Romec

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 52)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na: Kyselina octová v červeném víně #231703

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, klíčí ve mně podezření, že to budu muset prohnat kanálem 🙂

  odpověď na: Kyselina octová v červeném víně #231681

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, chtěl jsem se Vás dotázat na praktické zkušenosti s odstraněním nebo se zmírněním pachu po kyselině octové v červeném víně. Hrozny nebyly zdravé, a z mé strany jsem udělal chybu s malou dávkou síry (nechtěl jsem to zase přehnat se sírou, protože u tohoto vína jsem chtěl provést JMF) a dále jsem měl při kvašení vína snížit teplotu. Není to až tak silná vůně, ale je lehce znatelná – nabízí se scelit s jiným vínem, ale třeba se vám podařilo nějak tento pach zmírnit. Přes hada to také nechci přehnat. Díky za rady.

  odpověď na: Potravinářské barvivo – žluté #231680

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  zdravím Vás, mám troufalý dotaz ohledně potravinářského barviva.
  Ve vinařských potřebách jsem viděl „pouze“ červené, máte zkušenosti se žlutým barvivem? U jednoho bílého vína jsme to přepískl s PVPP a vzalo to docela barvu.
  Díky za radu.

  R.

  odpověď na: Míchání kvasnic #229058

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás,
  i když je to trochu mimo téma, přesto se Vás chci dotázat, kde jste koupil přípravky Laffort pro tak malé malé množství vína?
  Trochu mne překvapilo, že jste použil po 1. stáčce přípravek Laffort polymust press na odkalení – nemá se tento přípravek použít pro odkalení moštu před AF?

  Nejsem nijak škodolibý, ale docela jsem se zasmál nad tím plánem na příští rok, kdy rozfláknete čtvrtý demižón před sklepem 🙂
  Myslím si, že se skoro každému podařilo rozlít takové a mnohdy ještě větší množství vína ve sklepě – tak alespoň mají naši prastařečkové co pít.
  Ale to jsem už od tématu odběhl docela daleko.

  Romec

  odpověď na: Mullerka – hořčiny, pachuť po "másle" #228306

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás,
  díky moc – je pravdou, že jsem minulý rok byl také zoufalý z RV – a teď po roce je suprový 🙂
  Řešil jsem to přídavky PVPP, ale zdálo se mi, že to bere docela barvu, tak jsem už dávky nenavyšoval.

  Ještě jednou díky za ochotu mi pomoci.

  R.

  odpověď na: Mullerka – hořčiny, pachuť po "másle" #228287

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, děkuji za radu. Rád bych se Vás ještě dotázal na:
  1) jaké dáváte množství Clarita?
  2) po dokvašení znamená přesně co? Do stočeného vína (s jemnými kaly) po dokončeném kvašení nebo ještě do nestočeného vína s kaly?
  3) dáváte něco i přímo do moštů (např. jako já Mostgelatinu nebo čisté PVPP?

  Mám laický strach, že pokud hořčinu neodstraním ani čistým PVPP a želatinou, tak nic jiného nezabere, ale to se asi mýlím 🙂

  Ještě jednou díky za radu.

  R.

  odpověď na: Mullerka – hořčiny, pachuť po "másle" #228143

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás,
  už několikátým rokem „bojuji“ s Mullerkou, ve které mám docela dost hořčin – k ošetření v moštu používám Mostgelatinu se Seporitem. Letos jsem zkoušel přidat do kvasícího moštu ještě postupně PVPP (cca 30g/hl) a Gelisol (50ml) – zdá se mi, že hořčina tam stále je. Navíc mi připadá, že v chuti a trochu i ve vůni jde cítit jakoby máslo nebo chuť po želatině – lze to dost těžko popsat. Podobný postup provádím i u jiných odrůd, ale tuto lehkou pachuť u nich nemám. Vždy je to patrné právě jenom u této Mullerky. Díky za každou Vaši zkušenost. Romec


  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, v tom uvedeném pořadí, byť je doporučováno, vidím tyto problémy.
  1) Mostgelatina po bentonitu dává znova do vína bílkoviny.
  2) U Mostgelatiny je uvedena teplota min. 15°C, což je pro mošt při odkalování docela dost nebo na hraně.

  Bohužel mostgelatinu nemůžu použít ani zároveň s enzymy, protože rmut chladím a dostávám se na teploty kolem třeba 12°C, takže mostgelatina opět nebude zabírat. V příštím roce zkusím do moštu místo mostgelatiny používat PVPP na odstranění hořčin – předpokládám, že PVPP není tak náchylné na teploty. Ještě jsem uvažoval, že bych dával PVPP pak až do kvasícího moštu nebo tam dávat tu mostgelatinu, kdy teplota kvasícího moštu je patrně nad 15°C a měla by už fungovat. Jenže zase tam dávám bílkoviny, které bych musel pak bentonitem opět navázat.
  Přijde mi, že je teď ten trend s tím PVPP. Dával jsem jej do hotového vína pro odstranění hořčin, ale nezdálo se mi, že to nějak pomohlo. Spíše to sebralo barvu a aromatiku.


  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, chtěl bych se vrátit k dotazu ohledně obecného postupu při odkalování při použití enzymů, Mostgelatiny a Bentonitu (Seporit Pore-tec). Můj postup byl ten, že jsem nejdříve použil odkalovací enzym spolu s Mostgelatinou (mají stejný náboj) a po cca 5 hodinách jsem použil Bentonit (s opačným nábojem, jelikož deaktivuje enzym – bílkovina). Nyní jsem ale četl, že postup by měl být patrně tento: nejprve se přidají enzymy, po cca 5 hodinách se přidá Bentonit a pak po chvilce Mostgelatina. Chtěl jsem se tedy dotázat na Váš „osvědčený“ způsob. Je mi jasné, že dalšími faktory jsou teplota a pH resp. obsah kyselin
  Díky za rady Romec

  odpověď na: Horkovzdušná pistole na termokapsle #209474

  Romec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím Vás, chtěl bych se Vás dotázat jakou používáte horkovzdušnou pistoli na „zatavování“ smrštitelných termokapslí – případně jakou máte nastavenu teplotu a případně proudění vzduchu. Chtěl bych si pořídit nějakou levnou, ale u těch levnějších pistolí je minimální teplota 350C, což se mi zdá moc. Díky za tipy. Romec

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 52)