víno ze špatného sudu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce víno ze špatného sudu

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Kucera a poslední změna proběhla 16.1.2023.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #257252

  Zaffod
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den, potřeboval bych radu zda lze dostat z vína pach po sudu. Koupil jsem starý sud na inzerát ze zdejšího bazaru. Sud jsem nechal překovat, vyčistit a vypařit v bednářství.
  Do něj, po vykvašení a proběhlé JMF, rulandské modré (hrozny měli 28 cukru). Víno v něm leželo zhruba 8 měsíců, dvakrát jsem stáčel a stále nebylo čisté, víno bylo z úrody roku 2021. Zhruba před měsícem se to hodně zlomilo a je cítit hodně pach sudu. Sirka to není.
  Jsem přesvědčen, že hloupost byla kupovat starý sud. Po rozdělání byly některé dužiny zkřenčelé (snadno se lámaly).

  Dotaz zní, má cenu to nějak zachraňovat? To co bylo v demižonu na dolití je super, má to na delší ležení.
  Předpokládám, že to z toho nedostanu ani po pěti letech, co myslíte?

  Je nějaký postup k nápravě nebo vypálit?

  Děkuji Pavel.

  #257285

  julie169
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Těžko poradit. Není sud, jako sud a i starý může být dobrý. Spíš mě překvapuje, že na to, že sud byl zkřenčelý nepřišli přímo už bednáři při překování. Vypálení je taková poslední možnost. Možná bych zkusil použít přípravek PVPP, který by snad mohl zjemnit pach po sudu a potom bych do vína přidal zdravé kvasnice a promíchával. Možná by pomohlo i nakonec ‚zjemnit‘ trochou hroznového koncentrátu (pozor, ne dosladit) jen zjemnit. Zkouška v malém množství v odměrném válci. |Chce si s tím trochu pohrát a pracovat, výsledek je sice nejistý, ale vypálit to můžete vždy, pokud tam nejsou těkavé. Jinak dýhy se někdy samy lámou,jsou samy o sobě křehké, nemusí být úplně zkřenčelé, ale po sestavení do sudu vydrží hodně, mám s tím dosti zkušeností, ale to by musel člověk vidět. Přeji mnoho úspěchů a snad se podaří víno spravit, držím palce.

  #257446

  Kucera
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Skusit múžete cokoliv, jen ho prosím potom nikomu neprodávejte

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.