Vázací kleště aj. – zkušenosti

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Vázací kleště aj. – zkušenosti

Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  zdenek a poslední změna proběhla 17.2.2021.

Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)
 • Autor
  Příspěvky
 • #230579

  zdenek
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Ahoj, jaké máte osobní zkušenosti (případně i srovnání) s vázacími kleštěmi Ligatex, Beli a elektrickými (Pellenc, Zanon, 4twig, …)? Případně znáte nějaké další nářadí. Cena materiálu, snadnost obsluchy, neduhy, doporučení.
  Mé zkušenosti (+klady, -zápory, tip, ??? dotazy):

  1) vázací kleště MAX THB – systém páska + kancl. sponka:
  – Vázací materiál je drahý.
  – Někdy se mi stalo, že sponka byla cvaklá na kraji pásky, takže úvazek nevydržel.
  Vázáno jednu sezónu.

  2) vázací kleště Beli:
  + Levný vázací materiál – drát 0,4 a 0,45mm je fajn (0.3mm občas nůžky nenabraly, 0.5mm zbytečně silný – při vytahování z drátěnky).
  + Bez problému jsem s nimi vyvazoval mladé hlavičky k roxoru – raději na více místech, aby se drát nezařízl do rývu. Pokud měl drát tendenci se druhým rokem zaříznout, tak jsem ho při řezu přestříhal.
  – Občas se mi stalo, že se drát po druhém stisknutí neucvakl a namotal na tu otočnou hlavu – je potřeby dbát při vázání na to, aby drát na tu hlavu směřoval do středu – prostě nůžky naklonit ve stejném úhlu, jako je úvazek. Po vychytání techniky již minimální problémy.
  – Pozor na úponky, které se dostanou do nabírací hlavy!!! Rodiče se s těmi nůžkami trápili, ve výsledku raději vážou normálně – je potřeba ty nůžky sledovat a dávat pozor na úponky. Podle me s brýlemi na čtení by jim to šlo lépe 🙂
  tip: Pokud se drátek na slabém tažni honě utáhl, tak po zesílení tažně se dokázal tažeň zařezat a po namáhání ulomit – řádově jen 2 – 3 na 1000 hlav (a to již v době, kdy se víceméně tažeň nikam nehnul – byl zdřenatělý). Raději dělám volnější úvazek – necvaknu ihned u vodícího drátu – toto se stane časem rutinou.
  ??? pokud zmíněné problémy nemáte, tak je asi dám na servis.
  Nůžky byly koupené z druhé ruky, tak nevím, jestli nejsou již malinko vychozené – tupý břit, případně hlava, která chytne drátek po prvním cvaknutí.
  Zkušenost více jak 3 roky.

  Co jsem viděl čínské elektrické vázací nůžky na YouTube, tak se mi zdá, že po uvázání se nůžky jakoby musely odtrhnout – že mechanizmus nepřecvakl drátek. Je to možné?

  Díky za sdílení dalších zkušeností

  Závěr: S Beli nůžkami se musí trošku dávat pozor na to, jak se váže a jestli necvakám do úponky. Jinak jde práce rychle s nízkými náklady.

Prohlížíte 1 příspěvek (celkem z 1)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.