samorod

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (0 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  nio280 a poslední změna proběhla 5.3.2013.

Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)
  • Autor
    Příspěvky
  • #150084 odpověď

    nio280

    chcem sa opytat ci je mozne pri ostrihani samorodu dat ostrihane pruty do bednicky s pilinami, aby pustili korene pri vyssej teplote ?? a neham iba spodne a vrchne ocko ? staci ak dam len piliny? neviem jeden mi to poradil tak chcem vediet ci je to pravda ? alebo si mam dat piesok

    #150085 odpověď

    Fabca

    Pěstovat pravokorennou revu je zakázáno ne?

    #150086 odpověď

    standa106

    zakázané nejsou, ale nedoporučují se.

    #150088 odpověď

    Kostas

    Nedoporučují, ale pokud to má někdo na zahradu, nebo to chce jen zkusit, tak bych to neřešil.

    Možná jsem úplně nepochopil, co vlastně chcete udělat, ale viděl bych to asi tak.

    1. Nastříhané réví musíte uchovat do doby výsadby. Takže namočit na jeden až dva dny do vody (případně do ní přidat něco proti plísni) a uložit třeba do vlhkého písku nebo třeba jen do igelitového pytle. Hlavní je aby nevyschly a teplota byla pod 10 stupňů.

    2. Vysadit po jarních mrazech. Buď přímo na stanoviště, pokud to máte na zahradu. Pokud chcete vysazovat někam dál od domova, kam máte problém chodit zalévat, doporučuji najít si spíš stinné místo na zahradě, tam je napíchat 10 cm do země a zalévat a zalévat. Na podzim vyryjete už sazenice s kořeny, které dáte příští rok na stanoviště.

    Pokud jde o piliny a předrychlování při vyšších teplotách, to bych řešil jenom pokud byste rouboval na podnož a potřeboval, aby se spojily.

    #150090 odpověď

    vinlok

    ked sa rozmnozuje samorodak ktora je odolny proti revokazu tak to robim tak ze na jar ostriham revu a pruty zapichnem do zeme vonku kde mam v pripade sucha moznost zalievat vodou.cez leto to vytvori korene.na jesen alebo potom na jar to vysadim na trvale stanoviste.

    #150091 odpověď

    nio280

    je mozne aby sa mi pustili korene v pilinach ? , ci je to blbost ?

    #150092 odpověď

    Fabca

    Toz to vyzkusaj a uvidíš. Něco sem uz slyšel že to někdo rizkuje přes piliny ale nevím o tem nic toz ˇti neporadim. A uplna blbost to take nebude. Vyzkousej něco přes vodu něco přes piliny a něco zaborenim do hlíny. A uvidíš..

    #150094 odpověď

    Kostas

    Blbost to není, ale záleží, co přesně chcete udělat.

    Piliny se standartně používají při roubování. Naroubované réví se dá do beden a zaleje kaší z pilin. Piliny by měly být z jehličnatých dřevin, protože silice, které obsahují, zabraňují rozvoji plísní.

    Réví ve vlhkých pilinách se zahřívá tuším na 25 – 30 stupnů. Toto „zapaření“ podporuje jak spojení roubu s podnoží, tak i zakořeňování.

    Toto se provádí přibližně v březnu až dubnu. V květnu je potom potřeba narašené réví postupně otužovat a vysadit.

    Takže ano, je možné použít piliny. Takové sazenice získají výhodu „prodlouženého“ vegetačního období. Z mého pohledu je to ovšem pro neroubované sazenice zbytečná práce navíc, protože réva pěkně zakořeňuje i nepředrychlená.

    #150097 odpověď

    MOLL

    množím už spoustu let. Dal by se použít i písek, ale proti pilinám je hrozně těžký = špatně se s tím manipuluje, neb to neuneseš

    Dělám to proto, že si tím řízky narychlím a pak po zmrzlých sázím sazenice s listy, naženou tak třeba i pár měsíců

    Spodní očka se vyslepují, nahoře se nechává jedno, či dvě, letos nebyly mrazy, stačí jedno

    Profíci používají bedny dřevěné, já oblepím po hranách papírovu izolepou (aby se nerozpadla) a dám ji do děrované plastové bedny na ovoce.

    Zalévá se každý den, pokud si zasypal suchýma pilinama, první dny častěji – mají sklony dělat suchá místa.

    Nesmí v ní stát voda – to by kořínky uhnily – ještě se nadělají dírky, aby odtékala. je potřeba se postatrat o odtok vody – je bohatá na živiny a kazí se.

    Zahřívat (nejlépe 28 °C) je nejlépe spodek bedny, aby pustily kořínky, vrch je dobré mít v chladu (10 °C) aby nerašily. Docela dobrý a vyzkoušený je radiátor u okna, přes prkénko, nebo jen složené noviny ;o)) Dokud to nemá listy, nepotřebuje světlo, jakmile vyraší, potřebuje světla moc, jinak hrozně vytahuje!

    Piliny by neměly přijít do země, proto se bedna rozmyje prodem vody – mladé kořínky jsou hrozně křehké!

    Takovéto sazenice se dají přenášet a krátkodobě skladovat ve vodě, ale ta musí být buď tekoucí a nebo se musí často vyměňovat nejméně jednou za den!

    Pokud chceš zakořenit charvát někde ve vinařské oblasti, stačí ho napíchat do země a do květináčů si dát pár kousků zálohy.

    #150099 odpověď

    nio280

    ja som si spravil vcera vysoke vedro do ktoreho som po celom jeho obsahu aj odspodu navrtal diery ,dal som stepy a vrstvil som to pilinami a sucasne zalieval vodou .Vedro som dal do plastoveho suda.Prva voda ktora vytiekla po zaliati som z plastoveho sudu vylial von.Zatial som to odlozil do pivnice pri teplote 8 st.C. Cital som ze zaciatkom aprila mam dat do tepla a po asi 20 dnoch potom zacat otuzovat . v maji teda zasadit

    #150102 odpověď

    MOLL

    do tepla hned, při 8 se prodýchávají zásoby, skladuje se při 4 a méně. Navíc za pár dnů přestanente topit ne?

    Nemáš štěpy, ale řízky – nebo jsi jej snad nějak štípal?

    Měl jsi dát prvně 5 cm pilin a na ně řízky, teď ti leží až na dně – kořeny nemohou jít dolů. Vysip to a znovu ;o))

    Otužují se na teplo ty, které se štěpují. Těmhle prostě přestaneš topit. Otužit pak budou potřebovat na přímés slunce – bacha ať ti je hned nespálí!!!

    #150103 odpověď

    nio280

    takze to dam do tepla na nejakych 15-20 dni a potom otuzovat na slnko .opatrne

Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)
Odpověď na: samorod
Osobní informace: