Podle OIV bude letošní produkce vína nejhorší od roku 2000

Produkce vína ve světě by letos měla klesnout o více než 5% a měla by být jednou z nejslabších od roku 2000. Odhaduje to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), přičemž jako důvod uvedla nepříznivé počasí, které ovlivnilo sklizeň hroznů ve Francii a v Jižní Americe. Informovaly o tom servery BBC a RTT News.

Podle OIV dosáhne celosvětová produkce vína letos kolem 259,5 milionu hektolitrů, což oproti minulému roku bude znamenat pokles o 5,3%. Pokud se prognóza organizace potvrdí, bude to jeden ze tří nejslabších let od roku 2000.

vinice

Z jednotlivých zemí by lídrem na trhu měla zůstat Itálie přesto, že i v této zemi se očekává pokles produkce. Podle OIV by produkce vína v Itálii měla dosáhnout 48,8 milionu hektolitrů, což by oproti roku 2015 znamenalo pokles o 2%.

Mnohem výraznější pokles produkce, ale očekává Francie. OIV předpokládá, že produkce tam klesne o 12% na 42,2 milionu hektolitrů. Sklizeň hroznů v této zemi nejdříve poškodily jarní mrazy a krupobití a v letních měsících sucho. První trojku uzavírá Španělsko, které jako jediné z těchto zemí očekává mírný růst produkce. Měla by dosáhnout 37,8 milionu hektolitrů, což znamená růst o 1%.

V Jižní Americe se na sklizni hroznů podepsali "klimatické vlivy". V důsledku toho Argentina pravděpodobně oznámí propad produkce vína oproti roku 2015 o 35%, Chile o 21% a Brazílie až o 50%. Pokles produkce zhruba o pětinu očekává OIV i od Jižní Afriky, naopak další výrobci takzvaných vín Nového světa by na tom měly být lépe. OIV uvedla, že v případě Austrálie očekává růst produkce vína o 5%, Spojených států o 2% a například ze strany Nového Zélandu o 34%