Nasajte atmosféru sklepních uliček

Procházíte kolem sklepů různých tvarů a velikostí. Některé jsou pootevřené, tak do nich můžete nakouknout. U jiného vás zase už z dálky někdo zve, abyste se přišel podívat a ochutnal něco dobrého.

Ano, ocitli jste se ve sklepních uličkách. Království vinařů, kde se vše točí kolem vína a všude na vás dýchá jedinečná atmosféra. Sklepní uličky rozhodně nesmíte při svých cestách po jižní Moravě vynechat.

sklepní uličky

Tyto jedinečné vinařské architektonické skvosty se nacházejí převážně na okraji vesnic, kde se řádky vinic z okolních svahů spouští až na střechy sklepů a u dveří vedoucích někam do země stojí lavice a stoly. Zní tu cinkání skla, družný hovor a někdy zpěv a smích. Čeká vás příjemné posezení a nezapomenutelné okamžiky u sklenky, nebo spíš lahvinky dobrého vína.

V těchto místech se po staletí vinaři snaží skloubit slunce, půdu a plody révy a přetvořit to ve skvělé víno. Někdy to vypadá, jako by se tu zastavil čas nebo alespoň zpomalil. Práce na vinici a ve sklepě ovlivnila značně rytmus života zdejších obyvatel a také je samotné. Přátelskost a pohostinnost je tu na denním pořádku a už po chvíli se budete cítit jako někde v pohádce. Sklepních uliček je na Moravě zhruba stovka a jsou oblíbenou a vyhledávanou turistickou atrakcí. Ročně je navštíví několik tisíc návštěvníků a stále lepší a lepší víno a větší pohostinnost toto číslo neustále navyšuje.

Pokud si nejste jisti, kde takové uličky hledat, je pro vás k dispozici webová stránka www.sklepni-ulicky.cz, která je plná užitečných informací o jejich historii i současnosti. Naleznete zde ale i pozvánky na vinařské a gastronomické akce a mnoho dalších potřebných informacích. Pokud jste již vyrazili a nestačili webovou stránku důkladně prostudovat, tak nezoufejte. Pomůže vám aplikace Sklepní uličky pro smartfony a tablety, která nabízí veškeré informace o 33 sklepních uličkách na jižní Moravě. V devíti obcích jsou také instalovány infosudy, které obsahují nejdůležitější informace o sklepní uličce přímo na místě.

A kde tedy najdete sklepní uličky konkrétně? Tak třeba v obcích Nový Šaldorf-Sedlešovice, Pavlov, Bořetice, Prušánky, Mutěnice, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Hnanice, Vrbice nebo v petrovských Plžích. Zde a na mnohých dalších místech poznáte kraj, kde vinařství a víno inspirovalo vznik lidových písní, zvyků i tradic. Seznámíte se s historií i současností vinařství a poslechnete si dávné legendy. A co je hlavní, ochutnáte zde skvělá vína, která vás uchvátí svou jedinečností. 

 

 

www.wineofczechrepublic.cz