Salon vín ve znamení rekordů!

Nově chystaný Salon vín – národní soutěž vín se stal rekordním ve všech směrech. Počet nominovaných vinařů a vinařských firem se přehoupl přes hranici 150 a počet vín, která postoupila do 1. celostátního kola soutěže, přesáhl 1100. Meziročně tedy vzrostl počet nominovaných vín o téměř 60 %.

Nominaci, tedy možnost zúčastnit se 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín 2017, získala vína na základě výsledků v Národní soutěži vín ve znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké a ve vinařské oblasti Čechy. Celkem bylo v nominačních kolech Národní soutěže vín hodnoceno 2020 vín, což opět znamená rekordní účast a nárůst o více než 40 % oproti loňskému roku. Suverénně tak jde o největší soutěž vín u nás.

Ze 1145 vín od 157 vinařů přihlášených do 1. kola hodnocení je tradičně nejvíce vín v kategorii A, tedy bílá suchá a polosuchá vína do 12 g/l zb. cukru (591 vín), dále v kategorii E, tedy vína červená suchá a polosuchá (204 vín). Z hlediska odrůd je nejvíce Ryzlinků rýnských, dále Sauvignonů a Veltlínského zeleného.

salon-vin-cr_foto-2015_logo-4

„Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách. Potkaly se zde totiž dva pozitivní faktory. Prvním je stále rostoucí zájem o Salon vín – národní soutěž vín jako o naši nejvyšší soutěž a druhým byla mimořádná kvalita ročníku 2015, který soutěži dominuje. Díky tomu máme rekordní počet účastníků i nominovaných, tedy rekordy v kvalitě i kvantitě,“ komentovat významný nárůst počtu přihlášených i nominovaných vín Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

První kolo hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín 2017 proběhne v prostorách Národního vinařského centra ve Valticích 21. – 25. 11. Vína budou hodnotit naši nejlepší degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek. V komisích budou zastoupeni vinařští technologové, sommelieři, obchodníci s vínem, novináři se zaměřením na víno a také zástupci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Degustátoři budou hodnotit vína pomocí originálního počítačového systému ELWIS, který usnadňuje práci degustátorů a eliminuje chyby při případném sečítání bodů při tradičním ručním sečítání.

Na první kolo, ve kterém vyberou degustátoři nejlepších 200 vín, naváže finální – druhé kolo soutěže, které proběhne 8. prosince 2016 v jízdárně valtického zámku.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční 3. února 2017 a pro veřejnost bude expozice otevřena od soboty 4. února. V průběhu měsíce ledna bude expozice uzavřena a bude probíhat příprava nového ročníku.

Osvědčily se také loňské novinky - zavedení „stříbrné medaile“ pro vína na 101 – 200. místě za předpokladu získání min. 83 bodů ve finálním kole a tzv. divoká karta - každý vinař, který má alespoň 1 nominaci z oblastních kol, má možnost přihlásit ještě jedno své víno nad rámec nominovaných z oblastních kol.

 

Tisková zpráva. Pro více informací:

Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra

E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz

Tel. 519 352 072, 721 414 575

 

Dominika Uhrová, Omnimedia, s. r. o.

E-mail: d.uhrova@omnimedia.cz

Tel.: +420 774 530 255

Autor:

www.wineofczechrepublic.cz