Vnitřní okruh hydrolisu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Vnitřní okruh hydrolisu

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Martin Fort a poslední změna proběhla 24.10.2019.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
 • Autor
  Příspěvky
 • #194697

  Drykk
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den všem,
  jdu za vámi pro radu. Budu pořizovat Hydrolis Lancman VSPIX 120L pro lisování jablečného moštu. Napadlo mě, že bych vytvořil vnitřní vodní okruh, abych neplýtval vodou. Má vize je taková, že pořídím 150L kanystr s dvěma výpustmi, na který by bylo připojeno čerpadlo s tlakem do 2,5bar, které by hnalo vodu do vaku. Po dolisování bych vodu vypustil samospádem zpět do kanystru.
  Má to z vás někdo takto zařízeno? Nechci zbytečně plýtvat vodou. O peníze mi nejde, protože kubík vody nestojí mnoho, ale spíše mi jde o životní prostředí.
  Vážím se každé rady.
  děkuji

  #194717

  Vytrhlik
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Také o něčem podobném uvažuji, ale obávám se, že se to nemusí líbit tomu čerpadlu, které nebude vodu hnát, ale jen tlakovat. Tak aby to to čerpadlo vydrželo. Jinak by mne zajímala varianta tlakování vaku vzduchem přes malý kompresor. Výrobce to sice zakazuje/nedoporučuje, ale někteří to takto dělají. Kdo s tím máte jakou zkušenost?

  #194722

  jrmnfrd
  Účastník
  Poslat vzkaz

  voda se v membráně lepe rozloží páč je těžší, vzduch dělá bubliny a pak dojde k prasknutí membrány, tak mě to říkal prodejce ve vinařských potřebách, ale v praxi co sem viděl u vinařů tak s tlačením s kompresorem nemají problém a hlavně je to levnejší a šetrnost k přírodě

  #194725

  Drykk
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dekuji za nápad, ale lisovat vzduchem nemam v planu. Chci se řídit pokyny vyrobce a nápady tohoto typu realizovat nehodlám.
  Nejzajímavější poznatek, který jsem od vás dostal je ten, ze by čerpadlo mohlo časem zlobit, protože by pouze tlakovalo.

  Je zde na fóru někdo, kdo lisuje tak, jak bych měl v plánu? Viz má otázka.
  Dekuji

  #195718

  Jde to udělat jednoduše, čerpadlo s bajpasem z možností přepínat chod čerpadla. Do membrány s barelu načerpám vodu na potřebný tlak, poté přepnu na vodovodní řád a lisuji. Po ukončení lisování vyčerpám vodu z membrány zpět do barelu.

  #214866

  yarinn
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Tlakování vzduchem rozhodně nedoporučuju! Důvodů je jistě víc, ale je to hlavně nebezpečné, protože vzduch pod tlakem mění svůj objem. Čili když praskne měch plný vody, tak prostě vyteče. Zkuste si představit, co udělá měch natlakovaného vzduchu. Znám to jenom z vyprávění: strýc se zrovna zkláněl nad presem, když povolila membrána – odnesly to jenom jeho brýle, tak těsné to bylo. Těžké železné víko vystřelilo a udělalo díru ve stropě. Masakr.

  #214867

  jrmnfrd
  Účastník
  Poslat vzkaz

  1 rok lisováni na hydrolisu tlačeno kompresorem a žadný problem, lisoval sem teda na tom jenom kaly. yarinn jak muže vystřelit víko od hydrolisu? když je nahoře zasroubovana matice tak nemuže přece vyletět?

  #215030

  Řešením je malá vodárna (čerpadlo, expanzní nádoba a nastavitelný tlakový spínač, stačí hobby provedení) v kombinaci např. s plastovým sudem, sání z dolní části sudu, vypouštění vaku lisu do sudu. Lisování stlačeným vzduchem časem způsobí poměrně velký průšvih. Nádoba / vak naplněný vodou jen praskne a tlak okamžitě poklesne, vzduch díky stlačitelnosti expanduje, závit/víko to nezachrání. Ostatně proto se tlakové zkoušky provádí vodou.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.