Sanitace dřevěného sudu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Sanitace dřevěného sudu

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Kodak a poslední změna proběhla 17.6.2020.

Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)
 • Autor
  Příspěvky
 • #220167

  654755558
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu z vaší praktické zkušenosti, jak lze odstranit vinný kámen z dřevěného sudu 300 litrů bez dvířek, tak aby to nepoškodilo dřevo a následně pak neovlivnilo i víno?

  Děkuji

  #220168

  petr_12
  Účastník
  Poslat vzkaz

  já používám tohle .. nemusí se naplnit celá nádoba, jen to po stěnách poválet delší dobu .. pak důkladně vypláchnout .. ale jen studenou vodu používat .. je to louh. 🙂
  https://www.vinarskepotreby.cz/sanaton-1kg-rozvaz-1.html

  #220170

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Stačí jen hydroxid sodný je levnější (do 50 Kč kg) a v sanatonu mi vadily ty saponáty.
  Používáme rozpuštěný v horké vodě (1-2 kýble na 225l). Je třeba pracovat velmi opatrně, tvoří se žíravý plyn. Na poprvé doporučuju pro jistotu ochranné pomůcky (štít, respirátor, gumové rukavice, oděv), ale výsledek je výborný. Ve starém bariku to zabralo i na Brettanomyces. Po vícenásobném vypláchnutí vodou dáváme kyselinu citronovu. Pak opět vodou. Pokud se dělá každý rok, tak je sud bez kamene a může dýchat.

  Pro starý sud plný kamene je asi nejvhodnější naplnit vodou s hydroxidem celý a nechat pár dní působit, pak vypláchnout vodou a kys. citronovou.

  https://www.vinarskepotreby.cz/hydroxid-sodny-1kg-1.html

  #220186

  654755558
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Děkuji všem za odpovědi. Já jsem zvyklí louhovat hydroxidem nádoby nerezové nebo plastové. Ovšem dát louh do dřevěného sudu, před tím mám respekt.

  #220359

  VanGotas
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kolik používáte louhu na hl? ještě se tu rozcházíte v teplé/studené vodě, kdyby mi to někdo mohl objasnit 🙂

  #220360

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dávkování jako sanaton. V teplé vodě má lepší účinek, ale je nebezpečnější s ním pracovat.

  #220384

  ostrá pára si poradí s kámenem úplně poho a je to čistá cesta, dávat louh do sudu to je možné asi jenom v česku…

  #220420

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Vyvíječ páry s příslušenstvím stojí pár desítek tisíc (aspoň co jsem zjistil), pro malovinaře s pár sudy je jeho pořízení naprosto neefektivní. A malovinařů je tu naprostá většina a jsme zpátky u louhu. Ten nejenom odstraní kámen, ale i případné mikroorganismy. Nic dostupnějšího a účinnějšího neznám.

  P.S. Nevím v čem není hydroxid sodný „čistá cesta“

  #220426

  Fridrich
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dřevo je savý materiál a nasaje si roztok hydroxidu sodného, můžete proplachovat čistou vodou jak chcete, sanitace v něm zůstane.sluzbu vypařování dřevěných sudů nabízí vinařské potřeby ve velkých Bílovicích.

  #220429

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Trocha chemie. Zbytky hydroxidu sodného se neutralizují kys. citronovou, jak je již uvedeno výše. Pokud by přeci v sudu zůstaly stopové zbytky, tak po naplnění vínem vznikne reakcí hydroxidu a kyselin z vína nějaký vinan (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinan), takže se ve víně hydroxidu nikdy nenapijete.

  Jak vinnan sodný, tak vinany sodno-draselné se běžně používají v potravinářství. Nejsou klasifikovány jako nebezpečné, natož jako jedovaté. Tolik chemie.

  Co se týká senzorického ovlivnění vína, tak to je nulové (cca. 15 let zkušeností s louhem v sudech). Červená vína (sudy zatím jen na červená, než začnou rodit nové vinice) opakované vyhrávají odrůdu na místních výstavách v okolí. Používáme pouze starší bariky a dle našich zkušeností tento postup čištění spíš prodlužuje jejich životnost.

  #220431

  Fridrich
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Napsal sem svůj názor a radu, každý ať si dělá podle svých zkušeností a jak je zvyklý, jestli s chemii nebo bez.

  #220583

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz
Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.