Odkalení moštu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Odkalení moštu

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Ondra a poslední změna proběhla 24.9.2021.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
  • Autor

zdarec,

jak odkalujete mošt v podmínkách malovinaře? Necháte staticky sedat kal den,dva? Nebo nějaké jiné osvědčené způsoby? Děkuji za nápady.

jarino
    Účastník
    Poslat vzkaz

Nechám usadzovať 1 deň, ale po vylisovaní som pridával muštový bentonit a v posledných rokoch Mostgelatine, aby to lepšie sadlo (menej kalov). Rmut sírim 30 mg SO2, aby sa kvasenie nerozbehlo počas usádzania kalov divými kvasinkami. Kultúrne kvasinky dávam do odkaleného muštu.

petr_12
    Účastník
    Poslat vzkaz

Ano, odstát, bentonit.. a před lisováním dávám antioxidační tanin .. ten taky obsahuje síru, takže pak už nesířím .. a vylisovaný mošt ještě zachladím, lépe sedá.

Ondra
    Účastník
    Poslat vzkaz

Je zajímavý, že na použití bentonitu do moštu jsou tak protichůdný názory. Osobně jsem to nikdy nezkoušel. Ale zajímalo by mě, jaký to má v reálu vliv na množství bílkovin ve víně, jestli má někdo zkušenost.

petr_12
    Účastník
    Poslat vzkaz

nemá. na bílkoviny se dává „znovu“ do hotového vína, nejlépe přesnou dávku dle rozboru 🙂

Jobs99
    Účastník
    Poslat vzkaz

Zdarec, doporučuju odkalovat zachlazením moštu. Po vylisování dat jen malou dávku síry nebo nedávat žádnou záleží jak zasírujete rmut… A následně na cca 24 hodin schladit mošt. Je více spůsobů lahve s ledem nebo použít výčep nebo si sehnat chlazení z agregátu který dál využijete na řízené kvašení…
    A doporučuju nekupovat Linde chlaďáky malý výkon a nízká spolehlivost…

Tak já osobně používám enzym Rapidase clear z Vinařského domu Kopeček. A musím říct že dřív jsem používal bentonit ale ten enzym je mnohem lepší lépe to seda a most je čistý krásné skoro jako když koupíte džus.

Ondra
    Účastník
    Poslat vzkaz

No a má to vliv na bílkoviny ve víně? Jinak zamražené Petky používám, enzymy ne. No a bentonit dávám až do hotovýho vína (někdy), podle jednoduché teplotní zkoušky, taky to ale většinou moc nedopadne a ty bílkoviny se pak v teple objeví. Rozbor je asi větší jistota, ale nezkoušel jsem.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.