Soutěž Vinařství roku oznámila finalisty, vítěze vyhlásí v únoru

 

Jižní Morava (ČTK) Prezident Svazu Vinařů Tibor Nyitray dnes prostřednictvím on-line přenosu vyhlásil finalisty soutěže Vinařství roku. Ve třech kategoriích podle velikosti firmy se utká celkem devět vinařství.

Jednotlivé kategorie se dělí podle objemu roční produkce vína.

V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50.000 litrů za rok, spolu budou soutěžit Vinařství Piálek & Jäger, Salabka Praha a Vinařství Lacina. 
Ze středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok postoupily do finále Krásná hora, Sonberk a Thaya vinařství.
V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250.000 litrů ročně, porota nejlépe hodnotila Vinařství Lahofer, Habánské sklepy a Château Valtice - Vinné sklepy Valtice. 
 
Finalisty vybírala porota složená z profesionálů z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu. V další fázi soutěže posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích. 
„Jsme všichni rádi, že se nám i v takto složité době, která podobným akcím zrovna dvakrát nepřeje, podařilo už jedenáctý ročník uspořádat. Přesunutí veřejné části soutěže včetně vyhlášení vítězů na internet vidíme jako správný krok a zároveň jako pozitivní impuls do budoucnosti,“ uvedl Tibor Nyitray. 
Hodnocení bude zakončeno 4. února, kdy budou slavnostně vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií i vítěz absolutní. Vyhlášení se neuskuteční na tradičním galavečeru, ale on-line formou na webu a sociálních sítích soutěže. I letošní vyhlášení navzdory jeho netradiční podobě bude moderovat Marek Eben. 
Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem za podpory Vinařskéhofondu ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.