Zrání Solaris

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Zrání Solaris

Zvolené téma obsahuje celkem 23 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  V006 a poslední změna proběhla 30.8.2019.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 24)
 • Autor
  Příspěvky
 • #166022

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím všechny pěstitele Solarisu.

  Jak to u Vás vypadá s dozráváním? U nás to vypadá již velmi dobře a mám dilema zda již během týdne nezapočít se sběrem dokud jsou hrozny zdravé, nebo zda provést poslední postřik proti hnilobě a ještě 14 dní počkat.

  #166024

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zatím nic moc. Ani jsem neměřil. Na jaře přemrzl a teď je zase sucho. Jednotlivé hlavy se značně liší stupňem dozrání. Od skoro zralých po zelené broky. Typuju sběr tak v polovině září.

  #166072

  Ja se chystam nejspis o vikendu, bojim se ze mi tam do pristiho tydne nic nezbyde. Utoci vosy a nasledne si na tom pochutnavaji vcely a mouchy..

  #166225

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Tak kolegové, já dnes sběr. Cukernatost 23.2 NM.

  #166912

  Jan Novak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Sběr nyní o víkendu kvůli ptactvu a vosám. Oblast Českého ráje 285 m.n.m.. Cukernatost 17,3.

  #194828

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Ahoj kolegové,

  Po roce se pokusím opět otevřít toto téma. Jak to u vás vypadá s dozráváním ranějších odrůd a hlavně Solarisu? V mém případě jdeme do finále což mi trochu komplikuje naplánovaná dovolená a bojím se, že po příjezdu zpět do vlasti což bude 10. srpna nebude co sbírat. Již nyní jsou hrozny poměrně sladké a fenolická zralost již taky bude trvat asi týden až deset dní k dozrání. Jak jste na tom?

  #194836

  Ja uz mam asi tretinu sezranou buhvi cim 🙂 Ale na sber to vidim tak aspon 2 tydny jeste. Doufam ze tam neco zbyde.

  #194838

  micurinec
  Účastník
  Poslat vzkaz

  já jsem udelal to, ze jsem nechal na Solarisu velké zatížení – už řez byl na dlouhý tažeň a probírku hroznů dělávám jen na těch tenčích letorostech, tím bude sklizeň později a též kyselinky zůstanou, jeho bujný růst právě také tlumím jeho větším zatížením

  #194846

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Já svému dávám taky tak 2 týdny (při stávajícím průběhu počasí), ale zrání mám docela nevyrovnané, a to asi zásluhou nedostatku vody. V dolní části svahu jsou hrozny už zavřené, zaměkkající, dají se jíst, ale obal zrníčka ještě kyselý a semeno zelené.. Nahoře některé hrozny ve fázi hrášku a dokonce některé zasychající, scvrklé.. Loni sběr 25.8., letos teda o ty 2-3 týdny dříve.. Zatížení keře mám také celkem velké, bez redukce násady.. Letos jsem ponechal i zálistkové hrozny, aspoň bude koncem září co zobat..

  #194863

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  My jsme na naší mladé výsadbě násadu redukovali. Jednak kvůli mládí čili malé kořenové ploše a ruku v ruce kvůli počasí posledních tří let kdy nás trápí výrazný srážkový deficit. V plánu je zariskovat a snad po dovolené sklidit velmi zralé a sladké hrozny. Dám vědět zda na keři něco zbylo:-)

  #194918

  greib458
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím, chci se zeptat, letos na jaře jsem vysázel několik hlav solarisu. Někde mám dva kmínky a někde jen jeden a otazka zní, jestli ty ,,čahouny,, co už mají cca 3M, mám zastřihnout, aby už nerostli ale jen sílily nebo to mám nechat být. Děkuji za reakce

  #194930

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  pro „greib458“ : nechat být, ať si to roste. Jen vylámat zálistky (boční výhony z paždí listů) do výše cca 50 cm od země, jinak vše ostatní nechat růst.. Neboť co naroste nad zemí, tomu adekvátní množství kořenů roste pod zemí. Ony ty výhony budou silné už tak dost a bude se to v zimě, až budete stříhat tvar, špatně ohybat..

  #196409

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Ještě doplním. u nás proběhl sběr 3. srpna. Všechny keře jsou mladé a rodící prvním nebo druhým rokem. úroda byla redukovaná a cukernatost dosáhla na 23° rovných. Nyní je most ve fázi kvašení.

  #196443

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Já to posbíral před týdnem (J Morava) – první pořádná úroda (150 kg), výsadba 3 roky stará, 200 keřů. Loni jsem koncem srpna sebral 40 kg, už to fest žraly vosy a sršně, cukernatost byla 25. Letos jsem to posbíral při cukernatosti 21 °ČNM, kyseliny 7 g/litr. Hrozny zdravé, nenakousané od hmyzáků..

  #210182

  vaclav91
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den, opět po roce zdravím všechny pěstitelé Solarisu. Jak vás vypadá Solaris letos? Já zvažuji sběr v neděli. Deštivé počasí posledních tří týdnů podpořilo hnilobu, která se místy začíná objevovat. Cukernatost teď někde 19- 19,5. Doufám, v slunečné počasí a že to do neděle ještě něco udělá. Teď jsou hrozny hodně napite a proto trochu doufám, že posbirame pozdní sběr.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 24)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.