oranžové víno

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce oranžové víno

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  cambis a poslední změna proběhla 5.10.2016.

Prohlížíte 4 příspěvky - 1 ze 4 (celkem z 4)
  • Autor
    Příspěvky
  • #156381 odpověď

    chuariev
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den.V článku se píše o oranžovém víně.Chtěl bych zkusit udělat pro sebe menší množství z RŠ.Máte s výrobou někdo zkušenosti?Např.:musí se rmut odkalit a zpět přidat šlupky na maceraci?Nebo se vůbec neodkaluje?Lehce zasířit např.pyrosulfitem a kolik?V jaké teplotě je ideální macerace?Promíchává se rmut při maceraci?Jestli ano jak často?Atd.Děkuji za každou radu a zkušenost.

    #156452 odpověď

    Kucera
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Oranzove vino nebo tzv. autenticke vino velmi silne pripomina zoxidovane vino. Urcite ste take vino uz pil proto udelejte lepsi vec a to je klasicky vonavy rš 🙂

    #156485 odpověď

    benny21
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Oranzove vino urobite uplne rovnako ako by ste robil cervene, len teda z toho RS. Proste to prekvasite na supkach a potom sa k tomu dalej spravate ako k cervenemu, tj menej sirite, idealne nechate prebehnut JMF a dlhsie treba nechat zriet, idealne v sude.

    Tako ako viete spravit cervene vino ktore nie je zoxidovane, mozete spravit aj oranzove ktore nebude zoxidovane – a bude dobre.

    #156507 odpověď

    cambis
    Účastník
    Poslat vzkaz

    O technologii oranžových vín vyšlo několik článků ve čtvrtém nebo pátém čísle letošního vinařského obzoru. Technologii znám pouze teoreticky sám ho nedělám, ale rovněž bych to chtěl do budoucna zkusit. Někdy se oranžovým vínům říká také kachetická. Takže teorie:

    – technologie pochází původem z Gruzie
    – hrozny se podrtí i s třapinou a rmut se nalije (i s tou třapinou) do tzv. kvevri
    – kvevri je terakotová amfora ze speciální gruzínské hlíny s vysokým obsahem stříbra (je přirozeně aseptická)
    – rmut se nijak neupravuje, nesíří prostě nic se sním nedělá, tzn. musí být hrozny v dokonalém stavu
    – rovněž při kvašení se absolutně nic nedělá
    – po vykvašení se kvevri hermeticky uzavře a nechá tak
    – na dně kvevri se usadí kaly a ty pak překryjí odumřelé kvasinky
    – otevírá se za rok, ale taky klidně až za dvacet let (prý čím starší, tím lepší)
    – víno má velmi plné tělo a silně oranžovou barvu právě díky dlouhé maceraci a ležení na kalech, slupkách a třapinách

    Poznámky:
    – ti co oranžové víno dělají tvrdí, že hrozny musí být z ekologického zemědělství, aby kvevri nebyla kontaminovaná pesticidy. Trochu mi uniká proč jim vadí degradabilní org. pesticidy, ale nevadí měď, která je těžký kov, ale snad mi to někdo vysvětlí
    – z plné 500 l kvevri dostanete cca 300 l vína
    – kvevri se zakopává do země a nad ni se postaví jen přístřešek (víno je pak v zimě téměř zmrzlé a létě uvařené)
    – vyprodukované víno je neuvěřitelně stabilní
    – myslím si, že kvevri pro jednoletou maceraci důležitá není, stačí jiná nádoba vhodného tvaru. Nicméně je to jen moje domněnka, avšak podpořená tím, že znám jednoho vinaře co dělá oranžové víno, ale kvevri nemá (jak to dělá mi říct nechce:-().

    Takže tolik teorie, dejte mi prosím vědět jak jste dopadl, moc by mne to zajímalo.

Prohlížíte 4 příspěvky - 1 ze 4 (celkem z 4)
Odpověď na: oranžové víno
Osobní informace: