Výplach láhví předlahvováním

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Výplach láhví předlahvováním

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  julie169 a poslední změna proběhla 17.1.2020.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #216616

  MichalU9
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, jakým přípravkem/roztokem vyplachujete čisté láhve před plněním a jak ošetřujete filtrační svíčku po plnění ( mám plničku ENOLMATIC).
  Za rady děkuji.

  #216828

  julie169
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Láhve před lahvováním nevyplachujeme, používáme jen nové. Ty jsou dobře zabalené a když je budete umývat, tak si do nich spíš něco zatáhnete. Postup sanitace je dole, ale poslední dobou míst Oxionu používáme Divos.

  Postup sanitace plničky enol-matic před a po lahvování

  Čištění filtračního systému před plněním:

  Po sestavení systému propláchnout studenou vodou.

  Poté vypustit vodu a napustit roztok Oxion (0,1%). Projet roztok celým systémem a nechat působit 15 minut. Poté vypustit poslední zbytky roztoku.

  Napustit studenou vodu a nechat protékat tak dlouho, dokud nebudou vypláchnuty poslední zbytky desinfekčních roztoků ( minimálně 20 litrů, nesmí být cítit octový zápach). Vypustit veškerou vodu a napojit systém na zfiltrované víno.

  První lahve senzoricky zkontrolovat a dle potřeby vylít do odpadu nebo vrátit zpátky do nádrže.

  Pokud se láhvuje delší dobu, je nutné každé dvě hodiny plnicí jehlu postřikovat roztokem BS-SU. Počkáme až roztok BS-SU zaschne (vypaří se alkohol).

  Po lahvování, sanitace plničky:

  Po lahvování vypustit všechno víno, propláchnout plničku horkou vodou z kohoutku (cca 10 litrů), aby došlo k odstranění všech zbytků vína.

  Nachystat si 3 %ní roztok BS-124 (tj. 3 deci přípravku do 10 litrů vody). Zaplnit svíčku a nechat cirkulovat celým oběhem 30 minut (pro odstranění nečistot).

  Poté propláchnout studenou vodou do vymizení alkalické reakce (minimálně 20-30 l vody).

  Pak napustit 0,1 %ním roztokem Oxion (tj. 15 ml přípravku na 10 l vody) a nechat stát 15 minut. Část roztoku se ponechá na uchování jehly a hadičky po dobu cca 1 hodiny.

  Po vypuštění roztoku se celá plnička řádně propláchne studenou vodou tak, aby nic nebylo cítit po octovém zápachu.

  Svíčka, jehla a hadičky se pak vloží do roztoku BS-SU, ve kterém se skladují do dalšího lahvování.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (celkem z 2)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.