Nůžky FELCO – věrnost švýcarské kvalitě

„Chtělo by to nové nůžky,“ říká s každoroční pravidelností nejeden uživatel držíc v ruce poškozený nástroj „nebo prodat zahradu“. Současná doba a samotné zájmy výrobců přesunuly některé produkty určené podstatou k dlouhodobějšímu používání do oblasti obyčejné spotřeby. S nadsázkou řečeno se některé nůžky svojí životností podobají potravinám a jejich spotřebě. Držme však na chvíli ruce od nekvalitního nářadí dále a podívejme se, jak vypadá nářadí, které uznávají a používají lidé na střih a řez profesionálně zaměření. Nářadí švýcarské společnosti FELCO SA.

logo-felco

Krátké seznámení s historií 

Švýcarská společnost FELCO se věnuje výrobě profesionálních nůžek pro práci ve vinohradech a sadech již od roku 1945. V roce 1947 uvedla na trh svůj druhý model nůžek s označením FELCO 2 (zde k nahlédnutí), který znamenal v dané době revoluci na poli ručních nůžek. Pokrokové bylo použití kovaného hliníku při výrobě rukojetí a chytrý systém mikrometrického seřízení stříhací hlavice. Oba prvky se osvědčily a jsou i dnes stále nedílnou součástí výrobků FELCO. V dalších letech došlo k vývoji ručních nůžek s důmyslnou otočnou rukojetí, dále nůžek pneumatických a v současnosti moderních nůžek elektrických.

felco_nužky

Slovíčko „kovaná“ je podstatné

Hliníková rukojeť s sebou přináší výhodu v podobě nízké hmotnosti. Je-li navíc technologicky dobře zpracována a vykuta pod obrovským tlakem, získává tato zdánlivě obyčejná rukojeť vysokou pevnost. Mnozí výrobci dělají neprávem hliníku špatné jméno, jelikož rukojeti pouze odlévají do formy. Takové rukojeti jsou následně měkké, náchylné k ohnutí a po několikerém použití se snadno lámou. Společnost FELCO si za kvalitou zpracování svých rukojetí stojí a na důkaz poskytuje zákazníkům na tento prvek doživotní záruku. Z kovaného hliníku je kupříkladu vyrobeno také tělo elektrických nůžek, kde je doživotní záruka platná rovněž.
obr-1-nuzky-felco-2

Obr. 1 - Nůžky FELCO 2

Obr.-2-Mikrometrické-seřízení

Obr. 2 - Mikrometrické seřízení

Dostupnost náhradních dílů

Máte-li k dispozici nástroj, který je svými kvalitami předurčen pro dlouhou životnost v řádu let až desetiletí, bylo by nežádoucí snižovat jeho použitelnost nedostupností náhradních dílů. Mnohé nůžky končí v popelnici prostě z toho důvodu, že na ně není k sehnání náhradní díl v hodnotě pár desítek korun. Modely nůžek FELCO lze v případě potřeby rozebrat do posledního šroubku a každý opotřebený díl zakoupit a snadno vyměnit.

obr-3-nahradni-dily

Obr. 3 - Náhradní díly

K nemoci i ke zdraví

Nůžky jsou pouhým prostředkem pro ustřižení větve, tím skutečným nástrojem vykonávajícím práci je při střihu lidská ruka. Dlouhodobé používání nekvalitních nebo také nevhodných nůžek se dříve či později na lidském zdraví odrazí v podobě zánětů šlach a zvýšeného opotřebení pohybového aparátu.

Zdraví ohrožující jsou například nárazy, ke kterým dochází při dostřihu větve. Nůžky by tak měly být ideálně vybavené tlumícími dorazy, které absorbují tento náraz a chrání ruku uživatele. Pár nárazů zajisté nemusí představovat téměř žádné riziko. Při intenzivnější práci je však s ručními nůžkami člověk schopen během dne vykonat okolo 4.000 – 7.000 střihů, což převedeno na tvrdé nárazy již není nijak zanedbatelné.

obr-4-tlumici-dorazy

Obr. 4 - Tlumící dorazy

Pro vysoce intenzivní práci ve vinohradech bývají nejčastěji používány modely s otočnou rukojetí. Prvek otočná rukojeť snižuje vynaloženou námahu při práci až o 30 %. Na konci pracovního dne tak uživatel citelně pozná, zda použil nůžky s otočnou rukojetí či nikoliv. Mezi modely s otočnou rukojetí patří FELCO 7 (zde k nahlédnutí), FELCO 10, FELCO 12 a FELCO 17.

obr-5-model-nuzek-s-otocnou-rukojeti-felco-7

Obr. 5 - Model nůžek s otočnou rukojetí FELCO 7

Široký výběr nůžek má důvod

S nůžkami je to jako s obuví. Stejně jako si člověk dobrovolně nenazuje obě boty levé, či nezryje zahrádku v holínkách o tři velikosti menší, měl by také volit nůžky, které mu do ruky prostě padnou. Muži mívají dlaň mohutnější, ženy drobnější, levák se s praváckými nůžkami popasuje jenom velmi těžce. Sortiment nůžek FELCO je sestaven z množství modelů, ze kterých má každý možnost vybrat model vhodný právě pro svou ruku.

Jste-li pravák s větší dlaní, pravděpodobně Vám bude vyhovovat např. model FELCO 2, FELCO 7, FELCO 8 (zde k nahlédnutí) nebo FELCO 11. Pro praváka s menší dlaní je vhodný model FELCO 6 (zde k nahlédnutí) či 12. Leváci s velkou dlaní volí zpravidla model FELCO 9, FELCO 10 a leváci s menší dlaní model FELCO 16 či 17.

obr-6-nuzky-pro-levaka-jsou-zrcadlove-obracene-pravacke-nuzky

Obr. 6 - Nůžky pro leváka jsou zrcadlově obrácené pravácké nůžky

Bezúdržbový zázrak

tyto a ani žádné jiné nůžky nejsou. Z našich mnohaletých zkušeností v rámci prodeje a servisu ručního a elektrického nářadí FELCO máme ověřeno, že nemalá část uživatelů údržbu zanedbává, či ji řeší, až když už jsou nůžky v téměř nefunkčním stavu. Údržba samotná je přitom záležitost nenáročná. Pět minut věnovaných seřízení nástroje na konci pracovního dne postačí pro bezvadnou funkčnost a kvalitní práci ve dnech příštích. Odstranění zaschlých šťáv z ostří, jeho nabroušení, kontrola utažení stříhací hlavice a její promazání tukem. V těchto málo krocích je uložena kompletní údržba prováděná uživatelem. Servisu se jako uživatel pokud možno nebraňte, je to Váš hlavní pomocník v udržení dobrého stavu nářadí.

Pro další informace o nářadí FELCO navštivte internetový obchod společnosti OSLAVAN, a.s., která je oficiálním dovozcem nářadí, náhradních dílů a poskytovatelem odborného servisu FELCO pro Českou republiku. Pro případné poradenství a konzultaci s výběrem či údržbou nářadí nás můžete také přímo kontaktovat.

logo-oslavan-a-s

Oslavan, a.s.
Bítešská 13
675 71 Náměšť nad Oslavou
Czech republic
tel: 568 623 403

oslavan@oslavan.cz
http://eshop.oslavan.cz/

NOVINKY v sortimentu FELCO pro rok 2016:

Exkluzivní dárkové balení FELCO 8 se zimní čepicí FELCO zdarma. Více informací zde. 

obr-7-darkove-baleni-felco-8

Obr. 7 - dárkové balení FELCO 8

 

Elektrické nůžky FELCO 811 pro vysoce intenzivní práci ve vinohradech, sadech a školkách. Více informací zde.

Obr. 8 - Elektrické nůžky FELCO 811

Obr. 8 - Elektrické nůžky FELCO 811