Sirka a JMF

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Sirka a JMF

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Romec a poslední změna proběhla 11.10.2018.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
  • Autor
    Příspěvky
  • #156584 odpověď

    babra
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Máte někdo vyzkoušeno, co udělá JMF s vínem ve kterém je sirka?
    Bohužel se mi v červeném objevila hned po vylisování a odkalení sirka (lisoval jsem dokvášející rmut) a když jsem to zjistil, už se úspěšně rozbíhala JMF. Nechtěl jsem do toho v tu chvíli už sypat Kupzit, protože píšou, že se má po pár dnech odstranit stažením vína z kalů a kvůli JMF potřebuji jemné kaly ve víně nechat. Teď mám dilema, zda Kupzit přidat a nechat ho spolu s jemnými kaly ve víně až do skončení JMF, nebo počkat až skončí JMF doufat, že sirovodík mezitím vyvětrá. Momentálně víno po 3 dnech v klidu přes jemné perlení opět mírně zapáchalo, ale po zamíchání kalů a pořádném „vypěnění“ už druhý den voní a toto se opakuje už podruhé.

    #156588 odpověď

    lakon
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Máte ve víně určitě sirku? Při JMF se mohou objevovat sirovodíkové tóny, to, jak orůběh popisujete mě připadá, že je vše v pořádku. Kupzit bych určitě nepřidával, na ten je čas, jen promíchávat.

    #156625 odpověď

    babra
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Teoreticky je možné, že nejde o sirku, že sirovodíkový smrad vznikal nějakým bakteriálním procesem. Letos to kvasilo při hodně vysoké teplotě, od 24 do 31 stupňů a dost rychle. Něco podezřelého bylo cítit už ze rmutu, každopádně bakterie na JMF jsem dával až do odkaleného vína po vylisování. Těsně před tím jsem si odebral vzorek do flašky, tu když jsem pak doma odšpuntoval, smrad mi doslova vyfoukl do nosu. Říkal jsem si, aby po skončení JMF nebylo už na Kupzit pozdě, píše se, že sirovodík po delší době vytváří merkaptany.

    #156632 odpověď

    Kucera
    Účastník
    Poslat vzkaz

    V tomto vam sice neporadim, ale zaujima mne jak to dopadlo. Napiste potom jak ste danou situaci vyresil

    #156932 odpověď

    vinar
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Když se do skleničky vína dá kousek mědi např, stočený drát do spirály a víno přestane do cca 10 minut smrdět tak je to sirka, alespoň tak nám to někdo vysvětloval na školení.
    Jinak bych také nepanikařil a zkusil jen vyměnit kvasnice za jiné a každý den míchat to většinou pomůže až pak bych přistoupil k razantnějšímu zásahu.

    #200047 odpověď

    Romec
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím Vás, chci se dotázat jak postupujete v případě, že má víno před JMF sirku – použijete nejdříve kupzit – víno stočíte z kalů a poté aplikujete bakterie?
    Díky za rady.

    Romec

    #200949 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Sirka zníčí víno i bez JMF. Sirovodím má malou molekulu a tak vytlačuje aromata z vína pryč. Navíc reaguje a vytváří merkaptany https://cs.wikipedia.org/wiki/Thioly které většinou nepříjemně páchnou a nedají se odstranit ničím!
    Takže mít ve víně sirku je katastrofa a nerozpoznanou sirku považuji za jeden z největších problémů současného vinařství.
    Přitom detekce je jednoduchá:
    Dvě čisté sklenky zkontrolujem zda voní stejně!!!
    Do obou nalejeme víno a přidáme měď (stačí desetikoruna – jediná naše mince, která má na povrchu měď)
    Jestliže se vůně (prakticky okamžitě, žádných 10 min) ZMĚNÍ!!!!!!!!! je to sirka!
    Víno s mědí (kupzit) nekozumujeme, nevracíme zpátky do sudu, ale likvidujeme! Je to malé množství vína, ale obvykle velké množství mědi, které už tak mají vinaři v těle nadbytek!
    Tento test využívá právě toho, že sirovodík vytlačuje aroma z vína. Víno se sirkou proto na začátku voní intenzivněji a proto i lépe a to je možná důvod, proč si mnozí vinaři počáteční stadia sirky přímo pěstují! Později ale zalitují!

    Do JMF by víno rozhodně nemělo jít se sirkou. Když už si dáváte práci s JMF proč rovnou nezkontrolujete i sirku?
    Když už se to stane, je třeba:
    a) odstranit H2S
    b) odstranit příčinu
    Takže Kupzit přidat. Výsledkem je těžká, nerozpustná sloučenina, rychle sedá. Je možné kaly promíchat, mrtvé s kupzitem klesnou, živé se budou vznášet déle a s nimi se víno stáhne.
    Příčinu většinou můžete jen hádat, s odstraněním může být problém. Během JMF sířit nelze, provzdušnit možná?

    #200979 odpověď

    Romec
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím Vás,
    děkuji za odpověď a za radu, nicméně nechápu Váš dotaz: Když už si dáváte práci s JMF proč rovnou nezkontrolujete i sirku? Jak jsem psal – ve víně mám sirku. Metodiku, kterou popisujete jak se rozpozná, znám. Má otázka směřovala na další postup s vínem, který má sirku a chystám JMF. Použil jsem co možná nejnižší dávku kupzitu – víno jsem na druhý den stočil z těch nejhrubších kalů a nechal pouze ty jemnější – přidal bakterie – nyní je to cca týden a víno jemně perlí (ve víně bylo 0,8g/l kyseliny jablečné) a sirku tam necítím a uvidím jak se bude dál vyvíjet. Před několika lety jsme v laboratorním cvičení stanovovali obsah mědi ve víně (ať už vlivem postřiků nebo právě přidaným kupzitem). Výsledek si již přesně nepamatuji, ale bylo to tak zanedbatelné, že si nemyslím, že bych se měl toho přídavku mědi nějak obávat – navíc když červené víno u nás zraje alespoň dva roky v sudu. Myslím si, že je to lepší způsob než víno promíchávat a vyhánět sulfan.
    S tím předcházením vína před sirkou. Mechanismus sirky ovlivňuje celá řada faktorů a myslím si, že se stále neví, co přesně tu sirku nastartuje (tvrdilo se , že je to hygienou – nicméně dle mého je to jenom jeden z mnoha faktorů). Myslím si, že se snažím té sirce předcházet, ale prostě hold příroda je mocná a někdy to nevyjde. Proto byl i tento dotaz, protože jsem s tím neměl zkušenost. Rád bych se Vás tedy ještě dotázal, zdali máte nějaký osvědčený postup jak té sirce u červeného vína předcházet? Ještě jednou bych Vám chtěl poděkovat za radu.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
Odpověď na: Sirka a JMF
Osobní informace: