Myšina po JMF

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Myšina po JMF

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (0 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  grower a poslední změna proběhla 29.5.2015.

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (celkem z 5)
  • Autor
    Příspěvky
  • #153152 odpověď

    Neználek

    Pokoušel jsem se letos o takřka spontální odbourávání kyseliny jablečné (zaočkované jen koštýřem z jiného vína co bouralo na Hansenkách + výživa pro JMF). Ale jak jsem se bál, že to nepojede, dal jsem na topítku 24°C. Také jsem to měl v bílém potravinářském plastovém sudu (jinak vždy v nerezu). Kyselina je odbouraná, ale víno má pachuť po myšině.

    Kdo má ozkoušenou radu, co s tím?

    #153154 odpověď

    Bosch077

    . Myšina se objevuje právě u mladých vín se zbytkovým cukrem, tudíž i nižším alkoholem a chudých na kyseliny. Stává se to také vínům, které kvasily za příliš vysokých teplot. Víme také, že i mírné provětrání takových vín vznik myšinky podporuje. Původce myšiny jsou bakterie, kvasinky a hlavně laktobacily. Jako ochrana před touto nemocí se doporučuje důsledné odkalení moštů a mírné síření, rychlé stočení z kvasinek s odkalením (předběžnou filtrací) a následné vydatné zasíření vína. Ošetření silně napadených vín je už těžké. Při lehkém ovlivnění chuti pomůže právě silné zasíření, až na 70 g volné síry a následná sterilní filtrace. Jestliže to příliš nepomůže, můžeme víno scelit s jiným, bohatším na kyseliny. Tuto variantu bych ale nejprve doporučil odzkoušet v malém množství. Pokud nepomůže ani jedna cesta, dá se celý obsah vína ještě jednou překvasit. Jako mezní varianta napravení vína poškozeného myšinou, se dá použít aktivní uhlí, a to v dávce 20 -100g/hl.

    #153155 odpověď

    ueb

    Přikyselit, snížit pH kyselinou sírovou, zasířit a sterilně přefiltrovat. Až pak bych třeba kupážoval s jiným… jinak myšák proleze aj hadem, takže vypálením si taky moc nepomožete.

    #153158 odpověď

    Nechran

    Kolik máte kyselinu?

    #153655 odpověď

    grower

    by mělo být v rozmezí 3,3 – 3,6 . Pokud je vyšší PH je vysoká pravděpodobnost že se vám tam dostane myšina a jiné neduhy.

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (celkem z 5)
Odpověď na: Myšina po JMF
Osobní informace: