Zelené meziřadí v mladé vinici

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Zelené meziřadí v mladé vinici

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Karel a poslední změna proběhla 8.2.2021.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #230115

  Pavel
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den,
  budeme letos vysazovat pokusnou vinici v hustém sponu cca 12000 – 15000/ha.
  Řeším, jestli ozelenit meziřadí již v první roce výsadby.
  Dáváme si dohromady pro a proti.
  Jestli nechat první a druhý rok černý úhor nebo ozelenit jen každé druhé a nebo hned každé meziřadí.
  Jde mi jen o ten první rok. Je to na vápenitém jílu.
  Děkuji.

  #230159

  Bolek
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den,

  Proč chcete vysazovat tak na husto? Předpokládám, že cílem je vysoká kvalita (jeden keř jeden hrozen).
  V jakém to bude sponu? Co budete používat za mechanizaci? Co poloha je perfektní? Vinice prošla přípravou hlubokou orbou (80 cm) se zásobním hnojením na 20let? Jaké odrůdy, jaké klony a podnože plánujete?

  Máme vinici kolem 7000 KRV/ha, š.meziřadí 220 cm na starý traktor Sadař (menší), máme omezení hroznů max. 2 kg/KRV (MT snese trochu více). Proč by to mělo být téměř 2x hustší? Jinak se zazeleněním není třeba spěchat, raději až po 3.roce až se zahloubí kořeny, navíce je nutný přístup ke KRV (ochrana proti okusu, odstraňování rosných kořenů aj. kejkle).

  (-) dvojnásobné náklady na koupení sazenic KRV, dvojnásobné práce při řezu, důležité je také zachovat poměr plochy listů a hroznů,
  riziko zahuštění listama, horší provzdušnění a usychání rosy i deště vede k dřívějšímu výskytu plísní a nemocí, horší oslunění v oblasti hroznů při velmi husté výsadbě

  (+) vysoká kvalita produkovaného vína

  B.

  #230304

  Karel
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den,

  zajímavý pokus s hustou výsadbou.

  Co se ozelenění týče, vše se odvíjí od sklonu svahu. Pokud zde nehrozí akutní nebezpečí eroze a přívalových srážek, tak doporučuji počkat do třetího roku po výsadbě, resp. udělat výsev začátkem října druhým rokem. A raději obřádek. Osobně mám zatravněné každé meziřadí a vinohrad tím trošku trpí. Ale jinak to nejde. Máme přímé zkušenosti s bouřkami cca 90 mm deště za dvě hodiny a erozní strouhy hluboké 40 cm po jedné takové bouřce.
  Zatravněné pásy máme užší – 90 cm, meziřadí má 170 cm, takže skoro 50 % půdy je vlastně úhor pod hlavičkami. A tohle zatím udrželo každou bouřku.

  K.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.