založenie nového vinohradu

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce založenie nového vinohradu

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Wimpi a poslední změna proběhla 23.10.2020.

Prohlížíte 6 příspěvků - 1 z 6 (celkem z 6)
 • Autor
  Příspěvky
 • #227000

  MartinKo
  Účastník
  Poslat vzkaz

  ahojte, prosím potrebujem poradiť alebo usmerniť radami.
  Mám ovocný sad – čučoriedky a maliny cca 1ha, no ďalšieho 0,5 ha mám vo svahu, sklon tak 25-30 st. Plánujem z neho budúci rok spraviť vinohrad, keďže na iné využitie nie je moc vhodný. Je to nevyužitý kopec, ležal úhorom min. 30r., družstvo to raz ročne mulčovalo, posledný rok som tam mal ovce. Je to bez náletov,pôda je aktuálne na rozbore, je to hnedozem, min, do hĺbky 70 cm bez kamenia, od cca 5-6 m začína štrkohlina, dobré zásobenie vlahou aj počas suchého leta, je to historický breh Váhu, 260 m.N.m.,okres Púchov, južná strana bez studených vetrov.

  Mám predstavu zasadiť len stolové odrody, do vína sa mi nechce a keďže pestujem aj iné druhy ovocia, chcel by som ho predávať s ním.Odrody ešte nemám vybrané, no uvažujem o desiatich (z každého 3 rady). Rezistentné.
  Nakreslil som si 30 radov, dĺžka 50m každý, medziradie 2m, vzdialenosť sadeníc uvažujem 0,8m. Vyšlo mi 1800 sadeníc.
  Tento rok chcem ešte zorať , ak niekoho nájdem na taký svah. Rigolácia teda nepripadá do úvahy. Spolieham sa na výsledky z labákov a na to, že to je 30r. úhor. Budem robiť aspoň hlbokú orbu. Na dno jamiek plánujem zamiešať peletovaný ovčí hnoj. Vhľadom na sklon svahu nepočítam so žiadnou mechanizáciou s výnimkou kosenia medziradia mulčovacou kosačkou. Na postreky mám motorový chrbtový postrekovač Stihl a pásy pod sadenicami plánujem pre ľahšiu údržbu prikryť škôlkarskou tkanou geotextíliou. Chcem sa vyhnúť okopávaniu a pletiu. Úrodu by som zvážal na hulváta vozíkom a štvorkolkou. Traktor by sa prevrátil.

  Moje otázky:

  Dá sa aj zo stolového hrozna robiť dobré víno? (v prípade, že by oň bol slabý záujem),
  Ak pôjdem na kvalitu, aký výnos orientačne môžem očakávať?
  Sad je oplotený. Má význam aj tak použiť tubusy?
  Je lepšie najskôr sadiť a až potom robiť stĺpy a drôty?
  Čo ešte môžem spraviť pre vylepšenie pôdy?
  Stĺpy budú kovové profily a kotvy Gripple natĺkacie.
  Predstavujem si R-H vedenie.
  Kedy je lepšie sadiť? Jar alebo jeseň?
  Poznáte niekoho odborníka kto by ma naučil rez, vyväzovanie, zelené práce a pod? Samozrejme za odmenu.
  Zatiaľ študujem knihy, vo viniči sa celkom nevyznám a budem rád za každú radu.
  Ďakujem

  #227062

  Vytrhlik
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím.
  Ze stolních hroznů se nedá dělat smysluplné víno. Spíše naopak – některé moštové odrůdy lze použít i jako stolní. Tak to nakombinujte podle toho, jaký odhadujete odbyt.
  Jestli je oploceno a nemohou tam srnky a zajíci, tak jsou tubusy asi zbytečné.
  Nejdřív sázet, pak až sloupky a dráty. První rok po výsadbě stačí jen roxor jako opora.
  Sází se zpravidla na jaře – lepší počasí, chuť k růstu, připravené sazenice…
  A ohledně rady doporučuji sledovat na youtube příspěvky a komentáře Bc. Pavola Macko. Má tam hodně zajímavých příspěvků ohledně pěstování.

  Tak ať se daří.

  #227132

  MartinKo
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Ďakujem Vám za rady.S pozdravom

  #227151

  Carloss
  Účastník
  Poslat vzkaz

  I ze stolních odrůd jde výroby smysluplné víno co třeba Chasselas blanc(chrupka bílá) hojně pěstováná ve Švýcarsku právě pro výrobu vína.
  A pil jsem hodně zajímavých vín z této odrůdy. Nebo například Prim stolní odrůda která umí dát pěkně aromatické víno. Obecně ty vína budou lehčí a chudší na kyselinu, ale při správném technologickém postupu se můžou vyrovnat mnoha moštovým odrůdám.
  Obecně se sadi na jaře, ale lepší je výsadba na podzim a následné nakopčení které zabrání případnému vymrznutí. Přes zimu sazenice pěkně slehnou pěkně se usadí v hlíně a navíc chytnou jarní vláhu.

  #227166

  and
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobry den,

  souhlasím s odpověďmi uživatele Vytrhlik, tak jen za sebe doplním. Zvážil bych zda skutečně jít ve Vašem kraji, který není ideální pro vinohradnictví do zakládání tak velkého vinohradu. Náklady na výsadbu, konstrukci a obhospodařování nejsou malé, musíte tedy sám zvážit zda se Vám to vyplatí. Pokud již pěstujete ovoce na prodej, tak asi máte představu možného odbytu, pokud osadíte 0,5ha révou, tak při malém zatížení na jeden tažeň počítejte s úrodou aspoň 25q.
  Možná úskalí: Hrozny Vám tam budou hůře dozrávat, proto bych volil spíše ranné odrůdy. Co se týká postřiku, stříkat Stihlkou 0,5ha je už na hraně, počítejte aspoň 300 litrů vody a tak 8 hodin práce při každém postřiku. Jsou roky kdy jich je třeba hodně. Ideální by tedy bylo volit jen rezistentní odrůdy, kde postřiky nejsou tolik třeba.
  Nejlépe najít někoho kdo pěstuje hrozny v podobných podmínkách jako jsou ty Vaše a poradit se ohledně vhodných odrůd

  #227243

  Wimpi
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Osobně se řadím k těm, kteří vám pěstovat stolní odrůdy ve velkém za účelem jejich prodeje nedoporučují. Má to mnoho důvodů, hlavním je ten, že na rozdíl od hroznů, určených k výrobě moštu, musí hrozny, určené ke konzumaci předevšim velmi dobře vypadat a tudíž musí být ve 100 %tním zdravotním stavu. A věřte mi, že dosáhnout toho v našich podmínkách není vůbec jednoduché. Je za tím skryto mnoho úskalí. Jinak před nedávnem vzniklo nové fórum, které se na rozdíl od tohoto věnuje především pěstování stolních odrůd révy vinné. Jmenuje se „o reve“.

Prohlížíte 6 příspěvků - 1 z 6 (celkem z 6)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.