Oxidace/ nízká síra

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Oxidace/ nízká síra

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Petrillek a poslední změna proběhla 10.3.2021.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
 • Autor
  Příspěvky
 • #230868

  Omin
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím všechny,

  nedostal jsem delší dobu do sklepa díky situaci v ČR. Máme tam rulandské modré rosé, po měření volné síry, která byla na nule a vůně je do nosu mírně štiplavá bez nějakých projevů (prostě necítím tam nějakou vadu, ale nepřipadá mi to ani správně) , chuťově je kyselejší. existuje postup jak zachránit Roséčko Rulandského? Napadá mě, že z důvodu absence síry se rozběhla oxidace? Vzal jsem vzorek do láhve domů při otevření mírně perlí, ale obsah alkoholu při měření 12,5%. Tak jsem zmaten co s tím…? Všem děkuju předem za rady a postřehy.

  #230914

  Nemůže ta burgunda odbourávat při nízké síře a jemném perlení? Jestli tam je i jemný jogurtový tonek tak proč ne

  Zdenek

  #230953

  MichalU9
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Jakou máte teplotu ve sklepě? Při nižších teplotách bych to na JMF netipoval…oxidáza je charakteristická vůní zvětralou, po jabkách. Perlení je možná způsobené jen navázaným CO2 z fermentace a při zvýšení teploty se uvolňuje. Perlí víno i po dekantaci?
  Na vzorce bych vyzkoušel aplikovat 50mg/l SO2.

  #230957

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Dle mých zkušeností je RM velmi náchylná na JMF, proto již růžové RM neděláme (červenému RM JMF nevadí, spíše naopak). Ale možná je to konkrétním klonem RM co máme. Jinak JMF se rozjede i při teplotách kolem 10 st. pokud je víno skoro bez síry. Řešení oxidace, případného druhotného kvašení i JMF je stejné, a to dodat síru (výrazně). Možná ještě využít posledních mrazíků a nechat přes noc (více nocí) na mrazu. Omezí to bakterie (či kvasinky) a sníží kyselinu. Pak udržovat vyšší síru a případně vyfiltrovat.

  #230968

  Petrillek
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Nechal bych udelat rozbor na kyseliny. Podle toho poznate, jestli vino odboruva nebo ne. Pokud ano, urcite siru nedavat a nechat dobehnout MLF. Pokud nebude odbouravat, siru 30mg/l a uvidite.

  #230980

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  JMF v bílých a rosé vínech výrazně mění charakter vína a trvá většinou měsíce ležení než se víno srovná a to ještě často jen v případě, že na to „mělo“. Obecně bych se snažil ukončit JMF co nejdřív. Ano je možnost nechat to proběhnout, ale z vlastních zkušeností si myslím, že z výsledkem nebudete moc spokojený. Já osobně si na nějaké bílé vino s JMF (sur-lie) ještě netroufl, protože bez dostatečných zkušeností a znalostí je to risk.

  V tomto případě, kdy ani není jisté co se s vínem děje je síra jistota.

  #230988

  MichalU9
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Protože nemám dostatek zkušeností s JMF a už vůbec ne u bílého nebo rose, chci se zeptat zkušenějších. Když probíhá JMF a zastavím ji sírou, nezavřu si ten „smrádek“ ve víně? Nemělo by víno před zasířením vyčichnout?
  Děkuji.

  #231134

  Petrillek
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Pokud JMF ve vine probiha a zastavite ho sirou, tak ten „smrad“ ve vine zustane a uz se ho zadnym zpusobem nezbavite. Pokud se tam jiz JMF rozbehlo, musi se nechat dokoncit. Pokud je JMF nastartovane, muze pak vino byt i v nizke teplote. Proces se teplota jiz neoblivni.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.