Neziderské jezero: místo, kde láska k vínu spojuje 2 odlišné světy

V nejrozsáhlejší vinařské oblasti Rakouska – v 15 000 ha velkém Burgenlandu – pěstují lidé vinnou révu už od dob starověkého Říma. Zde, v západním koutě Panonské nížiny, se mj. rozkládá i Neziderské jezero. Překrásná vodní plocha, na jejíž prosluněných březích se díky  teplému podnebí, kvalitním půdám a dostatečné vlhkosti daří lahodným vínům bohaté chuti. Vydejme se na krátkou procházku a pojďme tuto oblast blíže prozkoumat.

Břehy Neziderského jezera připomínají jin a jang. Na západní a východní straně se totiž vinou dvě zdánlivě nekonečné vinné stezky, které se od sebe liší snad úplně ve všem. Každému turistovi díky tomu umožňují bez námahy, ale s o to větším potěšením smyslů,  ochutnat ve zdejších sklípcích dvě různorodé skupiny výtečných vín. 

foto_vinice_neziderske_jezero

Vinná stezka vinoucí se podél východního břehu je kulturně i geologicky spjata s Maďarskem. Zdejší rovinatá, slaná a písčitá step (maďarsky puszta) rodí hrozny s vysokou cukernatostí, ve kterých pozorný degustátor rozezná jemné tóny rozinek. Vína z těchto hroznů patří do nejvyšších jakostních tříd, kterým odpovídá výjimečná chuť i cena.  

Na západním břehu stezka zdolává divoký reliéf, na němž příkré vinice s minerálními půdami produkují odrůdy bílých vín, jako jsou Rulandské bílé (Pinot Blanc), Chardonnay nebo Ryzlink vlašský. Z červených vín, tolik typických pro tuto oblast, si nejvíc pochutnáte na Svatovavřineckém, Rulandském modrém nebo Merlotu. 

V tomto kraji vínu zaslíbeném byste jen marně hledali vesnici, kde by se pěstování vína nevěnovaly celé rodiny. Ať už navštívíte kteroukoliv vísku, můžete se těšit na posezení ve sklípcích malých rodinných vinohradů, v jejichž vínech se projevuje pečlivost a v chování k hostům nefalšovaná pohostinnost a ochota.

Za všechny zmiňme třeba obec Rust rozkládající se na západním břehu Neziderského jezera. Právě tady ochutnáte sladké přívlastkové víno Ruster Ausbruch, které předchází pověst na míle daleko. Není náhodou, že právě v tomto barokním městečku sídlí Rakouská vinařská akademie, která pořádá ochutnávky i semináře o víně. 

Nezůstaňte pouze u slov a dotkněte se atmosféry malebné krajiny Neziderského jezera ochutnáním zdejších vín světové kvality.

Foto: Ivo Ševčík