Tomas Dvorak

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Bentonit x Tosil+Želatina #214360

    Zdravím, já čiřím nejprve bentonitem (NaCalit), následně kombinací Hausenpasta + Klarsol, potom filtr.

    Zdravím, nevím jestli je to úplně správný postup, ale já ho mám odzkoušený.
    1. Enzym – min. hodinu nechat působit
    2. Seporit 200g/hl – nechat min. 3hod nabobtnat
    3. Mostgelatina
    Za dva dny máte celou nádobu vyčiřenou takřka do jiskry.

    odpověď na: vodní lis #212126

    Zdravím, mám 120l, lisuju převážně hrozno, loni jsem dělal i mošt z jablek a jde to parádně, oproti hroznu je to vymačkané za chvilku. Tlačím vodou. Měl bych jinou otázku. Letos chci zase dělat jablečný mošt a uložit si ho do bag-in boxů. Máte s tím zkušenost? Myslím jak pasterizovat, plnit atd…Pokud se podělíte o postup, budu moc rád.
    Díky.
    Tomáš Dvořák

    odpověď na: Solaris – kyselinky #196192

    Zdravím, má někdo zkušenost nakolik ideálně dokyselit Solaris před kvasem?
    Díky
    Tomáš Dvořák

    odpověď na: jak filtrovat přes křemelinu #170733

    Ahoj, kdysi sem to používal, návod jsem tenkrát našel na tomhle (ale starým dobrým) webu. Bavlněný trychtýř jsem zavěsil – používal jsem k tomu štafle :). V kýblu s filtrovaným vínem jsem rozmíchal křemelinu, objem vína samozřejmě o něco menší než objem trychtýře. Pod trychtýř jsem postavil prázdný kýbl a plný nalil do trychtýře. Víno začne protékat a křemelina se postupně naplaví na povrch trychtýře. Zpočátku to samozřejmě teče kalný, tak to pořád vracíš zpátky dokud to nemá jiskru. Potom pod trychtýř vrazíš demižon a jedeš „na čisto“.Důležitý je, aby hladina v trychtýři byla pořád stejná. No a pak už jen pomale přilíváš. Nevýhoda je v tom, že víno se hodně provzdušní a spadne volná síra, je potřeba po filtraci přeměřit a případně doplnit. Křemelinu bych použil hrubou, dávku si přesně nepamatuju ale odhadl bych to na cca 150g. Křemelina může být po filtraci ve víně cca 14 dní cítit.

    odpověď na: chladenie muštu #168992

    Zdravím vinaře,
    Podělím se s vámi o svůj způsob chlazení. Na začátek bych chtěl říct, že kvasím v nerezkách 300l s plovoucím víkem a mám zkušenost, že odkalený mošt se selektivníma kvasinkama se v objemu 250l úplně v pohodě dokáže zahřát až na 25°C, a to mám ve sklepě 13°. Takže jak pravil kolega výše, pokud chcete aromatiku musí se chladit. V plovoucích víkách s duší jsem vyvrtal otvory a přes ně protáhl nerezový šnek, který jsem si nechal stočit z trubky 10mm. Abych mohl šnek po vykvašení vyndat, těsním ho ve víku plastovými elektrikářskými průchodkami, jak vyndám šnek vrazím tam nerez šroub M10 s plným dříkem – závit jsem odřízl. Máme přímo u sklepa starou roubenou studnu s hloubkou 14m a stálou teplotou vody 11-12°C, ve studni je nautila a malá tlaková nádoba. Ve sklepě mám udělaný rozvod vody ze studny, vždy u nerezky zakončený elmag ventilem který je ovládán termostatem s čidlem. (čidlo je myslím PT 100 normálně přichycené drátem na stěně nerezky). Vodu vracím přes zpátečku zpátky do studny. Na zpátečce mám škrtící ventil, kde škrtím průtok šnekem aby voda neproletěla moc rychle. Nádoby dokážu uchladit na 13°C, na každé nádrži si můžu nastavit jinou teplotu. Stavěli jsme to tak nějak co dům dal, ventily jsme koupili, stojí cca 1500-2000+ termostaty cca 500 + zdroje pro ventily a termostaty, vše by samozřejmě mělo být na 24V. Funguje to spolehlivě, ideálně by to chtělo mít elmag ventily z nerezi, protože mosaz ve eklepě trpí, to je ale za jiný peníze. Do budoucna by bylo super vyměnit studnu za chladící agregát. Chlazení zdar.

    odpověď na: Enolmatic sanitace #164085

    Zdravím, pořídil jsem plničku+filtr tandem a níže v diskuzi jsem našel návod jak plničku a filtr připravit na lahvování a jak ji po lahování zase pročistit a uskladnit. Nerozumím ale tomu, jak se nějaký roztok nechá celým systémem cirkulovat? Může mi prosím někdo dát návod jakým fíglem to do okruhu zapojujete? A ještě prosím o návod jak sundat plnící jehlu abych ji mohl udržovat v roztoku. Sem asi trouba, ale nemůžu na to přijít…Díky. Tomáš

    odpověď na: Silván Zelený Pomoc #157339

    Jednoznačně berušky, mě to letos taky potkalo v MT, v chuti je to celkem dobré, ale buket je hrůza.. Zkušenější kolega tvrdí, že je to na pálení.

    odpověď na: Burcak MT #156225

    Dobrý den, mám letos s MT taky problém, hrozny byly kupované, ale zdravé, cukr 18, kyselina 8. Už při lisování byl mošt výrazně cítit travnatě – čerstvě posečená tráva, po odkalení mi to zase připomínal seno. A jak kvasí tak se zvrhlo do něčeho, co bych popsal jako “ voda z brambor“. Byly tam přidány umělé kvasinky. Mám toho 300l a vůbec nevím co stím, s Mt to zatím nemá nic společnýho…

    odpověď na: tabulka síry #151189

    dobrý den, prosím také o zaslaní tabulky. děkuji

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)