rahorn

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 14 (celkem z 14)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na: Réví/klestí zpracování #229721

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  No děláme to víceméně stejně, tak ze zkušenosti mohu říct, že bych počkal, až to bláto zmrzne :))

  odpověď na: Sudy #219634

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kdyby to nekdo nekdy potreboval, tak jsem nasel v knihach, ze je to 100g pyroše na 100L a 20-30g kys.citronové na 100L anebo 130g vinné na 100L (ta je ale dražší, doporučuji kys. citronovou ke konzervaci)


  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den,
  také bych Vás rád poprosil o ty materiály. Děkuji

  xhornicekr@seznam.cz

  Rad Vám odepíšu, jestli přišly 🙂

  odpověď na: Vůně po česneku v plastovém sudu. #213458

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Savo akorát tak na povrchy, co nepřijdou do styku s vínem… Naposled jsme vysavili nádrž a ten nádech plesniviny, co to chytlo v dochuti… bomba, Savo na nádoby už nikdy více… A dovolte mi rečnickou otázku, napadlo by vás ptát se, jestli je možné kvasit víno ve vymytém septiku a jak se zbavit případných přípachů? :)) Sud nechte na dešťovku a na víno si vemte jiný.

  odpověď na: Kolik kg hroznů se vejde do bedny T 50? #213457

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  U většiny odrůd mám ozkoušené, že pokud hrozny vyloženě netlačíte, ale volně sypete, tak plná bedna má něco mezi 25-27kg

  odpověď na: Vhodný nátěr mlynkoodstopkovače #209798

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Též používáme Bisil na lis, 2 vrstvy, na vzduchu schne rychle celkem rychle, lisovali jsme po pár dnech od natření a dobré..

  odpověď na: Křís a jak se ho zbavit #208772

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Křís jsou kvasinky, které tvoří takový kožovitý povlak na povrchu vína, pokud si dobře pomatuji, tak hlavně za přístupu vzduchu – v lahvi jsem neviděl, že by se někdy vytvořil křís. Panák vínovice do 50L demižonu je taková stará strécovská rada, ideálně aby ten lehčí alkohol plaval na hladině (zabil kvasinky+dolihoval víno), opatrně nalít, stříkačkou spíš nakapat, někdo skoušel kapat síru, ale ty kvasinky jsou celkem odolné. My máme dobré zkušenosti s Antiflorem, je to taková bílá tabletka, dá se koupit po 12ks (1tbl cca 10cm kruhové plochy) v vinařských. Smrdí hořčicí/křenem, je v tom látka, která se z toho parafinového nosiče uvolní na hladinu udělá tam tenký film a zabraňuje množit se kvasinkám. Má rada je vyplavit křís fouknutím přes koštéř, hodit antiflor a bude to dobré. Ta tabetka to udrží cca měsíc, záleží jak často se do toho leze.. Pokud máte víc demižonů, dbejte na hygienu koštéřu. Víno křísovatí hlavně má-li vysoké pH, málo alkoholu a přístup k vzduchu – takže bych si pořešil hlavně tyhle veci. Ideálně rychle vypít 🙂

  odpověď na: tekuta sira #206410

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Petr: no spíš mám zkušenost s tím, že to dávkování dle etikety moc nesedí, resp. když ho dodržím, tak víno má síry míň, než by mělo mít. To je možná ten důvod, ne že rychle vyletí ale v podstatě už při dosíření se dosíří málo…

  odpověď na: Lepeni etiket na lahve #204370

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  S papírovýma samolepkama teda moc dobrou zkušenost nemám. Po vytažení z lednice nebo sklepa se láhev orosí, a etiketa se zkrabatí – provlhne… Ano lepení po vytažení ze sklepa a oschnutí tomu do jisté míry zabrání, ale pořád to neřeší každé následné vytažení z lednice. Lepší zkušenost mám s vinylovou folií. Ale ta cena je taky dražší. V copycentr to vychází asi na 6,5 s tiskem..

  odpověď na: Problematicke kvaseni #197434

  rahorn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  No pokud Vám zkumavka ukazuje 20ml, tak to je 100mg/l ? Pokud myslíte rozdíl 30ml zkumavka – 10ml vzorek, pak je to skutečně 200mg/l. Ono i těch 100 je hodně. Nejlepší by bylo rozzředit to s moštem bez obsahu síry. Lysosym je antibakteriální enzym (mimo jiné v lidských slinách), který se používá pro rychlé zastavení bakteriálního odbourávání kyselin, nebo jiné bakteriální neplechy. Krom toho, že je drahý, účinkuje asi 7dní a pro malovinaře je vcelku zbytečný. Kys. sorbová je konzervační činidlo – tu pokud tam přidáte, tak to nerozkvasíte už vůbec. Mošt lze provzdušňovat, ale koštýřem to nebude stačit. Muselo by jít o sprchování po stěnách – což v podmínkách malovinařů asi nepůjde, teoreticky akvarijní okysličovadlo – a probublávat po delší čas. Toto je ale velký zásah, který bude mít negativní vliv na kvalitu. Lepší než vhánět kyslík do vína bude víno prostě scelit. Anebo čekat a postupně přidávat zákvas, až se jednou chytne. To budete mít burčák tak na Vánoce.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 14 (celkem z 14)