Golguz v Hlohovci.

Komise byly složeny z významných osobností jako je Bořek Svoboda (Zámecké vinařství Bzenec), doc. Josef Balík (Mendlova univerzita), František Drahonský (Víno Mikulov) nebo sommelieři Ivo Dvořák a Libor Nazarčuk.

Podle předsedy odborné komise Jakuba Šebesty nebylo jako každý rok jednoduché vybrat toho nejlepšího. „Letošní ročník je nádherný. Vína, která byla letos představená, jsou nádherná. Komisaři to neměli vůbec jednoduché. Ze sedmi stovek vzorků vybrat ty nejlepší, to není záviděníhodné,“ řekl předseda komise Jakub Šebesta s tím, že úroda byla průměrná.

Již tradičně zasedla i komise „dlouholetých milovníků vína“ a pohár prof. Krause získal Ryzlink rýnský z vinařství Volařík Mikulov.

Valtické vinné trhy jsou vůbec nejstarší výstavou vín v České republice. První zmínka pochází již z roku 1858. „Soutěžní výstava procházela těžkými mezníky v historii České republiky i Rakouska-Uherska. Přežila obě světové války i těžké období komunizmu, kdy se prezentace noblesních vín vůbec nepodporovala. Několik skutečných vinařů a milovníků vína však i v těchto těžkých dobách pracovala na tom, aby sláva valtických vinných trhů nikdy nezanikla. Dnes nám tuto jedinečnou soutěžní přehlídku vín s tak bohatou historií mohou závidět i ve světě.“ říká David Šťastný ze spol. Valtické vinné trhy.  V současné podobě ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích se konají od roku 1967. Pohár šampiona Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen.

Přesvědčit se o znamenitosti oceněných vzorků budou mít příležitost všichni milovníci vinného moku 11. a 12. května v reprezentativních prostorách jízdárny a dvora Zámku Valtice.Účastníci se mohou tradičně těšit i na pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem.

V pátek 11. 5. se uskuteční charitativní dražba vín šampionů vín z minulých ročníků. A nově se v sobotu 12. května v 13:30 hodin v Zámeckém divadle můžou účastníci těšit na přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex.

Tento svátek vína a nejstarší vinařskou přehlídku doprovází i kulturní program, který společně organizuje společnost Valtické vinné trhy a Zámek Valtice.

Tisková zpráva, zdroj: www.vinnetrhy.cz

Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz