Je-li libo modré víno?

Je libo červené, růžové, či bílé? Víno patří mezi jedno z nejoblíbenějších alkoholických nápojů. Ve Španělsku se pokusili o převratnou novinku "božského moku". Na trh přichází GIK neboli modré víno, které kombinuje červené a bílé hrozny s organickými pigmenty.

Mladý Španěl se rozhodl inovovat tradiční nabídku vína. Aritze Lópeze už nudil jednotvárný výběr. Chtěl ho proto ozvláštnit něčím zcela šokujícím. "GIK se zrodil pro zábavu. Chtěli jsme spustit malou revoluci v oblasti vinařství," říká spolutvůrce nápadu López.

modre vino

"Španělsko je země, která dává přednost tradici namísto inovací. GIK se to snaží změnit, je pro normální lidi, kteří nepotřebují znát tisíce pravidel, aby si dali skleničku," vysvětluje svůj záměr López.

Jediným problémem byla realizace. López neměl v okruhu známých žádného zkušeného vinaře. Najal si proto na pomoc chemické inženýry z Baskické university. Ti strávili dva roky nad výrobou Giku.

Modré víno spojuje přírodu a technologii. Je směsí různých druhů červených a bílých hroznů a dvou organických pigmentů, které ho zabarví do modra - anthokyaninu a indigotinu, sloučenin používaných jako potravinářské barvivo. Chuť je obohacena o nekalorická sladidla, v ústech po víně zůstává mírně sirupovitý pocit.

modre_vino

Nevalný začátek

Na začátku se nápad nesetkal s kladnými ohlasy. Někteří považovali GIK za hrozný nápad a nazývali ho "antivínem." Skeptický je i someliér Chad Wlash. "Myslím, že současný trend je postaven na přírodních produktech. Nemohu však říci, že se GIK nemůže objevit na vinném lístku."

V Madridu ale mají jiné zkušenosti. " Poprvé byli zákazníci nedůvěřiví, ale po degustaci jim nový druh zachutnal a stále se vracejí," tvrdí Enrique Isasi z restaurace Sushi Artist, která byla jednou z prvních, kde GIK nabízeli.

GIK se v současné době prodává v 25 zemích, příští rok se tvůrci chystají na americký trh.

Gik

Je název nápoje, který nechají produkovat lidé bez absolutně žádných vinařských zkušeností. Jejich cílem je vzbudit pozornost a samozřejmě nějaké láhve prodat. Gik který se skládá z vína z modrých a bílých hroznů ze španělských a francouzských vinic. Následně se do něj přidává umělé sladilo a barvivo indigo nebo samotné slupky z kuliček hroznů. Má 11,5 % alkoholu, samotná láhev vychází zhruba na 10 eur. Co na to říkáte? Ochutnali byste jej? My jej do nabídky zařadit neplánujeme, další informace najdete na webu Gik.

Zdroj:

www.tyden.cz

www.wineplanet.cz